Razi Petrokimya’dan GÜBRETAŞ’a 345,2 milyon TL temettü geliri

GÜBRETAŞ'ın İran'da yerleşik bağlı ortaklığı Razi Petrokimya'nın yıllık Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda, dağıtılabilir kârın yüzde 95'lik bölümünün temettü olarak dağıtılmasına karar verildi. GÜBRETAŞ'ın ortaklık payına düşen miktar ise yaklaşık 345,2 milyon TL oldu.

banner255
Razi Petrokimya’dan GÜBRETAŞ’a 345,2 milyon TL temettü geliri
banner200

GÜBRETAŞ'ın liderliğindeki konsorsiyum tarafından 2008 yılında satın alınan Razi Petrokimya şirketinin Olağan Genel Kurul Toplantısı, 2 Mart'ta Tahran'da yapıldı. Genel Kurul'da Razi Petrokimya'nın geçmiş yıllara ilişkin dağıtılmamış kâr, olağanüstü yedek akçe ve 2015 yılına ilişkin gelirleri üzerinden hesaplanan toplam dağıtılabilir kâr tutarının yüzde 95,013'lük bölümünün temettü olarak dağıtılması kararı alındı. Temettünün ödenme zamanı konusunda Yönetim Kurulu'nun yetkili kılındığı toplantıda, GÜBRETAŞ'ın ortaklık payına düşen tutar 3.558.615.239.400 İran Riyali (TL karşılığı olarak yaklaşık 345.185.678 TL) oldu.

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan GÜBRETAŞ Genel Müdürü ve Razi Petrokimya Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Kutlu, Genel Kurul'un temettü dağıtım kararı hakkında şunları söyledi: “GÜBRETAŞ'ın 10 yıl önce belirlediği 'hammadde kaynağına sahip ülkelerde yatırım yapma' stratejisi doğrultusunda gerçekleştirdiği ilk yurtdışı yatırımı olan Razi Petrokimya, 2008'den bu yana üretim, satış ve finansal veriler yönünden başarılı bir proje olarak öne çıktı.


Razi yatırımı, global bir marka olma hedefinde GÜBRETAŞ'a önemli bir tecrübe ve özgüven kazandırdı. İran'a uygulanan uluslararası yaptırımların geçtiğimiz aylarda kaldırılmasının da önümüzdeki dönem Razi Petrokimya'nın ciro ve kârlılığa olumlu katkılar sağlamasını bekliyoruz. Risk algısının değişmesi hem bu bağlı ortaklığımızın, hem de GÜBRETAŞ'ın şirket değerine yansıyacaktır. Genel Kurul toplantısında dağıtılmasına karar verilen temettü miktarı ve hisselerimizdeki pozitif yönlü hareket de bu beklentinin göstergeleridir."

Türkiye'nin o dönemde yurtdışındaki en büyük sanayi yatırımı olma özelliği taşıyan Razi Petrokimya, GÜBRETAŞ'ın liderliğindeki konsorsiyumla İran Özelleştirme İdaresi'nden 2008 yılında satın alındı. Razi Petrokimya'nın satın alımından kaynaklanan özelleştirme borçlarının son taksiti Nisan 2013'te ödendi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kayıp Yorumcular
Kayıp Yorumcular - 5 yıl Önce

Gübretaş'ın zarar ilan ettiği haberine koşarak gelen değerli yorumcu arkadaşlar, başınıza bir şey mi geldi, nerelerdesiniz :)

Doğrumu
Doğrumu - 5 yıl Önce

Gübre ucuzlayacak mı?TABOSAN ı açıklayın zira onun için gönderildiniz kuruma ve iştiraklerine

TEMETTÜ
TEMETTÜ - 5 yıl Önce

BU TEMETTÜDEN İRFAN VE DİĞER YÖNETİM NE KADAR CEBE İNDİRECEK. 47 MİLYON CEZAYI YEDİ GÜBRETAŞ BİRDE SEBEP OLANLAR MİLYONLARI ALACAK.

Nerdeymiş zarar
Nerdeymiş zarar - 5 yıl Önce

Haftalardır Gübretaş'ı kötüleyenler utansın biraz. O para Raziden geliyor sayılmaz diyenlere de çok gülüyorum. Razi gübretaşın bir yatırımıdır ve bu yatırımın getirisi de en iyi şekilde kullanılacaktır inşallah

banner151

banner251