zelleştirilen şeker fabrikalarının yeniden kamulaştırması için kanun teklifi verdi.

" />

Pancar üretimini garanti altına almak için Meclis’e önemli teklif!

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle birlikte pancar üretiminin tehlikeye girdiğini belirten İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, bundan dolayı özelleştirilen şeker fabrikalarının yeniden kamulaştırması için kanun teklifi verdi.

Pancar üretimini garanti altına almak için Meclis’e önemli teklif!
banner282

Bugüne kadar ihale usulü özel sektöre satılan, tüm şeker fabrikaları ile satışı yapılan ancak devir işlemleri yapılmayan fabrikaların devir ve ihale işlemlerinin iptali için kanun teklifi verdiğini belirten İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, özelleştirmelerin bu şekilde devam etmesi durumunda ülkede pancar üretiminin tehlikeye gireceğine işaret etti. Şeker fabrikalarının önemine işaret eden Yokuş, şunları kaydetti:

Şeker pancarının, ülkemize sağladığı yüksek katma değerle, gayri safi milli hâsılayı zenginleştiren stratejik bir bitki olduğu bilinmektedir. Dünyadaki en kaliteli şeker pancarı üretimi ülkemizde yapılmaktadır. Şeker pancarının yan ürünleri olan pancar posası ve melas adı verilen hayvan yemi, hayvan besleme açısından oldukça önemlidir. Cumhuriyet tarihimizin başlangıcından itibaren şeker fabrikalarına büyük önem verilmiştir.1923 tarihinde Uşak Terakki Ziraat T.A.Ş kurulmaya başlayan milli fabrikalarımız ve 2001 yılları arasında tamamen yerli sermeye ile kurulan ve işletilen toplamda 30 şeker fabrikası kurulmuştur. Cumhuriyet sonrasında nüfusun arttığı her dönem için şeker fabrikaları kurulmasına karşın 2002 yılından itibaren ülkemizde kamu eliyle şeker fabrikası kurulmamıştır.”

Şeker fabrikalarının bulunduğu kırsal kesimlerin sosyo-ekonomik durumu iyileştirdiğini dile getiren Yokuş,

ŞEKER PANCARI KIRDAN KENTE GÖÇÜ AZALTIYOR

“Pancar çiftçisi düzenli ekim nöbetleri, planlı üretim ve sulu tarımı da sürdürebildiğinden ekim alanlarında kalmakta ve kırdan kente göçü azaltmaktadır. Şeker pancarı üreticilerin gelir kaynağı olmakla birlikte istihdam sağlayan önemli bir bitkidir. Şeker pancarından şeker üretimi arasındaki maliyet farkına karşın ABD, Almanya ve Fransa gibi gelişmiş ülkelerin birçoğu gıda güvenliklerini sağlamak için şeker pancarından şeker üretimini sürdürmekte, şeker pancarı üretimi devlet tarafından desteklenmektedir. Türkiye önceki yıllarda, şeker ihracatçısı iken, şeker fabrikalarında doğru işletme stratejisi uygulayamadığından şekeri ithal eder duruma gelinmiştir. Bu durumun çözümünü özelleştirmede gören hükümetin, mevcut kamu fabrikalarında düzenlemeye gitmesi gerekirdi.

ÖZELEŞTİRMENİN BEDELİ ÇİFTÇİYE ŞİMDİDEN AĞIR OLDU

Kamuya ait şeker fabrikalarının özelleştirilmesinden sonra, ne yazık ki, ülkemizdeki şeker pancarı tarımı çok büyük kayıplara sebebiyet vermiştir. 14 şeker fabrikasının alelacele özelleştirilmesi sürecinde, birçok hukuki usulsüzlükler yapılmıştır. Pancar üreticisi çiftçilerimiz ağır mağduriyetler yaşamıştır. Şeker fabrikalarında çalışan yaklaşık iki bin işçimiz işini kaybetmiştir. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi, Türk çiftçisine ve işçilerimize ağır bir bedel olarak yansımıştır. “Zarar ediyor” bahanesi ile yola çıkanlar, Türk insanına nişasta bazlışekeri (NBŞ) yedirmeyi planlamaktadırlar. Nihai hedefleri, ABD 'nin şeker devi olan Cargill firmasına hizmet etmektir.

DOĞAL ŞEKER PANCARI ÖZEL SEKTÖRE BIRAKILAMAZ

Ülkemizdeki ekonomik kalkınmanın gerekliliği, şeker tarımın sürdürülebilmesi, pancar çiftçisinin üretimi, mevcut istihdamın küçümsenemeyecek boyutlarda olması ve insan sağlığı açısından büyük önem sahip olan doğal şeker pancarı, özel sektöre bırakılamayacak kadar hayati önem taşımaktadır.”

Bu hususlar doğrultusunda, Meclis Başkanlığına kanun teklifi verdiğini belirten Yokuş,

“Milli ekonomimize destek, istihdam ve insan sağlığı açısından şeker fabrikalarımızın kamuya yeniden kazandırılması gerekmektedir. Bugüne kadar ihale usulü özel sektöre satılan, tüm şeker fabrikalarımız ve aynı zamanda satışı yapılan ancak devir işlemleri yapılmayan fabrikalarımızın da devir ve ihale işlemlerinin iptali için kanun teklifi verdim.” dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
ohh ne güzel oluyor
ohh ne güzel oluyor - 3 yıl Önce

oyları verdiniz şimdi destek bekliyor sunuz size haktır ne has oluyor size acıyan sizin gibi olsun ..güzelim fabrikalar satıldı şimdi sıkıntı başladı yav erzurum erzincan şeker kimlere satıldı bunu az kamu oyuna açıklayın okadar zarar eden fabrikayı neden albayraklar alsın ki '!!