Gübretaş yüzde 1.31’lik hisse davasını kaybetti!

Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan Gübretaş, İran'daki yatırımında önemli bir hisse davasını kaybetti. Gübretaş, bu davayı kazanmış olsaydı, 2008 yılında Türkiye'nin yurtdışındaki en büyük sanayi yatırımı olarak bilinen Razi Petrokimya'da çoğunluk hissesini kontrolüne geçirmiş olacaktı.

Gübretaş yüzde 1.31’lik hisse davasını kaybetti!
banner282

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, GÜBRETAŞ'ın liderliğindeki konsorsiyum tarafından 2008 yılında Türkiye'nin yurtdışındaki en büyük sanayi yatırımı olarak satın alınan İran'daki Razi Petrokimya'ya yönelik süren 1.31'lik hisse davası sonuçlandı. Gübretaş için önemli olan hisse davası şirketin aleyhine sonuçlandı. Gübretaş, 1.31'lik hisse davasını kazanmış olsaydı, Razi Petrokimya'daki çoğunluk hissesini kontrolüne geçmiş olacaktı.

İran'daki Razi Petrokimya, 2008 yılında Gübretaş'ın liderliğindeki 4'lü konsorsiyum tarafından satın alınmıştı. Gübretaş'ın Razi Petrokimya'da yüzde 48.88'lik ortaklık payı bulunurken, Tabosan'ın yüzde 11'lik ortaklığı bulunuyor. Razi Petrokimya'nın yüzde 36'sı ise diğer iki konsorsiyum ortağına ait. Konsorsiyum ortaklarından Tabosan aleyhine 2011 yılında verilen iflas kararı 2013 yılında hukuken kesinleşince, Gübretaş, Tabosan'daki alacaklarının bir kısmına karşılık yüzde 1.31'lik hissesini almak istedi. Başlangıçta Tabosan'ın hisse devrine sıcak bakılırken, sonrasında konu mahkemeye intikal etti.

Uzun süredir devam eden mahkemeyle ilgili olarak Gübretaş tarafından KAP'a açıklama yapıldı. KAP'a gönderilen açıklamada, Razi Petrokimya'da süren 1.31'lik hisse davasında Yargıtay'ın ilamına karşı yapılan karar düzeltme başvurusunun Yargıtay tarafından reddedildiği belirtildi. Davanın bu şekilde sonuçlanması Gübretaş'ın Razi Petrokimya'da çoğunluk hisse hakkını kaybetmesine neden oldu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
diğer ortaklar kim
diğer ortaklar kim - 3 yıl Önce

Razi petrokimya dörtlü konsorsiyum tarafından alındı. Bunlardan biri Gübretaş diğer üç firma adını bilen varmı...

Devletmalı
Devletmalı - 3 yıl Önce

Gubretaş ın coğunluk hisseyi almadığına sevindim alsalar oranında anasını beller torpilli beceriksiz müdürler gubrf hersene 400. 500 milyon yönetim gideri borsada sahipsiz tam çiflik

Gerek Yok.
Gerek Yok. - 3 yıl Önce

Asyagas, Tabosan, Gübretaş.Razinin sitesinde yazıyor.

SATIN ALIRKEN %51 i ALINMALIYDI
SATIN ALIRKEN %51 i ALINMALIYDI - 3 yıl Önce

Satın alınırken peşinat GÜBRETAŞ (TARIM KREDİ sermaye artırdı) tarafından ödendi. Alım yapılırken GÜBRETAŞ çoğunluk hissesini almalıydı. Alım yapanlar bile bile azınlıkta kaldılar.

banner151