Çiçeğini kendi üretiyor, 50 bin lira tasarruf yapıyor

Kayseri Şeker Fabrikası sahası içerisinde peyzaj alanları, parklar, refrüjler ve çevre düzenlemelerinde kullanılan mevsimlik çiçekler, süs bitkileri ve salon bitkilerinin tamamının Kayseri Şeker çiçek seralarında üretildiği belirtildi.

Çiçeğini kendi üretiyor, 50 bin lira tasarruf yapıyor
banner200

Kayseri Şeker Park Bahçe hizmetleri bünyesinde 500 metrekarelik üç serada; tohum, çelik, aşı, daldırma, rizom, stolon ve soğan ile çoğaltma yöntemleriyle her yıl, 50 bin adet mevsimlik çiçek, 20 bin adet süs bitkisi ve 500 adet gül üretimi yapılıyor. Kayseri Şeker, kendi çiçeğini kendi üreterek yıllık yaklaşık 50 bin TL tasarrufta bulunuyor.

Seralarda kasalara ekilen alisyum, petunya, kadife, rozet, lobelya, kazanya vb. 20 türü aşkın çiçek tohumları özel yöntemlerle, cam altında kahverengi kağıt kapatılarak çıkışlar gözlenmekte, yeterli boya ulaşan çiçek fideleri bir süre sonra viyolelere şaşırtılıyor. Bu mevsimlik çiçekler, bir ay içerisinde Kayseri Şeker Fabrikası, Boğazlıyan Şeker Fabrikası, Pandoğa, Pankent, Panpa, Panpet ve Pancar Bölge Müdürlükleri peyzaj alanlarında değerlendiriliyor.

Süs bitkilerinde ise, lavantin, lavanta, acem borusu, hanımeli, mazı, ateş dikeni gibi türlerin üretimi yıllık ihtiyaçları karşılayabilecek oranda Kayseri Şeker Seralarında gerçekleştiriliyor.

Kayseri Şeker Çiçek Serasında ayrıca, istiridye mantarı ve girabolu fidanı deneme üretimi yapılıyor.


YORUM EKLE
banner151

banner251