Cargill’in tarım arazilerini gaspına Danıştay engeli

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde faaliyet gösteren Mısır işleme fabrikası Cargill'in kurulu olduğu alanın, tarım arazisinden sanayi arazisine dönüştürülmesine karşı açılan davayı reddeden mahkeme kararını Danıştay bozdu. Sanayi arazisinin tarım arazisine dönüştürülmesi kararı yeniden görülecek.

Cargill’in tarım arazilerini gaspına Danıştay engeli
banner200

Evrensel gazetesinin haberine göre, avukat Erol Çiçek, Cargill için özel olarak çıkarılan Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanununun Geçici 4. maddesinden faydalanan şirkete, valilik tarafından 212 bin metrekarelik araziyi metrekaresi 5 TL'ye toplam 1 milyon 62 bin liraya tarım dışı amaçla kullanım izni verildiğini söyledi. Bursa İl Genel Meclisinin 07.07.2009 tarihli, 2009-240 sayılı kararıyla Cargill şirketine ait mısır işleme tesisine yapılmasına yönelik olarak hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğinin onaylandığını kaydetti.

Orhangazi'de ikamet eden 9 vatandaşın, kararın iptali istemiyle dava açtığını belirten Av. Çiçek, davanın Bursa 2. İdare Mahkemesi tarafından reddedildiğini ifade etti.

HUKUK TANIMAZLIK

Çiçek, Danıştayın, Bursa 2. İdare Mahkemesinin kararını bozulmasına karar verdiğini şimdi mahkemenin davayı kabul etmek zorunda olduğunu vurguladı.

Cargill süreci, tam bir hukuk tanımazlık ve Cargill'e özel kararlar alınması ve kanunlar çıkarılması sürecidir. Türk hukuk tarihine kara bir leke olarak geçecektir. Gelinen aşmada idare mahkemesinin bozma kararına uymasını bekliyoruz." dedi.

YORUM EKLE
banner151

banner251