1,5 liraya şifa veren altın bitki zerdeçal!

İçerdiği kurkumin benzeri bileşikleriyle bilimsel araştırmalara konu olan ve hakkında 10 binden fazla makale yazılan taze zerdeçal, uzmanlar tarafından hastalıklara karşı doğal bir zırh olarak tanımlanıyor.

banner255
1,5 liraya şifa veren altın bitki zerdeçal!
banner200

Verita tarafından tüm Türkiye'deki CarrefourSA'larda tüketicinin beğenisine sunulan Peru'nun şifalı bitkisi taze zerdeçal, düzenlenen etkinlikle tanıtıldı.

İçerdiği kurkumin benzeri bileşikleriyle bilimsel araştırmalara konu olan ve hakkında 10 binden fazla makale yazılan taze zerdeçal, uzmanlar tarafından hastalıklara karşı doğal bir zırh olarak tanımlanıyor.

Verita ve CarrefourSA'nın ev sahipliğinde gerçekleşen taze zerdeçal tanıtım davetine Peru Ticaret Ataşesi Fernando Albareda, CarrefourSA Kategori Gıda Genel Müdür Yardımcısı Ayşin Işıkgece, İdeal Tarım Yönetim Kurulu Başkanı S. Zeki Birincioğlu ile Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli ve şef Vedat Başaran katıldı.

Davette konuşan Peru Ticaret Ataşesi Fernando Albareda, Peru'nun biyolojik çeşitlilik açısından dünyanın en zengin ülkelerinden biri olduğuna dikkat çekerek, sağlıklı yaşamla özdeşleşen birçok tarımsal ürüne sahip olduklarını söyledi. Albareda'nın verdiği bilgiye göre yüksek besin değerleri ile tanınan süper yiyecekler; And dağları bölgesinde yetişen kinoa, amarant kaniwa, siyah mısır, maka kökleri ve Amazon bölgesinde inka fıstığı, camu camu meyvesi ve bunlar haricinde Peru'nun kıyı bölgelerinde yetişen kuşkonmaz, avokado, mango, altın çilek.

Bu süper besinlerin sağlıklı beslenme eğiliminin bir parçası olarak küresel çapta tanınmaya başladığını belirten Albareda, "Yüzyıllardır iyileştirici özellikleri için kullanılan çok eski bir kök bitki olan zerdeçalı sunuyoruz. Peru'da geleneksel tıbbi tedavide kullanılan çiğ zerdeçal suyu, mide asidi seviyesini düzenler ve hazımsızlığa iyi gelir. Ayrıca çiğ zerdeçal kan temizleyici olarak kullanılır. Aynı zamanda bir Amazon yemeği olan guisador'un yerine ve yine Juane olarak bilinen çok özel yemeklerin çeşnilendirilmesinde kullanılır" dedi.

Peru ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi ve tarımsal ürünlerin payıyla ilgili bilgi de veren Albareda, üzüm, yaban mersini, mango, kuşkonmaz ve avokado gibi egzotik ürünlerin yanı sıra Peru'dan ihraç edilen başlıca tarımsal ürünlerin kinoa, enginar konservesi, chia tohumu ve bakliyat olduğunu vurguladı.

Fernando Albareda, taze zerdeçalın ise Peru'nun önemli bir ihraç kalemi olduğunu belirterek 2017 yılında Peru'dan toplam 5.83 milyon dolar değerinde 1.837 ton taze zerdeçal ihracatı yapıldığını söyledi.

Ticaret Ataşesi Albareda Türkiye'ye ise, ilk taze zerdeçal ihracatının 2018 yılı şubat ayında gerçekleştiğini belirterek, tek seferde 20 ton zerdeçal ihracatının yapıldığı bilgisini verdi. Albareda bunun parasal değerinin ise yaklaşık 111bin dolar olduğunu kaydetti.

Herkesin ulaşabileceği makul fiyatlara geriledi

İdeal Tarım Yönetim Kurulu Başkanı S. Zeki Birincioğlu, 20 yıldır en iyi meyve ve sebzeleri bulmak için dünyayı dolaştıklarını belirterek, "Dünyanın Meyvesi konseptiyle 6 kıta ve 36 ülkeden onlarca meyvenin Verita markası ile ülkemizdeki raflarda yer almasını sağlıyoruz.

İthalat yoluyla oluşan farkındalık sonucunda artık pek çok ürün ülkemizde yetiştiriliyor. Ülkemiz coğrafyası çoğumuzun henüz adını bile bilmediği pek çok tropikal meyvenin ihracatını yapabilme potansiyelini barındırıyor" dedi.

Taze zerdeçalın son yıllarda tüm dünyada sağlıklı beslenme trendleri arasına girmeyi başarmış bir "Süper Gıda" olduğuna dikkat çeken Birincioğlu, şunları kaydetti: "Bugüne kadar az miktarlarda ithal edilen taze zerdeçal sabit giderlerden etkilenerek raflarda çok yüksek fiyatlara satılmaktaydı. CarrefourSA mağazalarında satılmak üzere Peru'dan konteyner bazında zerdeçal ithalatı yaptık. CarrefourSA'nın bu aksiyonu ile ürün makul fiyatlara erişti. Böylece bir ailenin tüketimi için yeterli olan 100 gram taze zerdeçal artık herkesin ulaşabileceği fiyata 1.5 liraya satılıyor."

Faydaların kaynağı mucizevi bileşenlerdir

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli ise bu özel meyvenin faydaları hakkında bilgi verdi. Kümeli, taze zerdeçalın kurkumin kaynağı doğal antioksidan olduğunu belirterek, "Zerdeçal uzun süredir sindirim sistemi, iltihap giderici ve antioksidan faydaları için kullanılmaktadır. Taze zerdeçalın faydalarının kaynağı, içerdiği kurkumin benzeri bileşenler ve uçucu yağlardan oluşan mucizevi bileşenlerdir" dedi.

CarrefourSA Kategori Gıda Genel Müdür Yardımcısı Ayşin Işıkgece, yaptığı değerlendirmede şunları dile getirdi: "CarrefourSA olarak faydaları saymakla bitmeyen tropik bir kök bitki olan taze zerdeçalı bugüne kadar tüketicilerimize paketlenmiş bir şekilde sunuyorduk. Artık taze zerdeçalı yaş sebze – meyve ürünlerimizde olduğu gibi uygun fiyat politikasıyla bol ve taze bir şekilde sunmaya başlıyoruz. Marketlerimize gelen tüketicilerimiz, yaş sebze – meyve reyonumuza uğradıklarında çok uygun fiyatıyla taze zerdeçal satın alabilecekler. Sindirim sisteminden dolaşıma kadar sunduğu doğal antioksidan özelliğiyle taze zerdeçala olan ilginin artacağına inanıyoruz."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251