Türkiye ile Somali arasında tarımda iş birliği anlaşması yapıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 'Türkiye ile Somali Arasında Tarım Alanında İş Birliğine İlişkin Mutabakat Zaptı İmza Töreni'ne katıldı. Fakıbaba, iki ülkenin tarımsal alanda ilişkilerinin geliştirmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye ile Somali arasında tarımda iş birliği anlaşması yapıldı
banner282

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında düzenlenen 'imza töreni'nde konuşan Bakan Fakıbaba, İki ülke heyetlerinin 5 gündür teknik bağlamda görüşmeler yaptığına değinen Fakıbaba, "Sayın Cumhurbaşkanımız çok sefer Somali'yi ziyaret etmiştir. Somali bizim için çok önemlidir. İki dost, iki kardeş ülke olarak yaptığımız anlaşmanın hem tarım alanında hem de kardeşliğimizi geliştirme anlamında ciddi katkı sağlayacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Somali Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanı Said Hüseyin Iyd ise Somali Tarım Bakanlığı olarak farklı birimlerinden oluşan bir heyetle Türkiye'ye geldiklerini belirterek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve ilgili tüm birimlerle faydalı görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Söz konusu görüşmeler neticesinde iki bakanlık arasında ciddi bir iş birliği için anlaşmaya vardıklarına dikkati çeken Iyd, "Projelerin genel kapsamını konuştuk. Eğitim, araştırma ve iki ülke arasında tarımsal ticaretin geliştirilmesi konularını ele aldık. İmzalayacağımız anlaşma protokolü, iki ülke arasındaki harikulade iş birliğinin kapılarını bize açacak. Türkiye hükümeti, Somali'ye yaptığı destek ve yardımlarla çok iyi bilinmekte. Somali halkı ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çok minnettar." dedi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE