‘Türkiye-Afrika Tarım Bakanları’ toplantısı yarın!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye-Afrika Tarım Bakanları Toplantısı ve Tarım İş Forumu ile ilgili açıklamada bulundu.

‘Türkiye-Afrika Tarım Bakanları’ toplantısı yarın!
banner200

Yarın Antalya'da başlayacak olan Türkiye-Afrika Tarım Bakanları Toplantısı ve Tarım İş Forumu'na ilişkin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, yaptığı açıklamada, Afrika ülkeleri ile tarım alanındaki ilişkilerin her geçen gün gelişme gösterdiğini, 2008 yılında ilki düzenlenen 'Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi'nin ardından Afrika ülkeleri ile ilişkilerimizde kayda değer bir ilerleme yaşandığını söyledi.

Afrika'da açlık ve yoksullukla mücadelede tarım ve kırsal kalkınmanın büyük önem taşıdığını belirten Bakan Çelik, bunun bilinci içerisinde Türkiye ve Afrika ülkelerinin üst düzey temsilcileri ve iş adamları, tarım sektöründe işbirliği ve ticareti geliştirmek üzere ilk kez Antalya'da bir araya geleceğini kaydetti.

Bakan Çelik, yaptığı yazılı açıklamanın devamında, şunları aktardı:

“Bakanlık olarak organize ettiğimiz ve ev sahipliğimizde gerçekleştirilecek olan 'Türkiye-Afrika Tarım Bakanları 1.Toplantısı' ve 'Türkiye-Afrika Tarım İş Forumu'nu, 27-28 Nisan tarihlerinde yapacağız. Organizasyona 54 Afrika ülkesinden gıda, tarım, hayvancılık, balıkçılık ve kırsal kalkınma konularından sorumlu 50'ye yakın Bakan katılacak. Toplantı ve forum, Bakanlarla beraber büyükelçiler, uluslararası kuruluş ve özel sektör temsilcileri de dâhil olmak üzere 300 civarında katılımcıyla gerçekleştirilecek.

Gıda Güvenliği Ele Alınacak!

Yarınki açılış töreninde, Afrika Birliği Dönem Başkanı ve Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde ile Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Muhammed de katılarak katılımcılara hitap edecek. Toplantının ana temasını Doğu Afrika'daki kuraklık nedeniyle yaşanan ölümlerle tekrar gündeme gelen 'gıda güvenliği' konusu oluşturuyor. 'Gıda Güvenliğinin Sağlanmasında Türkiye-Afrika Kırsal Kalkınma Ortaklığı' ana teması altında düzenlenecek Bakanlar Konferansı'nın yanı sıra, sekiz alt başlık için tematik oturumlar da düzenlenecek. Bu yan etkinlikler; tarımsal finansman ve krediler, tarımsal mekanizasyon ve sulama sistemleri, iklim değişikliği, tarımsal ticaret ve yatırımlar, tarımsal girdiler, tarım endüstrisi, genç ve kadın çiftçiler, gıda ve beslenme güvenliği başlıklarından oluşacak.

2 Gün Sürecek

Bakanlar Toplantısı'nın yanı sıra, 200'ü Afrika'dan 700'ü aşkın işadamının katılımı ile 'Türkiye-Afrika Tarım İş Forumu' da düzenlenecek. İki gün sürecek Tarım İş Forumu kapsamında işadamlarını bir araya getirecek 'Business to Business (B2B)' toplantıları da yapılacak. Bu organizasyon, ülkemizin tarım ve kırsal kalkınma alanlarındaki tecrübe ve imkânlarının, zor durumda olan Afrika ülkeleri için paylaşılmasına zemin teşkil edecek. Organizasyonla aynı zamanda Türkiye ile Afrika ülkeleri arasındaki işbirliğinin güçlenmesini, ticari ilişkilerin geliştirilmesini, tarımsal ticaret hacminin ve yatırımların artırılmasını hedefliyoruz."

Kaynak: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yav he he
Yav he he - 4 yıl Önce

Sayın Bakan 2 sene oldu hala yok şunu yapmalıyız yok bunu yapmalıyız demekten başka bir icraat görmedik , yap kardeşim Bakan olan sensin , SGKcıları Bakanlığa doldurmakta gösterdiğin performansı biraz Tarım Politikaları için göster ..

- 4 yıl Önce

Tohumu bile İsrail den almaya mahkum ithalata dayalı tarım politikalarını mı? anlatacaksınız Afrika ülkelerinin tarım bakanlarına???? Çok Komik!!! Sanki Tarımda çağ atladık da açlıktan ölen afrika ülkelerine mucize yaratacağız. Ben başka bir ülkede mi yaşıyorum yada bu insanlar ne içmiş anlamıyorum.

banner151

banner251