Tarım Kredi gübre fiyatlarını yüzde 15 düşürecek!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, gübre fiyatları ve arpa, buğdaydaki prim destekleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Gübre fiyatlarına yüzde 15 indirim yapılacağını belirten Pakdemirli, "Tarım Kredi Kooperatiflerimiz en önemli tarımsal girdilerden olan gübre fiyatlarında indirim yapacak. Yapılan indirimin piyasaya yansımasıyla beraber tüm sektörün de benzer hassasiyeti göstermesini bekliyoruz” dedi.

Tarım Kredi gübre fiyatlarını yüzde 15 düşürecek!
banner200

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bakanlıkta bir basın toplantısı düzenleyerek gübre fiyatları ve arpa buğdaydaki prim destekleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Tarım Kredi Kooperatifleri'nin gübre fiyatlarına yüzde 15 indirim yapacağını açıklayan Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Türkiye'nin en büyük çiftçi ailesi tarım kredi kooperatiflerimiz, en önemli tarımsal girdilerden birisi olan kimyevi gübre fiyatlarında, gübre cinslerine göre değişmekle beraber yüzde 15'lere varan indirim sağlayacak.

DAP GÜBRESİNDE İNDİRİM YAPILDI

Örneğin DAP gübresinin tonu 3250 liradan 2900 liraya düşmüştür. Yapılan indirimin piyasaya yansımasıyla beraber tüm sektörün de benzer hassasiyeti göstermesini bekliyoruz. Bunun yanı sıra gübre fiyatlarında aşırı fiyat artışı yapan firmaları da takibe aldık.”

ARPA BUĞDAYDA PRİM DESTEKLERİ ARTIRILACAK

Diğer yandan arpa ve buğdaya verilen prim desteklerinde de yüzde 100 artış yapılacağını açıklayan Pakdemirli, “Uzun yıllardır artmayan buğday ve arpa desteğini artıracağız. 5 kuruş olan prim desteğini yüzde yüz artırarak önümüzdeki yıl 10 kuruş olarak ödeyeceğiz” dedi.

ARPA BUĞDAYI DÜNYA FİYATLARINDAN ALACAĞIZ

Çiftçinin hiçbir şekilde mağdur edilmeyeceğini bildiren Pakdemirli, “Çiftçimizin hiçbir şekilde mağdur edilmesine izin vermeyeceğiz. Arpa ve buğday ürünleri üreticisinin alın teri ürünlerini dünya fiyatlar üzerinden alacağız. Bu konuda çiftçilerimizin endişesi olmasın” diye konuştu.

Basın toplantısında TMO Genel Müdür Ahmet Güldal ile Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz da hazır bulundu.

TARIMDANHABER

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2021, 01:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Yorumlar şahane. Sen veya o gecti yönetime diyelim. Yerler değişince gubre veya herhangi tarimsal ürün %100 indirimemi girecek ? Tabi ki hayir. Bakin arkadaşlar olayi hizmetkarlara yuklemeyin. Kasti yorumlariniz dikkat çekmekte. Ekonomi dengelenince zaten yönetim de gereğini yapar. Fiyatlari hizmetkarlar degil , dengelere ve olur tarafi ney ise öyle belirleniyor. Hani "firsatcilar" diyoruz ya? Hah tam olarak o olumsuz ve alakasiz yorumlar da bulunan kisilerdir. Ekonomi zorlu bir süreçten geçmekte insallah hersey düzelir.

Tarım Kredi Temizlenecek
Tarım Kredi Temizlenecek - 3 yıl Önce

Kurumda kimse mazbatasına güvenmesin. Temizlik ve hesap sorma zamanı geldi. Sayın Başkan düymeye bastı. Mu. Sa ve Se. K. nün bile ipi çekildi. İştirakler dahil büyük bir temizlik var. Emekliler bay bay.

Sizi
Sizi - 3 yıl Önce

Marketlere gidip garip marketçiye aşırı fiyat artkşı yaptı diye ceza kesmesi kolay asıl cezayı twrım kredi ve bakanlığa kesmek lazım 100/80 zam yap sonra 15 indirdik diye reklam yatacak yeriniz yok sizin

Amaç Desteklemek mi?
Amaç Desteklemek mi? - 3 yıl Önce

İç Anadolu için en uygun taban gübresi Daptır. Asıl bu gübrede bahsettiginiz %15 indirim yapmanız gerekiyor.
Üstelik Eskişehir tkk dap fiyatı 3,250 değil 3,085tl dir.
Mevcut durumda önümüzdeki sezon hububat Ekim alanı kayda değer miktarda düşecektir. Bahsettiğiniz "indirim" kullanılan taban gübrenin gerektiği kadar kullanılmasına müsade edecek miktarda değildir. Bu sebeplerden dolayı rekoltede ciddi düşüş kaçınılmazdır. Vereceğiniz 10krş destek bu durumda bir anlam ifade etmiyor
Önümüzdeki sezon dünya fiyatıyla ürün alacaksınız ama bizim nefesimiz buna yetecek mi belli değil.
İthal buğday v mısıra verilen miktar 200$ ama bu rakamı kendi üreticinize vermiyorsunuz.
Şimdiden mısıra bu parayı verin ki seneye verme ihtimaline inanalım.
Ok?

- 3 yıl Önce

Sen başka ülkede yaşıyorsun herhalde bugdayimizi bedava aldılar girdilerin hepsi yüzde ikiyuze çıktı çiftçiler intihar noktasında ocaklar sönüyor ithal ithalat üretim bitti çocuklarımızı okutamiyoruz bunlar dış güçler oylemi tek akıl sende var herhalde garibim uyuyoruz

Gübre fiyatları
Gübre fiyatları - 3 yıl Önce

Sayın bakan gübreyi tarım kredide düşürdük diyor ama tarım kredide gübre dış piyasadan 400tl daha pahalıydı şu an dışarıy la aynı fiyat oldu tarım kredi çiftçiyi kazıklıyor

Tenkit ve Tesbitler
Tenkit ve Tesbitler - 3 yıl Önce

Kurumda derhal birim müdürlerinden baslanarak değişiklik yapilmali..Istirakler kurumun sermayesini azaltan unsurlar buralari alaninda yetismis profesyonel yoneticilere birakilmali.calisma barisini bozan emekliligi dolmus mutlu azinligin emekli edilmesi acil ve önemlidir.idari görevde bulunan müfettişlerin geri müfettiş olarak donmesi engellenmelidir.müfettişlik disinda yönetimi ele gecirmek icin kurum disindan kisilere ercetelik yapan müfettişlerin kurumla ilişkisi kesilmeli..kurum vicdaninda yer kaplayan soruşturma dosyalari top cevirmeden mahkemeye intikal ettirilmeli.bu dosyalar gondermekten korkan makam düşkünü korkaklar hakkinda soruşturma acilarak kurum ilisigi kesilmeli. Baslica bu maddeler kurum icin onemlidir.

- 3 yıl Önce

Buğday üretimini teşvik etmek için prim desteği arpadan daha fazla olmalıdır. Buğday ekim alanları azalacaktır.


banner251