Tarım arazileri için kafa karıştıran değişiklik

Tarım arazileri için çok tehlikeli bir adım atıldı. GTHB yönetmelik değiştirerek Toprak Koruma Kurulu'nun 2 üyeyle bile karar alabilmesine izin verdi.

Tarım arazileri için kafa karıştıran değişiklik
banner200

Sözcü gazetesinin haberinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, geçen ay yayımladığı 'Tarım Arazilerinin Korunması, Kullanılması ve Planlanmasına Dair Yönetmelik'te hayati önemde değişiklik yaptığı bilgisine yer verildi. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeye göre, asıl görevi tarım arazilerini korumak olan 9 kişilik 'Toprak Koruma Kurulu' artık istediği üye sayısıyla toplanıp, verimli toprakların enerji veya ulaştırma yatırımları için tümden bozulmasına izin verebilecek.

2 KİŞİYLE KARAR ALACAK

Tarım arazilerinin korunması, geliştirilmesi ve verimli kullanılmasını sağlamak amacıyla yasayla kurulan Toprak Koruma Kurulu, il valisi başkanlığında 5 kamu temsilcisi, 3 sivil toplum kuruluşlarından temsilci ve bir de üniversite temsilcisi olmak üzere toplam 9 üyeden oluşuyor. Mevcut düzenlemede kurul esas olarak 9 üyeyle toplanıp en az 6 üyenin aynı yönde oy kullanmasıyla karar alabiliyordu. Yapılan değişiklikle, bundan böyle tarım arazilerinin enerji ve ulaştırma yatırımlarına açılıp açılmayacağının oylanacağı toplantılarda 6 üye şartı aranmayacak. Kurul, bu konudaki kararları toplantıya katılan üyelerin çoğunluğu ile de alabilecek. Dolayısıyla kurul isterse 2 ya da 3 üyeyle bile toplanıp sadece 2 üyenin oyuyla verimli tarım arazilerini yatırıma açabilecek.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

ŞANLIURFA'DA TOPLULAŞTIRMA ADINDA TARIMA ELVERİŞLİ ARAZİLER UFAK VE KÜÇÜK PARÇALAR HALİNDE BÖLÜNÜYOR

banner151

banner251