" />

Pakdemirli: Meteoroloji terzi işi gibi çalışmalı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Meteoroloji Genel Müdürlüğünü ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Pakdemirli, “Meteoroloji bundan sonraki dönemde elindeki ham bilgiyi daha da yorumlayıp, sektörlere özel, terzi işi bir şekilde hizmet veriyor olması lazım" dedi.

Pakdemirli: Meteoroloji terzi işi gibi çalışmalı
banner200

Ziyarette Pakdemirli, Genel Müdür Volkan Mutlu Coşkun'dan kurumun faaliyetlerine ilişkin bilgi aldı, meteorolojik ölçüm balonunu uçurdu. Coşkun, 2020'de fırlatılması planlanan İmece uydusundan meteorolojik veri alınması için TÜBİTAK Uzay ile görüşme yaptıklarını söyledi. Uyduda meteorolojik amaçlı sensörlerin yer almasını talep ettiklerini belirten Coşkun, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) sunulan hizmetlere de dikkati çekti. Coşkun, kurum verilerinin, başta Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı olmak üzere sınırda yapılan pek çok harekâtta kullanıldığını ve füze atışlarında göz önünde bulundurulduğunu bildirdi.

"METEOROLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN TERZİ İŞİ BİR ŞEKİLDE HİZMET VERİYOR OLMASI LAZIM."

Bakan Dr. Pakdemirli, 1962 yılında kurulan Meteorolojinin Sesi Radyosu'nu da ziyaret ederek, bir programa canlı yayın konuğu oldu. Dr. Pakdemirli, Bakanlığının tarım, hayvancılık, orman, su ve gıda yanında meteoroloji gibi önemli bir alanı olduğuna dikkati çekerek, "Meteoroloji Genel Müdürlüğünün bundan sonraki dönemde, elindeki ham bilgiyi daha da yorumlayıp, sektörlere özel, terzi işi bir şekilde hizmet veriyor olması lazım" dedi. Kurumun, bu yolla pek çok sektörün meteorolojik veri ihtiyacını karşılayacağına işaret eden Pakdemirli, şehirleşme, gıda ihtiyacı, çölleşme ve iklim değişikliği gibi gündemlerde meteorolojik verilerin önem taşıdığını söyledi. Pakdemirli, "Bugünden geleceğe dönük meteorolojik verileri bilirsek geleceğe yönelik tedbirler alınabilir. Kuraklık olacaksa ona uygun tohum kullanılabilir" diye konuştu.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bölün bunlar balon
Bölün bunlar balon - 3 yıl Önce

Meteorolojiden anlamayan Özel Kalem Müdürü, Baytar BÜGEM, araştırma bilmeyen TAGEM, icra bilmeyen TRGM, lobratuarcı HAYGEM, tarımcı olmayan BAKANLIK ÜST YÖNETİMİ bu işin sonunun balon olacağı belliydi... uçurtmada bekleriz..

- 3 yıl Önce

sayıın genel müdür volkan bey çalışkan ve çalışkan ekiple iş yapar sayın bakanım bakanlıkda olacak birisi bakan yardımcılığı yakışır ve bakanlığı ve insanları tanıyor

banner151

banner251