" />

Meyve ağaçları ve hayvan hırsızlığı sigorta kapsamına girdi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2017 yılında Tarım Sigortaları Havuzu'nda (TARSİM) ciddi değişikliklerin olacağını belirterek, "Kapsamı genişletiyoruz" dedi.

Meyve ağaçları ve hayvan hırsızlığı sigorta kapsamına girdi
banner200
banner217

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, çiftçilerden gelen talepleri göz önüne alarak devlet destekli tarım sigortalarının kapsamını genişlettiklerini belirtti.

Bitkisel ürünlerle ilgili olarak, olgunlaşma ve hasat döneminde meydana gelen yağışlar nedeniyle kiraz ürünü; dolu, yangın, fırtına, hortum, heyelan, deprem, sel ve kar ağırlığı nedeniyle meyve ağaçları ve asmaların kendisinin ilk kez teminat altına alınacağını belirten Çelik, bunun yanında hayvan hırsızlığının da teminat kapsamında olacağını vurguladı.

Diğer yandan açık ve yarı açık sistemde yetiştirilen kümes hayvanlarının da teminat kapsamına alındını bildiren Çelik, başta kuraklık olmak üzere, don, sıcak rüzgar ve sıcak hava dalgası, aşırı nem, aşırı yağış risklerinin Türkiye'de stratejik öneme sahip buğdayın üretiminde büyük kayıplara yol açabildiğini anımsattı. Çelik, bundan dolayı 'ilçe bazlı kuraklık verim sigortası' ile kuru tarım alanlarında buğday üretiminde bu risklerin teminat altına alınacağını açıkladı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

Sayın bakanım sigortacılar çiftçinin sırtından devletimizden para tppluyorlar.İnanın hasar olunca gelen eksper dereden tepeden bahanelerle oranı düşük tutuyorlar çiftçiye faydaları yok.Allah korursa bizde mahsulümüzün OŞURUNU ZEKATINI verirsek ozaman sigorta oluyor iki dunyadada zarar görmeyiz buşekilde.Tarsim marsim hepsi para kazanma derdindeler.saygılar

Lutfen
Lutfen - 4 yıl Önce

Allah askina kaldirin su tarsim de en soygunj ciftc k yide soyuyorlar devletide urun bedeli kadar ciftcilen devlet ten para aliyo ku zebani kurun

banner151

banner251