" />

Gübre ve yemde üreticiyi korumayı amaçlıyoruz

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, KDV indirimi öncesi yem ve gübreye yapılan zammı anlamanın mümkün olmadığını belirterek, "Bizim amacımız üreticiyi desteklemek ama görüyoruz ki burada sanayici daha KDV indirimi onaylanmadan zam yaparak üreticinin KDV indiriminden yararlanmasını ortadan kaldırıyor" dedi.

Gübre ve yemde üreticiyi korumayı amaçlıyoruz
banner200
banner217

Bakan Çelik, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yem ve gübre konusunda KDV indirimi ile üreticilerin sorun ve önerilerini dinleyeceğiyle ilgili yaptığı çağrı üzerine, bugün 0 530 104 37 80 no'lu hattan kendisini arayanlarla yaklaşık bir saat süreyle telefonla görüştü.

Üreticilerle yaptığı telefon görüşmesinin ardından bir değerlendirme yapan Bakan Çelik şöyle konuştu: "Bugün yem ve gübredeki KDV'leri konuşacaktık ama hemen hemen her telefona çıkan, özellikle yemdeki KDV indiriminin zamlarla ortadan kalktığını ve üreticiye yansımadığını ifade ettiler. Bizim tespitlerimiz de o istikamette. Bu zam uygulamasını kabul etmek mümkün değil. Bizim amacımız üreticiyi desteklemek; ama görüyoruz ki burada sanayici daha KDV indirimi onaylanmadan zammını yaparak üreticinin KDV indiriminden yararlanmasını ortadan kaldırıyor. Yapmış olduğumuz KDV indirimi ile ilgili yasa şu anda yayımlanmış durumda. Bu yasa ile gübrede yüzde 18, yemde ise yüzde 8'lik bir indirim getirildi. Pratikleri, yansımaları şu anda hem bizi hem de üreticileri ilgilendiriyor. Dolayısıyla söz konusu mağduriyeti gidermek amacıyla gübre ve yemde bir önceki aya göre fiyat durumunun ne olduğuna bakacağız. Ona göre yapacağımız değerlendirmeler sonucunda biz de bir bakış açısı geliştireceğiz.

Gübre satışına yeni düzenleme

Türkiye'de yaşanan terör olaylarından dolayı gübrenin satışıyla ilgili yeni bir düzenleme yaptıklarını hatırlatan Bakan Çelik, gübrenin çıkış noktası ile kullanış zincirindeki bütün halkaları takip edeceklerini belirterek, "Son derece önemli bir düzenlemedir. Yani kim, ne kadar gübreyi nerede kullanıyor, nereden aldı, nereden temin etti? Herkes ruhsata tabi bir şekilde bu zincirin halkasında yer alacak" dedi.

"Belirlenen et fiyatlarını bozmaya çalışan spekülatörlere müsaade etmeyiz"

Et fiyatlarını da değerlendiren Bakan Çelik şunları kaydetti: "Artan et fiyatlarına karşı elimizde ithalat imkânı olmasına rağmen biz onların da talebiyle sanayicilerle, besicilerle, yetiştiricilerle, kasaplarla bir araya geldik. Neden? Çünkü et ithalatının ne kasaplara ne tüketiciye ne besicilere bir faydası yok. Bu doğru bir yöntem değil, aslolan bizim hayvan varlığımızı artırmaktır. Şu andaki maliyetlerimiz belli. O maliyetler çerçevesinde bir tavan fiyatı belirleyip, daha sonra bütün dikkatimizi hayvan varlığımızı artırmaya yoğunlaştırmamız gerekiyor. Ve seçtiğimiz bu yol da doğru bir yoldur. Yoksa biz şu anda et fiyatlarını yapacağımız ithalatla çok daha aşağılara indirebiliriz ama öyle bir durum hayvan varlığımızı tehlikeye sokar. Üreticilerimizi ve besicilerimizi de sektörden çıkmaya götürür. Yani kâr edemeyince ne yapacaksınız, sektörden çıkacaksınız. Hayvanlarınızı veririsiniz, kestirirsiniz, kapatırsınız. Bu doğru bir yöntem değil. Doğrusu ne? Girdileri ucuzlatıp et fiyatlarını ucuzlatmaktır.

Şimdi biz önümüzdeki dönemde yemdeki KDV'yi takip edeceğiz, meraların ıslahını sağlayacağız. Alınan hayvanların daha düşük fiyatla teminini sağlayacağız. TİGEM çiftliklerinde damızlık üretimini artıracağız. Yani üreticiye veya besiciye hayvanları daha uygun şartlarda verebilen bir mekanizmayı hızlandıracak bir çalışmanın içerisindeyiz şu anda. Bunu yaptığınız zaman süreç içerisinde fiyatlarla hayvan varlığı dengelenir. Ama konuya yalnız ithalat olarak bakarsanız; ithal edersiniz ama daha sonra da yeniden daha çok ithalata gitmek durumunda kalırsınız. Şunu da spekülatörler için söyleyeyim: Eğer piyasada bütün aktörlerin belirlemiş olduğu bu fiyatlarla birileri oynamaya kalkarsa bilsinler ki ona müsaade etmeyiz."

YORUM EKLE
YORUMLAR
hibeli ciftlikler
hibeli ciftlikler - 5 yıl Önce

2013 yilinda kardesimin sirketi hibeli tavuk ciftligi yapti 50000 lik aytacla calismaya basladi 18 ay sonra aytac yandi aytac tavuk vermiyo kesimhaneyi sakaryaya kuracakmis kumes bos dahasi corum yozgat kastomonu kirikkale illerindeki kumesler bos hala kumeslere destek veriyorsunuz sonuc ne olacak buna bir cozum dusunuyormusunuz? Bende 100 baslik sut tesisi yaptim sut satilmiyo girdiler yuksek sut ucuz daha hayvan koyamadim siz televizyonda ureticilere yardimci olacaginizi soylediniz bizlere bir yol gosterin hayvanlarimizi nasil temin edecegiz

Kaliteli Gübre Kaliiteli Ürün
Kaliteli Gübre Kaliiteli Ürün - 5 yıl Önce

Sayın bakanım Allah (cc) Razı olsun Tarım Kredi den İrfan Güven diyi aldınız.Ayağınız Taşa dokunmasın.Gübrenin Fiyatı gibi zamanında ve temiz gelmeside önemli.Son dönemde Gübretaş ın Mısır ve buğday karışmış gübreleri çıkıyor.Lütfen her iki çiftçi kurumunuda İşi bilen ,Vicdanlı Yöneticiler atanması nı bekliyoruz.Çankırı dan Selamlar.

BAKANLIKDA YEMEK FİATLARI
BAKANLIKDA YEMEK FİATLARI - 5 yıl Önce

SAYIN BAKANIM ALLAH KOLAYLIK VERSİN DÜN ET FİATLARINDA İNDİRİME GİTTİNİZ ANCAK ALT EKİBİNİZ SİZİ ZOR DURUMA DÜŞÜRECEK HAMLE YAPARAK BAKANLIK YEMEK FİATLARINA %20 ZAM YAPTI ALLAH AŞKINA ENFLASYON BU KADAR YÜKSELTİMİKİ BU KADAR ARTTI ŞİMDİ BU NE DEMEK OLUYOR LÜTFEN AÇIKLANSIN İŞİ EHLİNE VERİN İDDAA EDİYORUM YEMEK FİATLARI BU KALİTEYE ÇOK PAHALI DERHAL İNDİRİME GİDİLMELİ VEYA ASGARİ ZAM YAPILMALI.

Süt fiyatları
Süt fiyatları - 5 yıl Önce

Sayın bakan siz köylerde 3,....5 kişi kaldı onlarıda kaçışacaksınız tüttürmüş sunu z et pahalı süt pahalı gelin kendiniz yapın bakalım masa başında oturmakla sabahın 5 de ağıra gidip karda kışta hayvAn bakmak Nasıl oluyor biraz kazanıyorduk sütten Onu da köylüden alıp sanayiciye verdiniz bende satıyorum hayvanları 70 adet

Mazot gübre
Mazot gübre - 5 yıl Önce

Mazot gübre desteği ödemeleri ne Zaman bir bilgi lütfen

..
.. - 5 yıl Önce

Aradık bugün numarayı en az 10 kere fakat kapalıydı

büyük  baş hayvancılık ve yem
büyük baş hayvancılık ve yem - 5 yıl Önce

büyük baş hayvanda bir danayı 1-2- yıl gibi besliyoruz sonra kesimciye götürüyoruz kesimhanede dananın derisi ve kafası karaciğeri ak ciğeri iç yağı ve daha adını sayamadığım içi dışı hepsi kesimhanede kalıyor biz yalnız karkas eti kalıyor buda yetmedi tam kantarda tekrar etin güzel görünmeyen yerlerini de alırlar sonra kalanı kantarda tartarlar hesap görmeye vardığımızda bitmedi etden 100 de 2 paradan 100 de 2 keserler kalanı paramızı bazen peşin ödem bazen 7-15 -gün atarlar bazende paranı vermezler sayın bakanım köylünün üzeriden kim geçinmiyor süt veriyoruz o da ayrı bir mesele süt fiyatlarını kendi başına düşürür kendi başına yükseldir şu anda bizden alış fiyatı -95- kuruşa alıyor daha çok şey var yem gübre mazot bunlarda ayrı bir mese

Genç çiftçilere destek
Genç çiftçilere destek - 5 yıl Önce

Karşılıksız 30 binlira Destek dediniz ama sonuç çıkmadı


banner151

banner251