Geçici hükümette Tarım Bakanı hangi partiden olacak?

Tüm koalisyon ihtimallerinin bitmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Başbakan Davutoğlu'na geçici hükümet kurma yetkisi vermesi bekleniyor.

banner255
Geçici hükümette Tarım Bakanı hangi partiden olacak?
banner200

Başbakan Davutoğlu'nun hükümet kurma görevini Erdoğan'a vermesinin ardından yeni bir süreç başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 24 Ağustos'ta Başbakan Davutoğlu'nu geçici hükümeti kurmakla görevlendirmesi bekleniyor. Görevlendirme ile seçimlerin yenilenmesi kararının da Resmi gazete'de yayımlanması planlanıyor.

Mevzuata göre 26 üyeli kabinede Ak Parti'ye 11, CHP'ye 6, MHP ve HDP'ye 3'er bakanlık düşüyor.

Habertürk'ten Volkan Yanardağ'ın haberine göre, Geçici hükümette Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanlıkları bağımsız. MHP'den sonra CHP'nin de üye vermeyeceğini açıklaması, seçim hükümetinin AK Parti, HDP ve bağımsızlardan oluşması anlamına geliyor.

HANGİ BAKANLIKLAR HDP'NİN OLACAK?

AK Parti, geçici hükümette Başbakanlık ve 4 Başbakan Yardımcılığı'nın yanı sıra sağlık, Milli eğitim, Milli Savunma, Maliye, Kalkınma, Enerji, Dışişleri ile Gümrük ve Ticaret, Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıklarını da muhalefete vermeyi düşünmüyor.

Kulislerde; Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Kültür ve Turizm ile Orman ve Su İşleri bakanlıklarının HDP'ye verilebileceği konuşuluyor. 7 Haziran öncesi kabineye bağımsız olarak atanan Adalet Bakanı Kenan İpek, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ve Ulaştırma Bakanı Feridun Bilgin'in geçici hükümette de yerini koruyacağı kaydediliyor.

internethaber.com

YORUM EKLE
banner151

banner251