" />

Fakıbaba: TMO tüm fındıkları alacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, fındık üreticilerine müjdeli haberi verdi. Fakıbaba, “Fındık üreticisinin elindeki tüm fındığı TMO olarak alacağız. Önümüzdeki hafta Salı günü de fındık üreticicisine 40 milyon lira ödeme yapacağız" açıklamasının yaptı.

Fakıbaba: TMO tüm fındıkları alacak
banner282

Çeşitli temaslar için Kayseri'ye gelen Bakan Fakıbaba ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Valiliğini ziyaret etti. Fakıbaba, bir gazetecinin, "Fındık fiyatlarıyla ilgili tartışmalar var, pazartesi yürüyüş yapılacağı söyleniyor, bu konudaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?" şeklindeki sorusu üzerine, üreticiye gönül vermiş bir hükümetin bakanları olduklarını vurguladı. Bazı bakanlar ile Giresun'da açılışa katıldıklarını hatırlatan Fakıbaba, "O zaman orada fiyatları açıkladık. Biz bu fiyatları açıklamadan önce o bölgenin milletvekilleriyle, sivil toplum örgütleriyle, üretici ve sanayicileriyle görüştük. Bize söyledikleri olay şuydu, geçen sene rekolte 420 tondu ancak bu sene önce 705 ton olarak hesapladık ama sonradan güneş yanığı ve külleme dolayısıyla bu rekolteyi 675 ton olarak revize ettik. Yani 420 tondan 675 tona çıkmasına rağmen fiyatlarda bir eksiltme yapmadık. Ayrıca hükümetimiz, bunu hiç kimse söylemiyor, alan bazında desteklemeyle fındığa gram başına 1,5 ile 2 lira civarında ayrı bir destekleme vermiştir." diye konuştu.

FIRSATÇILARA FIRSAT VERMEYECEĞİZ

Bunun çok önemli olduğunu ve bundan hiç kimsenin bahsetmediğini belirten Fakıbaba, "Alan bazında desteklemeyle 1,5 ile 2 lira arasında destekleme vermiştir. Biz Giresun'da fiyatlarımızı açıkladık, bu kadar rekolte yükselmesine rağmen üreticiyi mutlaka fırsatçıların eline bırakmayacağımızı söyledik ve TMO'nun ne olursa olsun bütün üreticilerin elinde kalan malları alacağını bildirdik ama buna rağmen hala üretici arkadaşlarımızı böyle galeyana getirerek, onların elinden malı kaparak almaya çalışan arkadaşlarımız var. Maalesef, bunu üzülerek görüyorum. Fırsatçılara hiçbir zaman fırsat vermeyeceğiz" diye konuştu.

“NE OLUR YA BİR HAFTA BEKLE"

Fakıbaba, üreticinin yanında olduklarını dile getirerek, “Dekara 130 kg alım yapıyoruz. Şimdi çürük oranını yüzde 3'ten 5'e çıkardık. Çatlak oranını da yüzde 2'den 7'ye çıkardık. Mesela biz 10 lira fiyat vermişiz, şu ana kadar ortalama fiyatımız levanta 9,81 kuruştur, tabii kalite düşük olduğu için. Şimdi kalite oranı da artmış oldu. Mesela Giresun fındığına 10,5 lira vermemize rağmen, kalite yüksekliğinden dolayı şu ana kadar 10,82'den almışız. Ödeme süresi 15 gündü şimdi bir haftaya indirdik. Üreticilerimizden istirhamım lütfen hiç paniğe gerek yok, rahat olsunlar. Biz ellerinde kalan bütün malları alacağız, bir hafta içinde paralarını ödeyeceğiz. Şu ana kadar 40 milyonluk mal almışız, salı günü bütün ödemelerini yapacağız, fırsatçılara hiç meydan bırakmayacağız. Çiftçi kardeşlerim de lütfen ben 10 liraya alırken niye malını 8 liraya satıyorsun. Ne olur ya bir hafta bekle, ben alıyorum sizden. Bir de benim bu verdiğim fiyatlar taban fiyat, tavan fiyat değil" şeklinde konuştu.

ENERJİLERİNİ BOŞUNA SARF ETMESİNLER

Bakan Fakıbaba, yapılacak fındık yürüyüşle ilgili olarak da “İnsanlar tabi ki yürüyeceklerdir, demokratik bir ülkede yaşıyoruz ama yürüdükleri zaman enerjilerini boşa sarf etmesinler. Enerjilerini iyi değerlendirsinler. O enerji, zaman kullanımı çok önemlidir." dedi.

Kaynak: Tarım Bakanlığı

YORUM EKLE
banner151