" />

Fakıbaba: Afetten zarar gören çiftçilerle bir araya geldi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Antalya'daki şiddetli yağış ve fırtınadan zarar gören çiftçilerle bir araya geldi. Zararların en kısa sürede sarılacağını söyleyen Fakıbaba, “Çiftçinin derdi kendi derdimizdir. Bu konuya çok samimi yaklaşıyoruz" dedi.

banner255
Fakıbaba:  Afetten zarar gören çiftçilerle bir araya geldi
banner200

Bakan Fakıbaba, Antalya'daki şiddetli yağış ve fırtınadan zarar gören bölgelerde incelemelerde bulunmak üzere Kumluca ilçesine geldi. Fakıbaba, Hortum sırasında yaralanan işçilerden Yusuf Karayılan'ı Kumluca Devlet Hastanesi'nde ziyaret etti. Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinden 25 gün önce geldiğini belirten Karayılan, Fakıbaba'yı görünce gözyaşlarını tutamadı.

Karayılan'ın Şanlıurfalı olduğunu belirtmesi üzerine Fakıbaba, "Hemşehrim rahat ol. Hemşehrim dayanıklıdır, hadi elimi sıkmaya çalış. Biz senin emrindeyiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın selamlarını getirdim. Dün akşam geç saatte geldim, bana görev verdiler. 'Derhal gideceksin, bütün yaralı kardeşlerimize selamlarımızı ileteceksin.' Çok selamları var. Dik duracaksın. Gözünü seveyim sen üzülme hemşehrim." diyerek yaralıyı teselli etmeye çalıştı.

Vücudunun çeşitli yerlerinde kırıklar olan Karayılan da "Sizi herkes çok iyi tanır. Hatta ben çocuğumu size getirdim, tedavi ettiniz." dedi.

Bakan Fakıbaba, yaralı işçiyi muayene etti

Karayılan'ın ayağının ağrıdığını ifade etmesi üzerine, yaralıyı muayene eden Fakıbaba, "Merak etme, yanındayız." diye konuştu.

Fakıbaba, Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve beraberindekilerle şiddetli yağış ve hortumdan zarar gören Mavikent bölgesini ziyaret etti, seraları gezdi.

Çiftçilerin istek ve sorunlarını dinleyen Fakıbaba, gazetecilere yaptığı açıklamada, can kaybının yaşanmaması ve yaralıların iyi durumda bulunmasının bir nebze de olsa kendisini mutlu ettiğini belirtti.

Afet bölgesine havadan da bakma imkânı bulduğunu anlatan Fakıbaba, "Gerçekten müthiş bir şey, ilk defa görüyorum. Bir yol çizmiş ve o yol üzerindeki bütün seraları almış, binaları, okulların çatılarını götürmüş. Devletimiz büyük bir devlet. Zaten Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız beni görevlendirdi." diye konuştu.

Fakıbaba, zarar gören herkese gereken desteği vereceklerini vurgulayarak, çiftçinin derdinin kendi dertleri olduğunu ve bu konuya çok samimi yaklaştıklarını ifade etti.

DEVLETİMİZ BU YARALARI SARACAK

TARSİM ile ilgili bazı sıkıntılar bulunduğunu aktaran Fakıbaba, şunları söyledi:

"Haklı sıkıntılar, gider gitmez TARSİM'i genişletmek adına neler yapabiliriz bunu değerlendireceğiz. Bunlar hemen olması gereken şeyler. İnşallah bu konuda çalışmalarımız devam edecek. Bakanlar Kurulumuz pazartesi toplanıyor, Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza bu konuları en iyi şekilde arz edeceğiz. Biz büyük devletiz bu yaraları saracağız. Moralimizin iyi olması lazım. Arkadaşlarımız şok atlatmışlar, önemli bir şok, basit bir olay değil. Bir şey var, geliyor önüne geleni katıp, alıp her şeyi götürüyor. Çok şükür insanlarımız o şoktan çıkmışlar. Maddi olarak da biz elimizden gelen desteği vereceğiz."

Seralarda taşeron gibi işçilerin çalıştığı yönündeki soru üzerine Fakıbaba, Başbakan Binali Yıldırım ve ilgili bakanlıklarla yaraların sarılması için ellerinden geleni yapacaklarını bildirdi.

EL ELE VERMEMİZ GEREKİYOR

"Arkadaşlarımızın tek başına bunu ayağa kaldırması mümkün değil ama hep beraber, el ele vererek bir şeyler yapmamız gerektiğine inanıyorum. Bu inancımı Bakanlar Kurulunda paylaşacağım. Hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Yaklaşık bin dönüm sera alanında, 800 dönüm bahçe alanında hasar var. Bazı evlerde hasarlar var. Bunların hesabı yekûn olarak çıkarılıyor. Bu konuda üzerimize düşeni yapacağız." diyen Fakıbaba kayıt dışıyla ilgili çalışmalara ilişkin soruya da "Çalışmamız devam ediyor, gerçekten bu kayıtlılık önemli. Bizim bir defa doğru bilgiler vermemiz gerekiyor. Bu doğru bilgiler kayıtla oluyor. Bu konuda çalışmalarımız tamamlanınca kamuoyuna açıklayacağız." karşılığını verdi.

Bir gazetecinin "Bölge afet bölgesi ilan edilecek mi?" sorusu üzerine Fakıbaba, "Benim tek başıma karar vermem mümkün değil ama gerçekten afetten zarar gören çok vatandaşımız var. Mutlaka bu zararların karşılanması gerekiyor." ifadesini kullandı.


SEBZE FİYATLARINDA ARTIŞ OLMAYACAK

Hortum ve şiddetli yağıştan seralar zarar gördüğü için sebze fiyatlarında fiyat artışı olup olmayacağına ilişkin soruyu da Fakıbaba, şöyle cevapladı:

"Tarımın en önemli merkezlerinden birisi Antalya. Ben üstten de baktım zararlar var ama bu zararları kompoze edebilecek tarım kapasitesi de var. Bu bağlamda rahat olun. Hep beraber basınıyla halkıyla siyasetçiyle, çiftçisiyle ele vereceğiz. Bu ülke çok büyük. Üç günlük ziyaretimiz vardı, Katar'dan, Kuveyt'ten, Rusya'dan geldik. Hakikaten büyük bir ülkeyiz, bunun kıymetini hep beraber bileceğiz. Çiftçi kardeşlerimiz benim için çok önemli, onlar benim ailem. Onların emeklerine saygı duyuyorum, onlar olmasa biz açız. Soframızda bir şeyimiz yok. Çiftçi kardeşlerimize büyük saygı duyuyoruz."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

SAYIN BAKANIM CITICI NIN HALI BU TARIM KREDİ DE DÖNEN DOLAPLARDAN HABERLER VAR BUNA RAĞMEN BEKLİYOR BAKANIM DURUM ÇOK VAHIM

banner151

banner251