Erdoğan Tarım ve Orman Bakanını bu sözlerle anlattı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli için 'Sevk-i idare kabiliyeti olan bir arkadaşımız' değerlendirmesinde bulundu. Erdoğan, Bakan yardımcıları hakkında da önemli açıklamalar yaptı.

Erdoğan Tarım ve Orman Bakanını bu sözlerle anlattı!
banner200

Hürriyet gazetesinden Hande Fırat'ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemin töreninin ardından gerçekleştirdiği Bakü ve KKTC ziyaretleri sırasında gazete yöneticilerinin sorularını yanıtladı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin babasından genlerine işlemiş bir başarısı bulunduğunu, gıda sektöründe önemli görevlerde yer aldığını bildiren Erdoğan, Pakdemirli hakkında şunları söyledi: “Ekonomi dünyasını da iyi bilen bir isim. Sevk-i idare kabiliyeti olan bir arkadaşımız. Benim ordinaryüs Prof. Reşat Kaynar Hocam vardı, bir gün derste 'Türkiye'nin en önemli eksiği sevk-i idareci eksikliği' derdi. Yani bugünkü hali ile organizatör."

Erdoğan, gazete yöneticilerinin Bakan yardımcıları ile kurullar, ofisler bakanlar arasında bir yetki karmaşasının yaşanıp yaşanmayacağına yönelik sorularına şu şekilde cevap verdi.

BAKAN YARDIMCILARINDA 2'Yİ, 3'Ü ZORLAYACAĞIZ

Bakan yardımcıları birden fazla olabilecek, bazılarında 2'yi, bazılarında 3'ü zorlayacağız. Bakanlıkların güçlü olması lazım. İşlevlerine göre belirleyip çalışmaları güçlü hale getirmek istiyoruz. Personelde ciddi manada üst düzey yöneticide azaltmaya gidiyoruz. Amerika'yı düşünün, bir bakanın altında üç tane, dört tane bakan yardımcısı var. Biz de bakanlığın vasfına göre buralarda bu tür adımları atacağız. Bakan yardımcılarını da bakan arkadaşlarımız delege edecek.

KURULLAR, OFİSLER BAKANLAR ARASINDA BİR YETKİ KARMAŞASI OLUR MU?

Yok olmaz, o konuda hiçbir endişem yok. Kurullar ve kurumların hepsi bana bağlı. Ama tüm bu kurum ve kurullarda birer tane vekilim var. Ne demek o? Benim vekilim o kurum ve kurulları benim katılmadığım zaman benim adıma yönetecek. O bize arkadaşlarla yaptığı çalışmalardan bilgi sunacak. Zaten her gün çalışan kurul değil. İcabında haftada bir gün iki gün gelecekler. Ama başkan sürekli Ankara'da olacak. Herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Kurulların ilgi alanları daha çok bakanlıklarla paralel veya paralellik arz eden konular olacak. Mesela Yerel Yönetim Politikaları Kurulu, bunun hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ilişkisi var, hem de İçişleri Bakanlığı ile. Ayrıca bir de ofisler var. Örneğin Finans Ofisi. Görevi dünyadan para bulacak, yani icrai bir yanı da var. Direk olarak Cumhurbaşkanı'na bağlı çalışacak. Dünyadaki para üreten yerlerle ilişki kurarak Türkiye'ye para getirme gayreti içinde olacak.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
olsun
olsun - 3 yıl Önce

sayın bakanımız genç, yönetimsel tecrübesi fazla olan bir insan ülkemiz ve türk tarımı için hayırlı olur inşallah. öncelikle bürokrasi denen olguyu yıkmak gerek,köhneleşmiş devlet memuru yapısını istemiyoruz. bariz çalışmayan adamlar var gerek merkezde gerek taşrada bu kişiler işleyişin önünü tıkamaktan başka işe yaramıyor. reform niteliğinde yenilikler ve personel gerekirse tek tek incelenerek kuyumcu hassasiyetiyle bu bakanlık ülkeye artı değer katması diliyorum. sayın bakanıma kolaylıklar ve başarılar diliyorum.

Yeni sistem
Yeni sistem - 3 yıl Önce

SAYIN BAKAN ACİLEN TİGEM İ İNCELEMEYE AL.
KURUM BATIYOR, HESAP VERECEK OLANLAR TERFİ EDİYOR. MAKAMLAR İLGİSİZ İNSANLARA PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR

liyakat
liyakat - 3 yıl Önce

Sayın bakan liyakat ve ehliyete göre kadrolaşma yaparsanız başarı kaçınılmaz olur.Tarım bakanlığı teknik bir bakanlık.Bu bakanlık TİGEM de olduğu gibi hacı hoca sosyolog kaymakam gibi işin ehli olmayan insanlarla yönetilemez.İşin ehli liyakatlı tabandan işin mutfağından gelmiş kişilerle yönetilebilir.Bu iş kamyon şöförüne uçak kullandırma berbere amaliyat yaptırmaya benzer.Yöneticiler hasta olduğunda en iyi doktoru ararken evini yaparken en iyi ustayı ararken iş yönetici atamaya gelince öğle olmuyor.Sayın bakan Allah işi ehlini veriniz diyor.İşi ehline vermeyen yöneticinin imanında sıkıntı vardır bunu unutmayın.Giden bakan öğle yapmadı sırf urfalı diye sırf tanıdık diye atama yaptı.Şu anda hem bakanlık hem Tigem gibi kitler içler acısı

bakanlığı
bakanlığı - 3 yıl Önce

tarım bakanlığı döner sermaye sisteminin ve yönetmeliğinin acil olarak iptal edilmesi lazım. vasıfsız iş bilmez torpilli personeller döner sermayeli yerlere akın ediyor inceleyin bakın. bu kadar kadroyla her sene önceki senenin üstüne ne iş konulmuş ne tür yenilikler yapılmış. herkes maaşına razı olsun. kimse avantaya alıştırılmasın. çalışmayan ayakbağı olanlar gitsin emekli olsun. devletin parazite ihtiyacı yok.

- 3 yıl Önce

TKDK kapatılmalı içinde bir sürü vasıfsız personel bulunuyor .

- 3 yıl Önce

Tkdk da bulunan personel acilen işten çıkarılmalı . Boşuna bu kadar yüksek maaş alıyorlar . Tarım bakanlığı personeli onların yaptığı işin daha fazlasını yapmakta . Bu yüzden kurum kapatılıp yetkileri il müdürlüklerine verilmeli.

- 3 yıl Önce

Daha hangi haberin altına yorum yaptığını bilmeyenler TKDK kapatılsın demiş, herkesin bilmediği konularda ahkam kesmesi en önemli eksiklerimizden. yazık.

banner151

banner251