" />

Daniş, İslam ülkeleriyle ticaret artmalı!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, "İslam Ülkeleri Ortak Pazarı ve Borsası Projesinin Tanıtımı ve Geliştirilmesi Çalıştayı"na katıldı. Daniş, İslam ülkeleri arasındaki ticaretin yeterli olmadığını söyledi.

Daniş, İslam ülkeleriyle ticaret artmalı!
banner200

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK), İİT Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) ve Ankara Ticaret Borsasının (ATB) katkılarıyla gerçekleştirilen ve üç gün sürecek "İslam Ülkeleri Ortak Pazarı ve Borsası Projesinin Tanıtımı ve Geliştirilmesi Çalıştayı" Ankara'da bir otelde başladı.

Çalıştayda konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, ticaretin üretimden daha önemli bir noktaya geldiğine işaret ederek, "İslam ülkelerinin kendi aralarındaki ticaret hacmi bugün itibarıyla 132 milyar dolar. Yani dünya tarımsal ihracatının yüzde 11'ine tekabül ediyor. Nüfus anlamında bakıldığında ise yüzde 21'lik bir nüfusu kapsıyoruz. Buna rağmen aynı oranda ticaretimizin olmadığını görüyoruz." dedi.

E-ticaret sektörünün dünya genelinde büyüdüğünü söyleyen Daniş, "Bizim de yeni kurallarına uygun şekilde ticaretimizi geliştirmemiz gerekmektedir. Bunun için de hazırlanan bu projenin İslam ülkeleri arasında hızla yayılması gerektiğini düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Daniş, ticareti artırmanın yolunun ticaret yapanların birbirlerini daha iyi tanımasından ve ticaret yapılan yolların güçlendirilmesinden geçtiğini belirtti.

"Platformla iş birliği ve dayanışma artacak"

ATB Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz da söz konusu platformla İslam ülkeleri arasındaki iş birliğinin gelişmesinin yanı sıra dayanışmanın da artacağını vurguladı. İslam ülkelerinin potansiyeline vurgu yapan Yavuz, "Aynı anda dört ayrı mevsimi yaşayan ülkelere sahibiz. Her türlü ürünü, her mevsimde üretecek bir potansiyelimiz var. Bu potansiyeli ortaya koymamız gerekiyor" dedi.

İSEDAK Koordinasyon Ofisi Direktörü Selçuk Koç ise farklı alanlardan uzmanları çalışma gruplarında bir araya getirdiklerini belirterek, "Ortak bir anlayış ortaya koymak, İslam ülkeleri arasındaki politikaları yakınlaştırmak istiyoruz." diye konuştu.

YORUM EKLE
banner151

banner251