Çiftçilerimize 120 milyon TL destek verdik

Tarım İl Müdürlüğü'nde köy muhtarları ile biraraya gelen AK Parti Çorum Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi Ahmet Sami Ceylan, 2017 yılında Çorum çiftçisine 120 milyon TL destek verdiklerini açıkladı.

Çiftçilerimize 120 milyon TL destek verdik
banner282

Tarım İl Müdürlüğü'nde köy muhtarları ile biraraya gelen AK Parti Çorum Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi Ahmet Sami Ceylan, 2017 yılında Çorum çiftçisine 120 milyon TL destek verdiklerini açıkladı.

'100 YILDA YAPILAMAYANLARI 15 YILDA GERÇEKLEŞTİRDİK'

100 yılda gerçekleştirilemeyen projelerin 15 yılda AK Parti iktidarı döneminde gerçekleştirildiğini belirten Ceylan; "2017 yılında çiftçilerimize 120 milyon TL destek verdik. Biz bu destekleri nasıl veriyoruz bunu açıklayayım. 2002 öncesinde memurunun maaşını ödeyemeyen, 800 milyon TL için IMF kapılarında bekleyen Türkiye'den bugünlere nasıl geldik? 15 yıl öncesinde devletin 100 lirası varsa bunun 85'i borca, geri kalan 15'i ise memurun maaşına bile yetmiyordu ki çiftçisine nasıl destek versin. Bugün geldiğimiz noktada ise devletin 100 lirasının 89'u millete hizmet olarak, 11 lirası ise borç olarak ödeniyor. Biz 100 yılda yapılamayanları 10 yılda gerçekleştirdik. Çorum'un her noktasında hizmetimiz var. Bizim tek derdimiz Çorum. Görev yaptığım 11 yıllık süreçte amacım Çorum'a bir çivi çakabilmek." dedi

'İSTİKRAR SÜRDÜĞÜ SÜRECE MİLLETİMİZ KAZANACAK'

Türkiye'de istikrar sürdüğü sürece milletin ve devletin kazanacağını belirten Ceylan; "Türkiye'de 2002 yılına kadar 40 yılda 36 hükümet değişti. Ortalama hükümetlerin ömürleri 1.3 yıl oldu. 1 yılda bir hükümet ne yapabilir? Biz istikrardan yanayız. 16 Nisan'la birlikte Türkiye'de artık koalisyonlar dönemi sona erdi. İstikrar sürdüğü sürece milletimiz kazanacak, devletimiz kazanacak." diye konuştu

'BU YIL 1000 KM ASFALT YAPACAĞIZ'

Konuşmasının devamında köylere yapılan yatırımlara değinen Ceylan2017 yılında köylere 650 km asfalt yapıldığını belirterek, bu yıl ki hedeflerinin ise 1000 km olduğunu açıkladı.

Yapılacak 1000 km asfalt ile köylerde asfalt sorunu kalmayacağına dikkat çeken Ceylan; "9 yıl önce Çorum'da kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın ayağı çamura basmayacak demiştik. Geldiğimiz noktada Çorum'da köylerde yaşayan vatandaşlarımız artık çamura basmayacak. Türkiye'nin en çok köyü olan 3.iliyiz. Yaklaşık köy ve mahallerimiz dahil 1200 yerleşim yerimiz var. Kargı'nın yaylarına bile asfalt götürdük." dedi

Köylerde artık içme suyu ve kanalizasyon sorunu olmadığını vurgulayan Ceylan, bu yıl yapacakları 2.5 milyon metrekare kilitparke taşı ile de köylerin kilitparke taşı sorunu kalmayacağını ve vatandaşların ayağının çamura değmeyeceğini söyledi.

'TOPLULAŞTIRMADA YIL SONU HEDEFİMİZ %60'

Tarım ve hayvancılıkta Çorum'da iki tane hedeflerinin olduğunu belirten Ceylan, bunlardan birisinin toplulaştırma, diğerinin ise sulama olduğunu açıkladı.

Toplulaştırmada yıl sonu hedeflerinin %60 olduğunu açıklayan Ceylan, parçalı arazileri mutlaka birleştireceklerini söyledi.

Alaca'da bir iki yer dışında toplulaştırmayı tamamladıklarını belirten Ceylan, Düvenci'de ise 14 milyon TL ihale yaptıklarını ve 2 yıl içinde de Düvenci'de toplulaştırma işini bitireceklerini söyledi.

'KULLANILABİLİR ARAZİNİN %100'ÜNÜ SULAMAMIZ LAZIM'

Sulamada ise 2023'e kadar bütün köylerin arazilerini sulanabilir hale getirmeyi amaçladıklarını belirten Ceylan, Cemilbey Barajı'nda ki teknik sıkıntının çözülmesi halinde sulamada önemli bir aşama kaydedeceklerini belirterek; "Kullanılabilir arazinin %100'ünü sulamamız lazım. 2023'e kadar bütün köylerimizin arazileri sulanabilir hale gelecek. Sulamada en çok üzerinde durduğumuz Cemilbey Barajı. Cemilbey Barajı'nda teknik bir sıkıntımız var. Onu aşarsak 66 bin dönüm yer sulanacak. Çorum Ovası dediğimiz yer. İl Başkanı olduğum dönemden beri uğraştığım bir yer. Susuz tarım hiçbir şeye benzemez. Ürün çeşitliliğine gideceğiz. Ziraat Mühendisleri sahada olacak ve köy köy gezecek. Deneme üretimi yapılacak ve tutarsa devam edilecek. Arpa, buğdayın yanında mutlaka bir ürün daha deneyeceğiz." şeklinde konuştu

'2 YILDA SADECE 75 KİŞİ TOPRAK ANALİZİ YAPTIRDI'

Çiftçilerin mutlaka toprak analizi yaparak ürün ekmesi gerektiğini vurgulayan Ceylan; "Hitit Üniversitesi'nde Türkiye'nin en iyi Toprak Analiz Labaratuvaları'ndan birini açtık ama 2 yılda sadece 75 çiftçi toprak analizi yaptırdı. Toprak analizi yaptırmayan çiftçilere suyu fazla veriyor orayı çoraklaştırıyor ve verim alamıyor. Dolayısıyla toprak analizi çok önemli. Çiftçilerimiz bu konuya önem vermeli. Toprak analizi yaptırmak sadece 40 kuruş." dedi

ÇİFTÇİLERE %50 MAZOT DESTEĞİ

Konuşmasında çiftçilere mazot desteği müjdesi de veren Ceylan; "2018'de mazotun yarısını biz vereceğiz. Söz konusu destek ile hem çiftçinin hem devletin kazanmasının yolunun mazot desteği ile açıldığını ve akıllı tarım ve planlı üretime geçişte mazot derdine devletin artık çare olacağını, bundan sonraki üretimlerde çiftçiler tarafından 100 liralık mazot kullanıldıysa bunun 50 lirası devletten, 50 lirası da çiftçiden karşılanarak istikrarlı ve düzenli yapılan işin karşılığı alınacak." diye konuştu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151