Buğday ithalatına Hollanda örneği!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hasan Özlü, buğday ithalatını Hollanda'yı örnek göstererek, savundu. Özlü, “Buğday ithal ediyoruz ama geçen yıl 4 milyon ton un ihraç etmişiz. Ukrayna'dan buğday almışız, işlemişiz. Bunu Hollanda yaparken alkışlanıyor ama Türkiye yaptığı zaman eleştiriliyor” dedi.

Buğday ithalatına Hollanda örneği!
banner200

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hasan Özlü, Bakanlığın sürekli ithalatla gündeme geldiğini ancak tarımda gerçekleşen 17 milyar dolarlık ihracatın ise hiç konuşulmadığını belirtti.

IPARD programı kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından Mardin'de düzenlenen 'Ulusa Kırsal Ağ'ın (UKA) tanıtımına katılan Müsteşar Yardımcısı Hasan Özlü, Türkiye'nin tarım ve gıdada gerçekleştirdiği ihracatın konuşulmadığını ancak Bakanlığın sürekli ithalatla gündeme gelmesine tepki gösterdi. “Buğday ithal ediyoruz ama geçen yıl 4 milyon ton un ihraç etmişiz. Ukrayna'dan buğday almışız, işlemişiz. Bunu Hollanda yaparken alkışlanıyor ama Türkiye yaptığı zaman eleştiriliyor” tepkisinde bulunan Özlü, şunları kaydetti:

“Tarım Bakanlığı olarak tarım sektörünün gelişmesi bağlamında sadece Tarım Bakanlığı değil bilindiği gibi bakanlığımız üç kelimden oluşuyor. Gıda, tarım ve hayvancılık. Sebze ve meyvede biz ülke olarak avantajı bir ülkeyiz. Bazı ürünlerde yetersizlik ithal ediyoruz. Pamuk ve yağlı tohumlar gibi. Ama bizim ihracat ettiğimiz ürünler konuşulmuyor.

NEDEN ET İTHAL EDİYORUZ?

Neden et ithal ediyoruz? Neden yem ithal ediyoruz? Onlar konuşuluyor. Biraz daha geniş açıdan baktığımız zaman her ülkenin avantajlı olduğu alanlar var. Bu bir ticarettir. Biz ticaret olarak baktığımız zaman 17 milyar dolar ticaretimiz, ihracatımız var. 12 Milyar dolar da ithalatımız var. Bu ithalatımızda da sözgelimi buğday ithal ediyoruz ama geçen yıl 4 milyon ton un ihraç etmişiz. Ukrayna'dan buğday almışız, işlemişiz. Bunu Hollanda yaparken alkışlanıyor. Türkiye yaptığı zaman eleştiriliyor. Hollanda'nın 90 Milyar dolar ihracatı var deniyor güzel ama 65 milyar dolarda ithalatı var."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Adalet
Adalet - 3 yıl Önce

Adaletli olun çiftçiyi tuccara mahkum etmeyin buğday lobisi var siz onlar ıstiyor diye getiriyonuz el ınsaf tmo Gecen sene urun almamak için her şeyi yaptı

Kıyas kabul etmez
Kıyas kabul etmez - 3 yıl Önce

Hollanda'nın ekmeye arazisi mi var tabiiki dışarıdan alacak adamlar dolgu arazi üzerine ülkü kurmuşlar Konya kadar yerde 20 milyon adam bakıyorlar, Türkiye öyle mi? Sayın müsteşar kıyas konusunda daha dikkatli araştırmalı.

Aynen
Aynen - 3 yıl Önce

Ülkede ithalat lobisinin etkisiyle herseyimiz ital oldu bu lobi hükümetin iş adamları yandaşı yoldaşı hollanda ital getiriyo ama cifcisinide uzmuyo destek veriyi adamların tarımdan geliri 100 milyar dolar senin 3 milyar yüz ölçümü konya kadar ama ihracatı büyük

banner151

banner251