Bitki Koruma Ürünleri Bayilik veya Toptancılık Sınav duyurusu

Bitki Koruma Ürünleri Bayilik veya Toptancılık sınavı, 26 Mart 2016 Cumartesi günü saat 10.00'da Ankara'da yapılacak.

banner255
Bitki Koruma Ürünleri Bayilik veya Toptancılık Sınav duyurusu
banner200

Konuyla ilgili olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bitki koruma ürünlerinin toptan ve perakende satışını yapmak isteyen ziraat mühendisi, eczacı, kimya mühendisi, kimyager, bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş tekniker veya ziraat teknisyenleri için bayilik ve toptancılık sınavı, 26 Mart 2016 Cumartesi günü saat 10.00'da Ankara'da yapılacaktır.

Zirai mücadele uygulamalarındaki etkinlikleri sebebiyle insan ve çevre sağlığı açısından önemli bir role sahip olan bitki koruma ürünü satışı yapan bayiler, sadece bu ürünleri toptancıdan alıp perakende olarak üreticilere satan kişiler değil, aynı zamanda bitki koruma ürünü ve ilaçlama makinesinin nasıl kullanılacağı, ilaçlamanın ne zaman yapılacağı, çevre sağlığının nasıl korunacağı gibi konularda üreticilere hem rehberlik etmekte hem de bitki koruma ürünlerinin kayıtlarını tutarak bunların izlenmesini de imkan sağlamaktadır.

Bitki koruma ürünleri bayiliği yapacak olan bu kişilerin standartlarının yükseltilmesi ve bayilik hizmetlerinin kalitesinin artırılması amacıyla 2007 yılında yürürlüğe giren 'Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelik' ile bitki koruma ürünü bayilik veya toptancılığı yapmak isteyen ziraat mühendisi, eczacı, kimya mühendisi, kimyager, bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş tekniker veya ziraat teknisyenlerine, Bakanlıkça yapılacak sınavda başarılı olmaları şartı ile bayilik veya toptancılık yapma yetkisi verilmektedir.

Sınava girmek isteyen adaylar, müracaatlarını Bakanlık il müdürlükleri üzerinden 23 Kasım 2015 - 15 Ocak 2016 tarihleri arasında yapabileceklerdir.

Bitki Koruma Ürünleri Bayilik veya Toptancılık Sınavı Ankara Üniversitesi Sınav Yönetim Merkezi (ASYM) tarafından yapılacaktır. Sınav soru sayısı 80 adet olup, sınav süresi 100 dakikadır. Sınava girecek adayların buna göre sınava hazırlanmaları önem arz etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

YORUM EKLE
banner151

banner251