" />

Bakan Yardımcısı Daniş: Tarımda ihracatçı konumundayız

MÜSİAD'ın yeni dönemindeki ilk Genel İdare Kurulu Toplantısı Aksaray'da "Tarım ve Hayvancılık" temasıyla gerçekleşti. Toplantıda konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, tarımsal anlamda ihracatçı konumunda olduklarını belirterek, “11 milyar dolarlık tarımsal ithalatımız var. Ama hamd olsun ki 16 milyar doların üzerinde de ihracatımız mevcut" dedi.

Bakan Yardımcısı Daniş: Tarımda ihracatçı konumundayız
banner200

Birçok meyve ve sebze üretiminde artışın yaşandığını belirten Daniş, "Dünyada birinci, ikinci sırada olduğumuz üretimlerimiz var. Meyvecilikte çok iyi yol aldığımızı görüyoruz. Özellikle değişik ülkelere ihracatımız söz konusu. Yine aynı şekilde sebze üretimimiz ciddi anlamda artmakta. Buğday üretimimiz artarak stabil şekilde devam etmekte. Mısır üretimimiz son yıllarda artmakta. Şunu çok sevinçle ifade edebiliriz ki havza bazında desteklemeye geçtik. 450 havzada pamuk ekilirken, 150-160 havzada sınırlamamıza rağmen pamuk ekilişinde de ciddi bir katkı sağladık. Şu an baktığımız zaman 11 milyar dolarlık tarımsal ithalatımız var. Ama hamd olsun ki 16 milyar doların üzerinde de ihracatımız mevcut. Yani tarımsal anlamda ihracatçı konumdayız" diye konuştu.

KÖKLÜ BİR REFORM SÖZ KONUSU OLMALI

Milli Tarım Projesi ve diğer projelere değinen MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, “Arazi ve iş gücü verimliliği, pazara yönelik ve pazarın beklentilerine göre organize olmuş 'akıllı tarım', özellikle üzerinde durmamız gereken konuların başında geliyor. Daha önce gelmiş olan 'Makro Havzalar Modeli' açılımının bir versiyonu mesafesinde kalan 'Milli Tarım Projesi'nin ötesinde, felsefesi, vizyonu, kalkınma planı ve programı olan köklü bir reform söz konusu olmalı" değerlendirmesini yaptı.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
tarim
tarim - 4 yıl Önce

insan utanırdı bu rakamları vermeye birde Hamd olsunmuş 11 milyar dolar ithal ediyorsun 16 milyar dolar ihracat 80 milyon insan 865 bi km kare toprak birde hollandaya bak nüfusa toprak miktarına sonra Hamd et yazıkki ne yazık.

ihracat
ihracat - 4 yıl Önce

Sayın bakanım ihracatçı var ,altyapı var ürün var ama özellikle yayınlanan genelgeler sanki ihracata engel olunması için yazılmış gibi bir sürü gereksiz formalite ve zaman kaybına neden olan uygulamalar var...Adam elini taşın altına koymuş memleketin ürününü değerlendirmeye çalışıyor niyetlendiğine pişman ediliyor ..sizdeki heyecan personeliniz de yok yönetmeliğe uymuyor deyip çekiliyorlar

banner151

banner251