Bakan Eker, Pakistan, Romanya ve Şili Büyükelçilerini kabul etti

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Pakistan, Romanya ve Şili Büyükelçilerini makamında kabul etti.

Bakan Eker, Pakistan, Romanya ve Şili Büyükelçilerini kabul etti
banner282

Pakistan Büyükelçisi Shoail Mahmood'u kabulünde konuşan Bakan Eker, konuk büyükelçiyi ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Her iki ülke arasındaki ikili tarımsal ilişkilere değinen ve daha da arttırılmasına yönelik potansiyelin mevcut olduğunu belirten Bakan Eker, 2004 yılında imzalanan "Tarım Alanında İşbirliği Protokolü" çerçevesinde kurulmuş olan "Tarım Yürütme Komitesi"nin 16 Nisan 2015 tarihinde Ankara'da gerçekleştirileceğini söyledi. 2. dönem toplantısının iki ülke arasındaki işbirliğini daha da güçlendireceğine vurgu yapan Bakan Eker, Türkiye-Pakistan arasında özellikle tarım alanındaki gelişmeleri takip ettiğini, tarım alanında işbirliği içinde olunduğunu, bu çerçevede meslektaşlarının ve Bakanlık uzmanlarının Pakistan'a gittiğini ifade etti.

Büyükelçi Mahmood ise Ankara'daki görevine yeni başladığını ancak geçmiş yıllarda Türkiye'de görev yaptığını belirterek Türkiye'nin hem Pakistan hem de kendisi için ayrı bir anlam taşıdığını söyledi. Büyükelçi Mahmood, her iki ülke arasında tarım alanındaki işbirliğinin daha geliştirilebileceğini belirterek, Türk makamlarının desteğini beklediklerini dile getirdi.

Bakan Eker ile Şili'nin Ankara Büyükelçisi Victor Fernando Varela Palma arasındaki görüşmede ise tarım alanındaki ikili ilişkilerin ve ticaretin geliştirilmesi için önemli fırsatlar bulunduğu ifade edilirken bu hedefe yönelik olarak tarım ve gıda sektörünün önemli bir potansiyel teşkil ettiği vurgulandı.

Romanya Büyükelçisi Radu Onofrei ise kabulde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Romanya'ya yaptığı ziyaretin verimliliğinden bahsederek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti sırasında İstanbul'da yaşanan terör saldırısını ülke olarak kınadıklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti sırasında düzenlenen iş forumu hakkında da bilgi veren Büyükelçi Onofrei, forumda tarımsal ticaretin ülkeler arasındaki ticaretin en önemli parçasını oluşturması gerektiği düşüncesini dile getirerek Türkiye ve Romanya işadamlarının bu konuda önemli girişimleri olduğunu, iki ülkenin birlikte girişimlerde bulunmasının çok verimli olacağını belirtti.

Bakan Eker ise Romanya ile tarımsal ilişkilerin daha ileri seviyelere taşınması ve teknik engellerin aşılması için Tarım Yürütme Komitesi toplantılarının düzenli olarak gerçekleştirilmesinin en önemli basamak olduğunu belirterek gündeme gelen bütün konuların bu toplantıda ele alınarak daha ileri adımların atılmasının mümkün olacağını ifade etti. Bakan Eker, Büyükelçi Onofrei'nin soruları üzerine 2016 yılında Antalya'da açılacak olan EXPO Fuarı hakkında da bilgi verdi.


YORUM EKLE
banner151