"Arazileri toplulaştıracağız"

Bakan Mehdi Eker, bölünmüş tarım arazilerini toplulaştırma çalışmalarının devam edeceğini ve bunun hükümet programında da yer aldığını söyledi.

banner282

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Kütahya 7'nci Tarım, Hayvancılık, Seracılık ve Süt Endüstrisi Fuarı'nın (KÜTAF'15) açılışı için gittiği Kütahya'da TKDK'nın Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPARD) Yatırımları toplu açılış törenine katıldı.

Bakan Eker burada yaptığı açıklamada, Kütahya'daki 25 bin kayıtlı çiftçinin daha verimli üretim yapması, refah düzeyi ve gelirinin artması için önemli destekler sağladıklarını anlattı.

6 MİLYON HEKTAR 12 YILLIK DÖNEMDE

Bakan Eker, arazi toplulaştırmasında 4,5 milyon hektarı 10 yılda tamamladıklarını aktardı. Toplulaştırma çalışması 1961 yılında başlamış. 2002 yılına kadar bütün Türkiye'de yapılan 41 yılda 450 bin hektar. 2003'ten 2014'e kadar 41 yılda yapılanın 10 katından fazlasını yaptık. 4,5 milyon hektar bitti, bu yıl sonuna kadar 1,5 milyon hektar da teslim edilecek. 6 milyon hektar, 12 yıllık dönemde gerçekleşti."

Bakan Eker, arazi toplulaştırmasının hükümet programında da yer aldığını anımsattı. Medeni Kanunun 1926'da çıkarıldığını dile getiren Bakan Eker, buna göre Türkiye'nin tarım arazilerinin babadan oğula geçerken bölüne bölüne halı büyüklüğüne kadar düştüğünü vurguladı. Geçen yıl çıkardıkları kanunla buna son verdiklerini ifade eden Bakan Eker, "Bundan sonra bölünme olmayacak. Mevcut bölünmüş yapıyı da toplulaştırıyoruz. Bu, Türk tarımında yaptığımız 100 yıllık reformdur. Bütün gücümüzle arazi toplulaştırmasını tamamlayacağız" diye konuştu.

Kütahya 7'nci Tarım, Hayvancılık, Seracılık ve Süt Endüstrisi Fuarı' açılışına Bakan Eker'in yanı sıra Vali Şerif Yılmaz, Milletvekilleri Hasan Fehmi Kinay ve Vural Kavuncu, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bazı köy ve mahallelerin muhtarları katıldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
kadirli
kadirli - 7 yıl Önce

Kadirlide toplulaştırma var ama hiç bilgimiz yok bilgi verilirse memnun olacagaz

- 7 yıl Önce

Benim bir kaç köy sınırlarında arazim var bu nasıl toplulaşacak