Tarım ve Orman Bakanlığında, üst düzey yöneticilerde değişim devam ediyor. İki yıl önce mahkeme kararı ile TAGEM Genel Müdürlüğüne dönen Nevzat Birişik, yine mahkeme kararı ile görevden alındı. 

Tarım ve Orman Bakanlığında Faruk Çelik döneminde TAGEM Genel Müdürü olan, Fakıbaba döneminde ise ‘dolmuş hattı’ tartışmasıyla görevden alınan Nevzat Birişik, mahkeme kararı ile Ağustos 2020’de yeniden görevine geri dönmüştü. Ancak Bakanlığın bir üst mahkemeye yaptığı itirazda Bakanlık haklı görülerek, Nevzat Birişik’in göreve iadesiyle ilgili karar bozuldu. Karar bozulduğu için Nevzat Birişik de koltuğunu kaybetti. Nevzat Birişik’in mahkeme kararı ile koltuğu düşünce yerine Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Metin Türker vekaleten atandı. Atama dün yapıldı. (Tarım Bakanlığı Atama Kararı haberleri için tıklayın...)

METİN TÜRKER KİMDİR?

Mersin'de kaçak gübre operasyonu! 7 bin 501 ton kaçak gübreye el konuldu! Mersin'de kaçak gübre operasyonu! 7 bin 501 ton kaçak gübreye el konuldu!

Metin Türker, Bolu-Gerede ilçesi Çalaman Köyünde doğdu. 1986 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisinden Ziraat Mühendisi olarak mezun oldu. 1987 yılında DSİ Genel Müdürlüğünde memuriyete başladı. 1987-1988 tarihlerinde Etüt ve Plan Dairesi Başkanlığında, 1988 -2002 yıllarında Jeoteknik Hizmetler ve Yer altı suları Dairesi Başkanlığında Planlama Mühendisi olarak görev yaptı. 1990 yılında yüksek lisans tezini bitirerek Ziraat Yüksek Mühendisi, Sulama İşletmeciliği, Sulama Ekonomisi Üretim ve Yatırım Planlaması konusundaki Doktora çalışmasını 1997 yılında tamamlayarak Doktor Ziraat Yüksek Mühendisi unvanını aldı. 2003-2004 yıllarında DSİ Genel Müdürlüğü İşletme ve Bakım Dairesi Bşk. Yrd., 2004-2008 yıllarında ise TRGM Destekleme Dairesi Başkanlığı görevlerini yürüttü. Evli ve 3 çocuk babası olup iyi derece İngilizce bilmektedir. 

Tarım Bakanlığında mahkeme kararı ile Genel Müdür değişecek! Tıklayın

Tarım Bakanlığında 'Dolmuş Hattı' tartışması Genel Müdürü görevinden etti! Tıklayın