Tarım Bakanlığında ‘dolmuş hattı’ tartışması genel müdürü görevinden etti!

Tarım Bakanlığı'nda kritik noktalarda önemli değişiklikler yapıldı. Önemli bir genel müdür görevden alınırken, bir başka genel müdür yardımcılığına ise dikkat çeken bir atama yapıldı. Genel müdürün görevden alınmasına ise Bakan Fakıbaba ile arasında yaşanan 'dolmuş hattı' tartışmasının neden olduğu ifade ediliyor.

Tarım Bakanlığında ‘dolmuş hattı’ tartışması genel müdürü görevinden etti!
banner282

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda bugün çok hareketli geçti. Eski Bakan Faruk Çelik döneminde Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü olan Nevzat Birişik görevden alındı. Nevzat Birişik'in yerine ise BÜGEM Genel Müdür Yardımcısı Gazi Kaya getirildi. Gazi Kaya'nın yerine ise bir yıl önce görevden alınan eski Antalya Tarım İl Müdürü Ahmet Dallı atandı.

YEREL TOHUMLAR BULUŞMASINDA 'DOLMUŞ HATTI' TARTIŞMASI!

TAGEM Genel Müdürü Nevzat Birişik'in görevden alınmasına geçen hafta yerel tohumlarla ilgili yapılan bir toplantıda yaşanan 'dolmuş hattı' tartışmanın neden olduğu kaydediliyor. İddialara göre, yerel tohum buluşmaları toplantısında Nevzat Birişik'in bu buluşmaları eleştirerek, tohum araştırma enstitülerinde bir çok tohum hattının bulunduğunu söylüyor. Bunun üzerine Bakan Fakıbaba'nın 'ne hattından bahsediyorsun, dolmuş hattından mı bahsediyorsun' diye karşılık verdiği ifade ediliyor.

Bu tartışmanın Birişik'in görevden alınmasında etkili olduğu kaydediliyor. Diğer yandan Faruk Çelik döneminde görevden alınan Antalya Tarım İl Müdürü Ahmet Dallı'nın BÜGEM'e Genel Müdür Yardımcısı olarak atanması Bakanlıkta şaşkınlıkla karşılandı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2020, 14:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Liyakat
Liyakat - 4 yıl Önce

Şüphesiz atananlar liyakatlı ve içerden birisi ancak Nevzat BİRİŞİK i seversiniz sevmezsiniz bilgisi birikimi donanımı dünyayı takibi ufkunun açıklığı bakımından BU BAKANLIKTAKİ bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda ve İÇİMİZDEN birisidir. Tavrını tarzını idareciliğini beğenmeyebilirsiniz YERİNİ YADIRGAMIŞ olabilir ama ( Tagem yerine GIDA KONTROL yada SGB olmalıydı) BU ÇAPTAKİ BİRİSİNİ KENARDA BIRAKACAK ATIL HALDE TUTACAK KADAR İNSAN KAYNAĞI AÇISINDAN ZENGİN DEĞİLİZ. Yine de hakkında hayırlısı NADAS a bırakıldı diyelim. Çünki yaklaşıyor yaklaşmakta olan korkunun ecele faydası yok NEVZAT BİRİŞİK bir gün bu bakanlıkta MÜSTEŞAR olacaktır. ARZ EDERİM...

- 4 yıl Önce

Nevzat bey Tagem in ve turk tariminin menfaatlerini doğrultusunda hareket etmemiş olsaydı şimdi o koltukta hala oturuyor olurdu. Evet enstitülerin kapanmasına karşı çıktı evet tüm enstitülerin topraklarından bir karış bile vermedi hemde urfadan bile evet arastirmaci ozluk haklari konusunda cok ugrasti belkide sona yaklasmisti bu tagem ve bu ulke icin devrim niteligindeydi evet üslubu bozuktu aldigi bazi kararlar bencede yanlisti ama söylediği birçok konuda haklıydı evet ekibi ile ilgili sorunlar vardi . Ama genel olarak değerlendirdiğimizde yada bakanlıktaki bürokrat profilini değerlendirdiğimizde bence gitmeyi haketmedi..

Bakanlık kaybetti
Bakanlık kaybetti - 4 yıl Önce

Oldukça donanımlı bir bürokratı bakanlık değerlendiremedi, ama Dr.Nevzat Birişik bu gayreti ile farklı alanlarda daha çok güzel işler yapacaktir, nşallah.

Antalya
Antalya - 4 yıl Önce

Bakanlık atamaları neye göre yapılıyor. Bakanlıkta teftiş kurulu işliyormu. Acaba bakanlık Antalya da yaşananları ne zaman görecek. Merakla bekliyoruz.

- 4 yıl Önce

Nevzat Birişik'in personeli olarak çalışmadım, yöneticiliği ile ilgili pek çok eleştiri yapıldığını biliyorum... bunların haklı veya haksız olmasını bir kenara koyarsak.

Daha öğrencilik yıllarındaki donanımı ve bunları muhataplarına aktarmadaki başarısına saygı duyduğum Birişik'in, "tohum hattını" "dolmuş hattı" ile karıştıran bir bakan tarafından görevden alınması, bir ziraatçı olarak beni yaraladı.

Bir bakanın her hangi bir bürokratı alıp yerine hemşehrilerini atamak için böyle bahanelere ihtiyacı yok. Aldım der alır, atadım der atarsın.

ADANA
ADANA - 4 yıl Önce

Müfettiş soruşturması sonucu artık sıra ADANA'DA az kaldı inşallah

Zavallilar
Zavallilar - 4 yıl Önce

Ulkede herkes fetocularin avucuna alamadiklarini korku imparatorlugu kurmakla, yikima suruklemekle, troll ordusu kurmakla, is bilmezlikle yandaslikla sucladiklarini bilir. Bakiniz sayin cumhurbaskanimiz...
Usenmedim tum yorumlari okudum. Ayni seyleri yazmislar masallah.
Bu kadar kasmayin kendinizi ya hu! Calismadik, yan gelip yatmak istedik, adam bizi calismaya motive ediyordu, zorumuza geldi, sevmedik adami deyin kurtulun. Birakin bu taktikleri. Artik cok belli ediyorsunuz kendinizi.
Bakanin takdiri bi kenara. Ama suraya yorum ustune yorum dosenenler komik oluyorsunuz.
Gerci size de hak veriyorum. Kiskancliginiz, tembelliginiz, kuyruk aciniz boyle ucer beser yorum yazinca ortbas olur sanacak kadar acinacak haldesiniz!

Tagem
Tagem - 4 yıl Önce

Sayın Genel müdür Nevzat BİRİŞİK Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığının çekirdekten yetişmiş konusuna hakim bir bürokratıdır. Liseyi bakanlığın ziraat meslek lisesinde okumuş küçük yaştan bu yana bakanlıkta her kademede hizmet etmiş merdivenleri tek tek emin çıkan bir bürokrattır. Görevden alınması bakanlığımızın takdiridir saygı duyulmalı nevzat beyi haksız yere eleştirmeyin. Hizmetlerinden dolayı Allah razı olsun


banner151