TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 14 Ağustos 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Milli Gazete'nin haberine göre, 31 Mart seçimleri öncesinde gündemi bir hayli meşgul eden ‘Tanzim Satış’ şimdi yeni bir iddiayla yeniden gündeme geldi. Tanzim satışa aracılık eden Tarım Kredi Kooperatifleri’nin hem aradaki fiyat farkından hem de belediyelerden alacağını tahsil edemediği için ciddi bir zarara uğradığı bu zararın da Genel Kurul kararıyla çiftçiye rücü ettirileceği kaydediliyor. Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, kamuoyundaki iddiaların açığa çıkarılması için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına kapsamlı bir soru önergesi verdi. 

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmak üzere ‘Tanzim Satış’la ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kapsamlı bir soru önergesi verdi. Karaduman,  kamuoyunda Tanzim Satışa aracılık eden Tarım Kredi Kooperatifleri’nin ciddi bir şekilde zarar ettiği, Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri’nden alacaklarını tanzim edemediği ve ortaya çıkan zararın çiftçiye rücu ettirileceği şeklindeki iddiaların cevaplandırılmasını istedi. 

İzmir Tulum Peyniri ile Urfa Peynirinin özellikleri nedir? Resmi Gazete'de yayınlandı! İzmir Tulum Peyniri ile Urfa Peynirinin özellikleri nedir? Resmi Gazete'de yayınlandı!

TANZİM SATIŞ’IN ZARARINI ÇİFTÇİ Mİ KARŞILAYACAK? 

Bilindiği üzere geçtiğimiz Şubat ayında sebze ve meyve fiyatlarının artması üzerine hükümet, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Tanzim Satış’ları uygulamaya koydu. Belediyeler üzerinden gerçekleştirilen Tanzim Satış’larda meyve ve sebzeler piyasanın yarı fiyatına vatandaşa sunulmuştu. Ancak Tarım Kredi Kooperatifleri’nin Tarım Kredi Birlik üzerinden üreticiden alıp Belediyelere verdiği ürünlerin fiyatı tartışma konusu olmuştu. 
Gelinen nokta belediyelerin bu satıştan ciddi zararlar ettiği ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne borcunu ödeyemediği iddialarının ayyuka çıkması üzerine Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplandırması için soru önergesi verdi. 

TBMM’YE TANZİM SATIŞLA İLGİLİ OLARAK KAPSAMLI SORU ÖNERGESİ 

Sebze ve meyve fiyatlarındaki artışın önüne geçmek için hükümet kararı ile Şubat ayında özellikle İstanbul ve Ankara’da uygulamaya konulan Tanzim Satışla ilgili olarak kamuoyunda bazı iddialar dile getirilmektedir. Bu iddialara göre Tanzim Satışa aracılık eden Tarım Kredi Kooperatifleri’nin ciddi bir şekilde zarar ettiği, Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinden alacaklarını tanzim edemediği ve ortaya çıkan zararın çiftçiye rücu ettirileceği ifade edilmektedir” ifadelerine yer veren Karaduman, bu bağlamda tanzim satışla ilgili olarak şu soruların cevaplandırılmasını istedi. 

“Tanzim Satışlarından dolayı Tarım Kredi Kooperatifleri zarar etmiş midir? Zarar etmişse söz konusu zarar ne kadardır? Tanzim satış noktalarında ne kadar ürün satılmıştır?

BELEDİYELERİN TARIM KREDİ’YE BORCU BULUNMAKTA MIDIR? 

Tanzim satış noktalarında satılan ürünlere aracılık eden Tarım Kredi Kooperatifleri, Ana Sözleşmeye göre ortak ürünleri üzerinden ticaret yapamadığı için bu ürünler Tarım Kredi Birlik üzerinden alınmıştır. Bundan dolayı; Tarım Kredi Birlik, Tarım Kredi ortaklarından ne kadar ürün almıştır? Belediyelerle Tarım Kredi Birlik arasında nasıl bir sözleşme yapılmıştır? Belediyeler Tarım Kredi Birlik’e ödemelerin tamamını yapmış mıdır? Belediyelerin Tarım Kredi Birlik’e borcu bulunmakta mıdır?

TARIM KREDİ’NİN ZARARI İTHAL SOĞANLA MI KARŞILANDI? 

Karaduman, diğer taraftan Tarım Kredi’nin tanzim satış uygulamasından dolayı uğradığı zararın bir kısmının karşılanması için Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Mısır’dan ithal ettiği soğanların daha uygun fiyata Tarım Kredi’ye verildiğini de hatırlatarak, “Bu iddia doğru mudur? Toprak Mahsulleri Ofisi, Mısır’dan ne kadar soğan ithal etmiştir? İthal edilen soğanların Türkiye’ye kilogram maliyeti nedir? Tanzim satış yerlerinde satılması için ithal edilen soğanların ne kadarı, kaç liradan Tarım Kredi’ye verilmiştir? Tarım Kredi de Toprak Mahsulleri Ofisi’nden aldığı soğanları tanzim satış marketlerine kaç liradan vermiştir?” sorularını yöneltti.