Çiftçi buğdayda ton başına 100 lira zarar etti!

Buğday taban fiyatlarında enflasyon oranında bir fiyat artış beklediklerini belirten Diyarbakır Yenişehir İlçe Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskender, ancak açıklanan fiyat ve ithal buğday vergisinin düşürülmesinden dolayı çiftçinin ton başına 100 TL zarar ettiğini kaydetti.

Çiftçi buğdayda ton başına 100 lira zarar etti!
banner200

Guneydoguguncel.com'dan Salih Yeşil'in haberine göre Diyarbakır merkez Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskender, açıklanan taban fiyatlardan dolayı çiftçinin buğdayda ton başına 100 lira zararda olduğunu söyledi.

Diyarbakır merkez Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskender, açıklanan buğday taban fiyatlarına tepki göstererek, çiftçinin ton başına 100 TL zararda olduğunu söyledi. İskender, zararın nedenini ise enflasyon oranından bir zammın yapılmaması ve ithal buğday vergi fiyatının aşağı çekilmesinden kaynaklandığını belirtti.

FİYATLARIN YÜKSELMESİNİ BEKLİYORDUK TERSİ OLDU!

Açıklanan fiyatın çiftçinin beklentisini karşılamadığını vurgulayan İskender, şunları kaydetti: “Geçen yıl yumuşak ekmeklik buğdayın tonu 910 TL idi, bu yıl Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), bu yıl bunu 940 TL olarak belirledi. Geçen sene makarnalık sert buğdayın tonu 960 TL idi, bu yıl bin TL olarak açıklandı. Tabi bu beklentilerimizin çok altında bir fiyat. Üretici hem zor durumda kaldı hem de sıkıntıya girdi. Taban fiyatının açıklanmasıyla sert buğdayın tonunda 100 TL, yumuşak buğdayın tonunda 50 TL bir gerileme oldu. Çiftçinin lehine değil de aleyhine oldu. Biz taban fiyatların açıklanmasıyla buğday fiyatının daha da yükselmesini beklerken tam tersi oldu. Ton başı 100 TL düştü"

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

Zaten bi de ofisin yazdığı fiyattan ton başı 20 lira da kesintiye gidiyo ,daha ne diyelim siz o taban fiyata 920 deyin.

banner151

banner251