Buğday ithalatı için gümrük vergisi sıfırlanacak!

Tarım ürünlerinin sıfır gümrükle ithalatının önü açıldı. Bakanlar, enflasyonu düşürme amaçlı olduğunu belirtirken, uzmanlar ise yerli tarımın biteceği tehlikesine dikkat çekiyor.

Buğday ithalatı için gümrük vergisi sıfırlanacak!
banner200
banner217

Milliyet gazetesinden Duygu Erdoğan'ın haberine göre, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, CNN Türk canlı yayınında enflasyonun düşürülmesi amacıyla gerektiği takdirde buğday ve diğer tarım ürünlerinin sıfır gümrükle ithal edilebilmesi düzenlemesinin uygulamaya girdiğini söyledi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi de yaptığı açıklamada, gıdada Türkiye'de üretimi korumak şartıyla, spekülasyonu engelleyecek şekilde ithalat vergilerindeki yüzde 70-130'dan yüzde 20-30'a düşüşün bugün-yarın gerçekleşeceğini ifade etti.

Bir süre önce artan fiyatları nedeniyle kuru fasulye ve kırmızı biberde gündeme gelen ithalat hamlesi, Türkiye için 'stratejik' ürün olarak gösterilen buğdayda gıda enflasyonunu düşürmek amacıyla yeniden uygulamaya alındı. Buna göre, buğdayda yerli üreticiyi korumak için yüzde 135 olan vergi gerektiğinde ithal edilebilmesi için sıfırlanacak.

'ÜRETİCİ ZORLANIR'

Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, konunun bir süredir Gıda Komitesi'nde konuşulduğunu hatırlatarak, dönemsel artışların gümrük vergisinin düşürülmesi yoluyla kontrole alınması üzerinde durulduğunu söyledi. Yıldırım, buğdayda ise üretimin gümrük vergisiyle korunduğuna dikkat çekerek, “O zaman Türkiye kısa süreli fiyatı düşüreyim derken orta ve uzun vadede yerli üretiminden olur. Kısacası bu verginin sıfırlanması, Türkiye'de buğday üretilmemesi demek. Böyle bir durumda da bugün ucuza aldığınız ürüne yarın ithalat bağımlısı olursanız, uygun fiyatlar birden çok yüksek fiyatlar olarak karşımıza çıkar" ifadelerini kullandı. Uygulamanın ayrıca, 'milli tarım' programına uygun olmadığını kaydeden Yıldırım, “Enflasyon artışında nedenlere değil sonuçlara bakıyoruz. Tam da buğday hasadı başlamışken bunların konuşulması sorunlara neden olabilir" dedi.

'SİSTEMİN ÇİFTÇİYİ KORUYACAĞINDAN EMİNİM'

Türkiye'de yılda ortalama 19 milyon ton buğday üretimi var. Tüketim de 19 milyon ton civarında. 4-5 milyon ton civarında da ithalat yapan Türkiye, bu ürünleri un ve makarna yaparak ihraç ediyor. Orta Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği Başkanı Turgay Ünlü, gıda enflasyonunun önemine vurgu yaparak, özellikle aracıların bu sistemde büyük kazançler elde ettiğini dile getirdi.

Ünlü, sanayici ve çiftçinin bu nedenle çok daha az kazandığını belirtirken, “Alınacak karar doğru bir karar. Kararın çok düzgün sistemler üzerine kurularak çiftçilerin özellikle korunduğundan eminim. Sayın Bakanımızla da bu konuyu paylaştığımız için biliyorum. Nihat Zeybekci çiftçiye zarar getirmeyecek uygulamaları detaylı şekilde biliyor" diye konuştu.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
ciftci
ciftci - 3 yıl Önce

En iyisi uretmeyelim bırakalım hepsini disardan getirsinler devletimiz onu istiyor

Konu
Konu - 3 yıl Önce

Siz sayin bakanlar hala daha girdileri dusureceginiz yerine ital bugdaydan bahsediyorsunuz cifciligi yasaklayin olsun bitsin mazot olmus 4.680 yapilmaz zaten bu cifcilik

yaziklar olsun
yaziklar olsun - 3 yıl Önce

Biz çiftçiler olarak kendimize kadar uretelim yemelik kadar devletimiz ithal getiriyor nede olsa enflasyon da duser hem 1 yil bugday ekmeyelim

Türk çiftçisi can çekiştiriyor
Türk çiftçisi can çekiştiriyor - 3 yıl Önce

Tabana ininde derdimizi dinleyin Özakman anlarsınız masa başında ahkam kesmekle olmuyor ALLAH aşkına bunu iyi düşünün uçuruma gidiyoruz biz bu vatanın hamalıyız altında eziliyoruz vijdanınızın sesini dinleyin

bıten tarım
bıten tarım - 3 yıl Önce

tarım bıtık zaten köylerde ovalarda 3/5/15 feodal toprak agasının elınde bırkısmıda yanlış destek ve sulama polıtıkası yuzunden tarım agalara ve tohum şirketlerıne gebe tarım ve hayvancılık bıtık ölmüşüzde aglayanımız yok .sulamada kotaya derhal geçilmeli.ürün çeşitliliği şart pancar mısır çekırdek aspır haşhas bugdaya dyalı olmaktan kurtarılmalı.destekler son 25 yılı kapsar gecırden incelenmelı destek ve hıbe alanlar şuan ne iş yapıyorlar.

yerli çiftçilik bitti
yerli çiftçilik bitti - 3 yıl Önce

Yurt Dışına Bugday Veren Bizlerdik Ne Hallere Geldik.Zenginin Biri Malını Getiriyor Türkiyeye Döküyor Senin Halkın Ceremesini Çekiyor Böyle Ekonomi Nasıl Gelişiyor Onu Anlamıyorum Bir kere İç Piyasayı Bitiriyorsun Sen Yarın Birgün Arap Ülkelerine 2 gün ambargo uygulandıgında 2 günde aç kalıyorlar bizlerde öyle olursak hic sasirmam.İşimiz Yaş Olucak.Haziran 17 olmuş çukurovada bugday fiyati belli değil meğersem adamlar ithal bugday getiriyor allahınızdan bulun 2019da biticekler böyle giderlerse...

Vaybee
Vaybee - 3 yıl Önce

Ciftcilikte ayni hayvancilik gibi yaptiniz helall olsun size bari yasaklayin cifciligi elin gavuru gelir eker

Bugday ithalatı
Bugday ithalatı - 3 yıl Önce

Buğday hasadının başladığı şu günlerde ithalat vergilerinin​ düşürülmesi çiftçi için​ fiyatların serbest piyasada düşeceği anlamına gelir.Yani olan çiftçiye olacak.Cifti buğdaydan zaten pek birşey kazanamıyor.Varolan kazanci iyice düşebilir.En azından çiftçi buğdayın sattıktan sonra hasat bitimi ithalat vergilerini dusurseler daha iyi olurdu.Allah çiftçiye yardım etsin başka ne diyelim.


banner151

banner251