" />

2016 yılı buğday taban fiyatı açıklandı

Başbakan Binali Yıldırım, 2016 yılı hububat alım fiyatlarını açıkladı. Partisinin Meclis'teki grup toplantısında konuşan Yıldırım, ekmeklik buğday alım fiyatının ton başına 910 TL olarak belirlendiğini bildirdi. Bu fiyata, kaliteye göre yüzde 7'ye kadar prim verileceğini dile getiren Yıldırım, “Hayırlı uğurlu olsun" dedi.

2016 yılı buğday taban fiyatı açıklandı
banner282

EKMEKLİK BUĞDAY ALIM FİYATI TON BAŞINA 910 TL, MAKARNALIK BUĞDAY DA İSE 1000 TL OLARAK BELİRLENDİ

Başbakan Binali Yıldırım, 2016 yılı hububat alım fiyatlarını açıkladı. Partisinin Meclis'teki grup toplantısında konuşan Yıldırım, ekmeklik buğday alım fiyatının ton başına 910 TL olarak belirlendiğini bildirdi. Bu fiyata, kaliteye göre yüzde 7'ye kadar prim verileceğini dile getiren Yıldırım, “Hayırlı uğurlu olsun" dedi.

KALİTEYE GÖRE YÜZDE 7 PRİM VERİLECEK

Başbakan Binali Yıldırım, 2016 yılı için hububat müdahale fiyatını Anadolu Sert Kırmızı Buğday için ton başına 910 lira olarak açıkladı. Bu fiyata kaliteye göre yüzde 7 prim verileceğini bildiren Yıldırım, TMO'nun çiftçiden bugüne kadar aldığı yükleme ve boşaltma ücretini de artık almayacağını açıkladı. Yıldırım, bunun yanında çiftçilerin ürünlerini TMO'ya satmak isterlerse ürün bedellerinin tamamını bayramdan önce peşin alabileceklerini söyledi.

TMO'dan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

2016 DÖNEMİ HUBUBAT ALIM FİYAT VE POLİTİKALARI

2016 yılı buğday üretiminin geçen yıla göre %9,3 azalışla 20,5 milyon ton, arpa üretiminin %15,6 azalışla 6,75 milyon ton olarak gerçekleşeceği tahmin edilmektedir.

Ülkemizde hububat hasadı, Mayıs ayı içinde başlamış, bugün itibariyle %35 seviyesine ulaşmıştır.

250 BİN TON TAAHHÜTNAMELİ ALIM YAPILDI

TMO, 18 Mayıs 2016 itibariyle üreticilere depolama imkânı sağlamak amacıyla taahhütname ile ürün alımlarına başlamıştır. Toplam 250 bin ton taahhütnameli alım gerçekleştirilmiştir.

Hasat başlangıcından bugüne kadar piyasalar yakından izlenmiş, fiyatların üreticiyi memnun etmesi dolayısıyla müdahale ihtiyacı görülmemiştir. Hasadın yoğunluğuna bağlı olarak özellikle Trakya Bölgesi'nde buğday fiyatlarında düşüş yaşanması nedeniyle bugün itibariyle TMO'nun hububat müdahale fiyatı açıklama ihtiyacı doğmuştur.

Bu yıl TMO tarafından hububat alımlarında izlenecek politikalar şunlardır:

1. Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacaktır.

2. Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı olmayan kesimler (tüccar) ise üreticiden aldığını belgelemek kaydıyla stoklarındaki ürünü 1 Kasım 2016 tarihinden itibaren TMO'ya satabileceklerdir.

3. Ürünlerini taahhütname karşılığında TMO'ya teslim eden üreticiler;yarından itibaren 10 gün içerisinde ürünlerini geri çekebilecek, emanete bırakabilecek veya TMO'ya satabileceklerdir.

4. TMO, üreticilerimizin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla uyguladığı randevulu alım sistemine devam edecektir.

5. Randevular internet üzerinden www.tmo.gov.tr veya randevu.tmo.gov.tr adreslerinden alınabileceği gibi yine internet sitesi üzerinden şube müdürlükleri ile ajans amirliklerinden de alınabilecektir.

6. Randevu alma işlemi, gerçek kişiler için T.C. kimlik numarası; tüzel kişiler için vergi numarası ile yapılacaktır.

7. Lisanslı depolardaki ürünlere yerinde alım garantisi verilecektir.

8. TMO, altyapısı uygun olan borsalarda da alım yapacaktır. Borsalardan alım yapan iş yerlerinde üreticiler, randevu almak suretiyle hem borsalar üzerinden hem de doğrudan iş yerlerine gelerek ürünlerini TMO'ya satabileceklerdir.

9. Ürününü TMO depolarına emanete bırakan üreticiler makbuz senedini kullanarak TMO'dan %30 avans alabilecektir.

10. Üretici ve tüccar, emanete bırakılan ürünler için TMO'nun anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabileceklerdir. Makbuz senedi karşılığı kredi kullananların kredi faizinin %25'i TMO tarafından ödenecektir.

11. Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO'ya teslim edildiği tarihten itibaren30 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır.

Üretici banka kartı ile ürün getiren üreticilere erken ödeme yapılmakta olup ürününü anlaşmalı bankalardan alınan ürün kartı ile teslim eden üreticilere 15 gün içerisinde ödeme yapılacaktır.

Taahhütnameli hububat bırakan üreticilerden, ürününü TMO'ya satmak isteyenlere ürün bedeli bayramdan önce ödenecektir.

12. Üreticilerden bu yıl ilk kez boşaltma ücreti alınmayacaktır. Böylece üretici 6,5 TL/Ton ilave gelir elde edecektir.

2016 yılı için Anadolu Kırmızı Sert (AKS) ekmeklik buğday (proteini %12,5-13, süne oranı %1'e kadar) alım fiyatı ton başına 910 TL olarak belirlenmiştir.

Açıklanan fiyatlara, kaliteye göre %7'ye kadar ilave artış uygulanacaktır.

Pariteye göre Makarnalık buğday fiyatı 1.000 TL/Ton'dur.

Arpa fiyatları üreticiyi memnun edecek seviyede işlem gördüğünden arpa için fiyat açıklamaya gerek görülmemektedir.

Bu fiyatlara ilave olarak Bakanlığımız tarafından ton başına 50 TL prim ödemesi ile gübre, mazot ve sertifikalı tohumluk gibi destek ödemeleri yapılacaktır.

Anadolu Kırmızı Sert Ekmeklik Buğday için belirlenmiş olan 910 TL/Ton alım fiyatı, Bakanlığımızca verilen 121 TL/Ton prim ve diğer desteklerle birlikte 1.031 TL/Tona

Makarnalık buğday için belirlenmiş olan 1.000 TL/Ton alım fiyatı, Bakanlığımızca verilen 121 TL/Ton prim ve diğer desteklerle birlikte 1.121TL/Tona yükselmektedir.

TMO'ya ürün teslim edecek üreticilerimizin, alım noktalarımızda herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için;

ÇKS bilgilerini güncellemeleri,

Randevularını mutlaka almaları,

Ürünlerini randevu alınan gün getirmeleri,

Anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri gerekmektedir.

Anlaşmalı bankalar:

Ziraat Bankası, Halkbank, Akbank, Garanti Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı Kredi Bankası, İş Bankası, Şekerbank, Denizbank, TEB, Albaraka Türk, Finansbank.

Üreticiler, TMO işlemleri ile ilgili her türlü bilgiyi TMO internet sitesi ve TMO iş yerlerinden alabileceklerdir.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çok düşük
Çok düşük - 6 yıl Önce

Bu fiyattan zaten tücaar da alıyordu niye açıkladınız ki o zaman piyasa düşssün diyemi açıkladınız zaten kazandıgımız birşey yoktu

- 6 yıl Önce

fiyat yerlerde.. gercekten taban fiyat olarak 910 olsa keske. ofisteki eksperler cesit cins ayirmadan süne tahribatina %2 yazar , ki bu da %1.5 fiyat kesintisidir. kırık , cılız tane, embriyosu kararmis tane,rutubet,hektolitre derken zaten bu fiyattan nerdeyse standart %3e yakın fiyat gider,acın analiz fişlerinize bakin görün ne kesintiler olucani.bunun üstüne %4 lük fatura kesintisini de koy eder sana %7 . bugday fiyati geldi mi 850 liraya ? hayirli olsun güle güle yiyin yemeye bişey kalirsa.

Tarim can cekisiyor
Tarim can cekisiyor - 6 yıl Önce

Ak parti ismi ak ama kimin icin acaba 15.senedir surekli fiyatlari baski altinda tutuyor 80.milyonu doyurupta ac kalmak bogle birsey olsa gerek ulkenin tarimi batiyor hayirli olsun millete yine ac kaldik Bu arada TMO.alim fiyati 765.tl hayirli olsun En iyisi tarimi ve hayvanciligi birakmak

- 6 yıl Önce

Keşke hiç açıklanmasaydı piyasa yüksekti şimdi piyasa düşer artık

- 6 yıl Önce

Ucuza sattiktan sonra acikla yapiyorsunuz

- 6 yıl Önce

Mazot 4 tl buğday yok 900 kuruş insaf yahu yazık üreticiye kim destek alıyor 600dekar yer ekiyorum 30 dekarın desteğini alıyorum buğday desteğini nasıl alacaz faturanile kesmiyor esnaf faturayada para alıyor böyle bir memlekette yaşa yaşayabilirsen

senelerdir taban fiyatı neden
senelerdir taban fiyatı neden - 6 yıl Önce

türkiyenin geliri tarımdır ama malesef tarım perişan girdilere bkmıyormu acaba tarım bakanlığı .üstelik çifçi bir seneboyunca sürünüyor o tarlada sonuç bin tl oda ederse .çok yazık çok .sanki türkiyenin bi ağır sanayısımı var ihracat yapsın bi tarımın var bari onuda ayakta tutun .ben yurt dişındada kaldım adamlar bütün devletin imkanlarını çifçisine veriyor yeterki üretsin diye .hem tarım bakanlığı bu kadar düşünemiyormu sadece tavan veriyor .ya kardeşim önce bi taban verki sonra tavan ver devlet kendisi çifçiyi tüçarın kucağına itiyor böyle bişey varmı ya sadece tavan fiyatı ver ..sen taban ver tüçar kaça alırsa alsın .buğday yığılıyor borsalara taban açık ya orda bisürü sinekci tüçar var 600 den ihaleye giriyor T MO DA SEYREDİYOR

- 6 yıl Önce

Kiraya ektiğimiz arazilerin mazot gübre desteklerini alamıyoruz eken vatandaş almıyor arazi sahipleri kira kontratı yapmıyor ister ek ister ekme diyor hem kirasını hem desteğini tarla sahibi alıyo hiç çalışmadan çiftçiden fazla kazanıyor bu soruna hükümetin bir çözüm bulması lazım