Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal Özel, süt üreticisinin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek için yazılı bir açıklama yaptı.  Üreticinin üretmiş olduğu sütleri bazı firmaların bayram tatili boyunca almayacaklarını, bazı firmaların ise normal günde pazarlanan fiyatın %50 altından satın alacakları haberini ilgili firma yetkililerinin üreticilere sözlü olarak iletmiş olduklarını üzüntüyle öğrendiğini dile getiren Özel, süt üreticisinin bayramının zehir olduğunu kaydetti. 

HAZİRAN AYINDA ÜRETİCİDEN ALINAN SÜTÜN FİYATI 1 LİRA DÜŞTÜ!

Bilal Özel, şunları kaydetti: "Haziran ayı içerisinde üreticiden alınan süt fiyatları ülke genelinde 0,50 krş. ile 1 TL arasında düşürülmüştür. Süt fiyatları ucuzlarken, geçtiğimiz günlerde süt ürünlerine %17 ve %20 oranlarında zam yapılmasının gerekçesi hammaddeden kaynaklanmamaktadır. 

TEREYAĞINDA YAĞ ORANI YÜZDE 67'E ÇEKİLDİ

Hammaddede, asgari ücrette, enerjide ve lojistikte bir fiyat artışı olmadığına göre bu zam nereden çıkmıştır? Bu arada tereyağında yağ oranı %80 ila %82 bandında iken bazı firmaların bu oranı %67-%68’e kadar düşürdükleri yani maliyetleri daha da aşağıya çektiklerini gözlemlemekteyiz. 

Çiftçilerimizin maliyetine bakmadan süt fiyatını istedikleri bantta belirleyen firmalar, tek taraflı hareket ederek süt alış fiyatlarını ve süt ürünlerinin satış fiyatlarını kendileri belirlemektedir. Üreticinin hakkı gasp edilirken tüketici de süt ürünlerini pahalıya tüketmektedir. 

Karkas et fiyatları 6 Haziran’dan buyana yayınlanmıyor! Karkas et fiyatları 6 Haziran’dan buyana yayınlanmıyor!

Süt üreticilerinin bu mağduriyetlerinin giderilebilmesi için devletin ilgili birimleri tarafından acilen düğmeye basılması gerekmektedir.