Dünya süt gününde sütle bal bir araya geldi

Bingöl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Bingöl Arı Yetiştiricileri Birliği, Dünya Süt Günü nedeniyle Genç Caddesi'nde etkinlik düzenledi.

banner255
Dünya süt gününde sütle bal bir araya geldi
banner200

Dünya Süt Günü dolasıyla düzenlenen etkinlikte, açılan stantta kaynatılmış 1(bir) Ton Süt vatandaşlara dağıtılarak. Dünya Süt günü dolayısıyla Bingöl Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından da açılan stant da vatandaşlara bal ikram edildi.

Yapılan etkinliğe Bingöl Valisi Yavuz Selim KÖŞGER, Vali Yardımcısı Numan Tahir Şimşek, Bingöl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet YILDIRIM, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Doğan Koç, Bingöl Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Can ÜZER'in katıldığı etkinlikte, vatandaşlara süt, poğaça ve bal ikram edildi.

SÜT TÜKETİMİNİ ARTIRMAK İÇİN FARKINDALIK OLUŞTURUYORUZ

Etkinlikte konuşan Bingöl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet YILDIRIM, sağlıklı nesillerin yetiştirilmesine yardımcı olmak, yurt içi talebi canlandırmak, her yaş grubundaki bireylere süt içme alışkanlığı kazandırmak, süt ve süt mamullerinin besin değeri konusunda kamuoyunu aydınlatarak tüketimin artmasını sağlamak amacıyla tüm yurtta süt tüketimini artırma kampanyası başlatıldığını söyledi.

İnsanın tüm yaşamında önemli yeri olan süt, yeterli ve dengeli beslenme için gerekli olan hayvansal kaynaklı protein, yağ, laktoz ile vitamin ve mineral maddeleri içerir. Süt beslenme değerinin yüksekliği yanında, vücut fonksiyonlarını düzenleyen, gelişmesini sağlayan, kemik ve diş oluşumunda önemli yeri olan temel bir gıda maddesidir.

Bir gıdanın besin değeri, vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gereksinim duyduğu besin öğeleri içeriği ile ölçülür. Süt, bileşiminde 85 dolayında farklı besin öğesi bulundurmaktadır. Kemik gelişmesinin ve vücut şeklinin oluşmasının temel taşı olan kalsiyumun ana kaynağı olan süt, içerdiği protein, vitamin ve minerallerle zihinsel gelişimde de önemli rol oynuyor.

TÜRKİYE'DE 25 LİTREYİ GEÇMİYOR

Süt, sadece bebeklikte değil, insan yaşamının her evresinde tüketilmesi gereken bir besin, ancak Türkiye'deki süt tüketiminin gelişmiş ülkelerle kıyaslanamayacak derecede düşüktür. Türkiye Ziraat Odaları Birliği verilerine göre, kişi başına Avrupa Birliği'nde 10.7, ABD'de 11.8 kat daha fazla süt içiliyor. Araştırmalar da gelişmiş ülkelerde 139 litreye ulaşan yıllık kişi başı süt tüketiminin Türkiye'de 25 litreyi geçmediğini gösteriyor.

FİNLANDİYA'DA KİŞİ BAŞINA YILDA 139 LİTRE SÜT TÜKETİLİYOR

Bugün, yıllık kişi başına içme sütü tüketimi Finlandiya'da 139, İngiltere'de 100, Rusya'da 94, İtalya'da 63 litreyi buluyor. Yeterli ve dengeli beslenme için çocuk, ergen, gebe, emzikli ile menopoz sonrası kadınların günde 3-4, yetişkinlerin günde 2 su bardağı süt veya süt ürünleri tüketmeleri gerekmektedir.

SAĞLIĞINIZ İÇİN HER GÜN SÜT İÇİN

Süt hakkında toplumu bilinçlendirmek ve tüketimin artmasını teşvik etmek amacıyla her yıl 21 Mayıs tarihi "Dünya Süt Günü" olarak kutlanıyor. Birleşmiş Milletler Uluslararası Sütçülük Federasyonu'nun 1956 yılında bütün üye ülkelerde kutlanması kararı aldığı "Dünya Süt Günü", 1991 yılında ülkemizde de kabul edildi. 21 Mayıs Dünya Süt Günü'nün içinde bulunduğu 21 - 25 Mayıs tarihlerini kapsayan hafta da 'Süt Haftası' olarak kutlanıyor. Sağlığınız için, her gün süt içmeyi ihmal etmeyin"

YORUM EKLE
banner151

banner251