180 bin ton çiğ süt piyasadan çekilecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 3 ayda 'Nisan, Mayıs, Haziran' arz fazlası 180 bin ton çiğ sütün, süt tozuna dönüştürüleceğini söyledi. Çelik, çiğ sütte müdahale alımlarının da halen devam ettiğini kaydetti.

180 bin ton çiğ süt piyasadan çekilecek
banner200

ESK DEVREYE GİRMESEYDİ ÜRETİCİNİN VAY HALİNE!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, arz fazlası çiğ sütün süttozuna dönüştürülmesi konusunda değerlendirmelerde bulundu. Çelik, şunları kaydetti:

ARZ FAZLASI 180 BİN TON ÇİĞ SÜT SÜT TOZUNA DÖNÜŞTÜRÜLECEK

"Sektör temsilcileriyle yaptığımız değerlendirmeler neticesinde 3 ay (Nisan-Mayıs-Haziran) için arz fazlası 180 bin ton çiğ sütün süttozuna dönüştürülmesine karar verildi. Bu da yaklaşık 15 bin ton yağsız süt tozuna tekabül ediyor.

Arz fazlası çiğ sütün birlikler ve kooperatifler tarafından alımının yapılarak yağsız süttozuna dönüştürülmesi ve üretilen yağsız süt tozunun sözleşme ve teknik şartname kapsamında birlikler ve kooperatiflerden satın alınarak değerlendirilmesi konularında uzlaşma sağlandı.

Et ve Süt Kurumu, 24 Mart 2016 tarihi itibariyle ilk resmi müdahale alımlarına başladı.

Sütte arz fazlasını azaltmak ve düşen süt fiyatlarını Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlenen referans fiyata getirmek amacıyla müdahale alımları sözleşme kapsamında birlik/kooperatifler aracılığı ile yağsız süt tozu alımı olarak gerçekleştiriliyor.

ÇİĞ SÜTÜ REFERANS FİYATTAN ALMAK ZORUNDA

Sözleşme yapan birlik ve/veya kooperatifler, çiğ sütü üyelerinden referans fiyattan (1,15 TL/lt) almak ve belgelendirmek zorunda.

Et ve Süt Kurumu sözleşme, teknik şartname ve kanuni mevzuatlar kapsamında uygun olan yağsız süt tozunu satın alıyor.

Satın alınan yağsız süttozları, ESK tarafından kiralanan depolarda muhafaza ediliyor.

HALEN MÜDAHALE ALIMLARI DEVAM EDİYOR

Halen İzmir, Denizli, Muğla, Afyon, Aydın, Manisa, Uşak, Konya, Niğde, Kayseri, Sivas, Çorum, Amasya, Zonguldak, Burdur, Antalya, Mersin, Hatay, Çanakkale, Balıkesir, Sakarya, Osmaniye ve Tekirdağ başta olmak üzere ülke genelindeki tüm birlik ve kooperatifler ile sözleşme yapılmakta ve müdahale alımları devam etmektedir.

13 Mayıs itibarıyla Birlikler ve/veya Kooperatifler aracılığıyla yaklaşık 56 bin ton çiğ süt alımı gerçekleşti. 12 süttozu tesisinde, Et ve Süt Kurumu adına yaklaşık olarak 4 bin 500 ton yağsız süttozu üretildi.

Üretilen yağsız süt tozlarının öncelikli olarak yurt dışına satışı planlanıyor.

Çiğ Sütün Değerlendirilmesine Yönelik Destekleme Uygulama Esasları Tebliği (Tebliğ No: 2016/6) kapsamında desteklemeden (ton başına 4.500 TL) yararlanacak firmalar, Et ve Süt Kurumu'ndan süt tozu satın alabilecekler.

24 Mart 2016'da başlatılan arz fazlası sütün piyasadan çekilerek süt tozuna dönüştürülmesi faaliyetleri öngörülen tarihe kadar devam edecek.

Müdahaleden önce bazı illerde 70 kuruş seviyelerine düşen çiğ süt fiyatları ESK'nın müdahalesiyle, Ulusal Süt Konseyi tarafından referans fiyat olarak açıklanan 1.15 lira düzeyine geldi. Üreticimize alım ve ödeme garantisi sağlandı."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bugünler yarınlardan...
Bugünler yarınlardan... - 5 yıl Önce

Bugünler yarınlardan daha güzel olacak elbet! Abartın bakalım bakanlığın son 6 aydaki kötü durumunu iyi göstermeye çalışarak. Faruk bey bakanlıktan ayrıldıktan sonra siz sitenizle çalışmaya devam edebilecekmisiniz? Paracı haberciler!!!!

banner151

banner251