CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, binbir emekle üreten çiftçinin sattığı 1 kilo sütün 5.70 lira, hayvanlara verilen 1 kilo yemin ise 7 lira olduğuna dikkat çekti.

HANİ NEDERE KALDI SÜT YEM PARİTESİ?

Üretici köylülerle Karataş Ovası'ndaki buluşmasında besiciler ve hayvan yetiştiricilerinin artan maliyetler karşısında kara kara düşündüğüne dikkat çeken Ayhan Barut, "Geçen sene torbası 100 lira civarındaki 50 kilogramlık yemin fiyatı 300 liraya dayandı. 1 Nisan itibariyle sütünü 5.70 liraya satan üretici artık üretim yapamaz hale geldi. Süt üreticilerinin kullandığı 19 protein 2700 kalori süt yemlerinin fiyatı ise 350 liraya dayandı. Normalde süt ve yem paritesine göre süt üreticisi 1 kilo süt satıp karşılığında 1.5 kilogram yem alabilmelidir. Bu işin evrensel ölçütü paritenin mutlak suretle korunmasıdır. Ancak ne yazık ki ülkemizde çiftçiyi düşünen yok. Bugün bir litre süt 5.70 liraya satılsa bile 1 kilo yemin fiyatı 7 liraya dayanmış halde. Hani nerede kaldı süt ve yem paritesi?" diye konuştu.

ÇİFTÇİ KAZANMIYOR, TÜKETİCİ ALAMIYOR

Üreticilerin göz göre göre yok edildiğini, artan sorunlara çözüm üretilmediğini ifade eden Ayhan Barut, şunları kaydetti: "Çiftçi göz göre göre zarar ederken, ürettiği sütün fiyatı yedirdiği yemin altında kalırken nasıl üretim yapsın? Hal böyle olunca hayvanlar, gebe inekler dahi kesime gidiyor. Süt üreticisi böyle de et üreticisi farklı mı? Normalde et ve yem paritesi 1 kilogram et ile 25 kilogram yem alınmasıdır. Ancak 80-90 liralık et fiyatları konuşulurken bir kilo et satıp çiftçi nasıl 25 kilogram yem alsın? Süt ve et üreticisi böyle çıkmaza girmişken peki vatandaş nasıl ucuza et yiyecek, çocuklar nasil sağlıklı beslenip süt içecek? Tarım ve Orman Bakanlığı'nı bu gerçekleri görmeye, buna uygun çözüm üretmeye çağırıyoruz. Hem süt hem et üretici için süt/yem ve et/yem paritesine uygun hareket edin! Süt fiyatları da et fiyatları da pariteye uygun hale getirilsin! Yurttaşın ucuza et tüketmesi, çocukların süt içmesi isteniyorsa üretime, çiftçi ve tüketiciye destek vermek zorundasınız!"

Karkas et fiyatları 6 Haziran’dan buyana yayınlanmıyor! Karkas et fiyatları 6 Haziran’dan buyana yayınlanmıyor!

Karataş İlçesi'ne bağlı Helvacı Köyünde inek besleyen Alican Kılıç ise, "Geçen sene yemin torbası 85-90 liraydı. Bu yıl 300 lira. Ben 4.5 liraya süt satıyorum. Maliyetler bizi mağdur ediyor. Hayvanlar kesime gidiyor. Destek bekliyoruz" dedi.