" />

Somonun memleketinden deniz ürünü tavsiyesi!

Su Ürünleri Tanıtım Grubu'nun (STG), “Norveç deniz ürünleri endüstrisinin piyasaya sunduğu Norveç somonu, Türk deniz ürünlerinden daha sağlıklı gibi lanse ediliyor" iddiasına karşılık görüşlerini açıklayan Norveç Deniz Ürünleri Konseyi Türkiye Direktörü Maria Kivijärvi Heggen, “Norveç somonu zengin bir Omega3 kaynağı; ama aynı zamanda Türk deniz ürünleri de sağlıklı besin ögeleri içeriyor" dedi.

Somonun memleketinden deniz ürünü tavsiyesi!
banner200

Deniz ürünlerinin genel olarak insan sağlığına olumlu etkileri olan sağlıklı gıdalar olduğunu; somon yemenin de sağlıklı olduğunu söyleyen Maria Kivijärvi Heggen, “Ancak sağlığına özen gösteren bireyler için aynı şekilde diğer Türk deniz ürünlerini de tüketmek gerekir. Dünya çapında Norveç deniz ürünleriyle ilgili yaptığımız tüm pazarlama faaliyetleri deniz ürünleri tüketiminin önemine odaklanmaktadır; bu aynı zamanda yerel deniz ürünleri sektörüne de fayda sağlamaktadır." açıklamasını yaptı.

Türk halkının deniz ürünleri tüketiminin artması için büyük potansiyel var

Maria Kivijarvi Heggen açıklamasında şunları söyledi:

“Türkiye üç tarafı çok güzel denizlerle çevrili ve dolayısıyla birbirinden lezzetli deniz ürünlerine sahip bir ülke. Buna rağmen, Türkiye'de kişi başına düşen yıllık deniz ürünü tüketim miktarı 8.2 kg'la sınırlı kalıyor. Türk halkının deniz ürünü tüketimini arttırmak için büyük bir potansiyel var. Deniz ürünleri tüketiminin artması, Türk deniz ürünleri endüstrisi açısından pozitif etki yaratacaktır.

Biz pazarlama çalışmalarımızda, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), Avrupa Komisyonu'nun Gıdaların Besleyici Değerler Endeksi, ve Norveç Ulusal Beslenme ve Deniz Ürünleri Araştırmaları Enstitüsü (NIFES) gibi Norveç'in önde gelen bilimsel araştırma çevrelerinin bilgilerini baz alıyoruz. Norveç, tüm dünyada deniz ürünleri tüketimini arttırmak amacıyla her yıl çok önemli miktarlarda fon ayırıyor. Norveç somonunun Türkiye'de pazarlanmasının, Türk deniz ürünleri endüstrisi üzerinde de pozitif etkisi bulunuyor. Norveç somonu, ne kadar çok kişiyi yemeklerinde deniz ürünleri tüketme tercihine yöneltirse, Türk deniz ürünleri endüstrisi de bundan bir o kadar daha fayda sağlayacaktır" .

Vergiler deniz ürünleri tüketimine olumsuz etki yapar

Kivijärvi Heggen'e göre, ilgili herkesin çabası deniz ürünleri tüketimini arttırmak ise, bu ürünlere uygulanan vergiler olumsuz etki yaratabilir. İthalattaki kota ve vergiler, deniz ürünleri fiyatlarının daha da yükselmesine sebep olabilir. Fiyatlar yüksek düzeyde oluştuğunda deniz ürünleri daha az tüketilebilir.

Kivijärvi Heggen “Biz, Türk halkının daha çok deniz ürünü tüketmesini istiyoruz. Yerel deniz ürünleri Türkiye'deki tüketiciler açısından çok önemli, bununla beraber Norveç somonu da sağlıklı ve iyi bir alternatif" dedi ve şunları ekledi: “Türkler'in lezzetli ve sağlıklı deniz ürünlerinin tadını tüm yıl boyunca çıkarmalarını sağlamak ve Türkiye'deki deniz ürünleri tüketimini artırmak amacıyla Türk deniz ürünleri endüstrisiyle birlikte hareket edebiliriz."


YORUM EKLE
banner151

banner251