Ulusal Süt Konseyi (USK), çiğ süt fiyatlarını görüşmek için bugün toplanıyor. Yem fiyatlarından büyük darbe yiyen süt üreticisi, yem süt paritesine göre süt fiyatlarında yüzde 45 artış talep ediyor. Ancak toplantıdan üreticinin talep ettiği fiyatın altında (yüzde 30) bir karar alınması bekleniyor.

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt fiyatlarını belirlemek için 6 ayda 3’ncü kez toplanırken, bu da ülke hayvancılığının yaşadığı krizi gözler önüne seriyor. USK’nin belirlediği süt fiyatları artan yem fiyatlarından dolayı kısa sürede eriyip giderken, üretici de zararına üretim yapıyor. Üreticinin zararı arttığı için ülkede dişi hayvan kesimi de hızlanmış durumda. 

SÜT FİYATLARI ARALIK’TA YÜZDE 47, NİSAN’DA YÜZDE 21 ARTIRILDI AMA ÜRETİCİ YİNE ZARAR ETMEYE DEVAM ETTİ! 

Şeker ve ayçiçek yağında bu nasıl indirim? Yüzde 50 pahalı satılan şekeri 'bomba indirim' diye haber yaptılar! Şeker ve ayçiçek yağında bu nasıl indirim? Yüzde 50 pahalı satılan şekeri 'bomba indirim' diye haber yaptılar!

Artan yem maliyetlerinden dolayı çiğ süt fiyatlarına Aralık ayında yüzde 47 artış yapılarak 3.20 liradan 4.70 liraya çıkarılmıştı. Ancak yem fiyatlarına gelen zamlar kısa sürede yüzde 47 artışı alıp götürürken, 1 Nisan’dan geçerli olmak üzere bu sefer yüzde 21 artış daha yapılarak 4.70 liradan 5.70 liraya yükseltilmişti. Nisan ayında yapılan artışta kısa sürede erirken, üreticiler süt fiyatlarının artan yem fiyatları oranında yeniden belirlenmesini istemişti. Ulusal Süt Konseyi, bugün yapacağı toplantı ile süt fiyatlarını yeniden belirleyecek. 

SÜT ÜRETİCİSİ 1.3 PARİTEYE GÖRE SÜT FİYATLARININ 8.30 LİRA OLMASINI İSTİYOR

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği, süt fiyatlarında en düşük parite olarak 1.3’ün korunmasını isterken, bugünkü yem fiyatlarına göre bunun TL olarak karşılığı ise 8.3 liraya geliyor. 1.3 pariteye göre çiğ süt fiyatlarına yüzde 45 bir artış talep ediliyor. 

SÜT ÜRETİCİSİ NİSAN AYINDA HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAMIŞTI

Ulusal Süt Konseyi, 18 Mart’ta yaptığı toplantıda üreticinin beklentisinin altında bir fiyat belirleyerek, çiğ süt fiyatlarına destekle birlikte 6.7 liraya çıkarmıştı. Ancak üreticinin beklentisi süt fiyatlarının destekle birlikte 7.4 lira olmasını istiyordu. 

SÜT ÜRETİCİSİ 8.3 LİRA TALEP EDİYOR ANCAK 7.5 LİRA CİVARINDA BİR FİYAT BEKLENİYOR

Bugünkü toplantıda da yine enflasyon kaygısı ile üreticinin talebinin altında bir fiyat açıklanması bekleniyor. Toplantıdan çiğ süt fiyatlarının 7,5 liraya çıkarılması öngörülüyor. Bu da süt fiyatlarının yüzde 30 civarında artırılması anlamına geliyor. 

1 LİRA PRİM DESTEĞİ MAYIS’TA BİTİYOR

Hükümet, enflasyonu artıracağı gerekçesiyle Mart ayında süt fiyatlarını fazla artırmayarak destekleri yükseltmişti. Ancak bunun uzun vadede uygulanabilir bir tarafı olmadığı için Mart-Nisan-Mayıs ayları için 1 liraya çıkarılan prim desteklerinin Haziran ayı itibariyle düşürülmesi bekleniyor. 

YENİ FİYAT BİLEREK BAYRAM SONRASINA BIRAKILDI! ÜRETİCİ 15 GÜN DAHA ZARARINA ÜRETİM YAPACAK!

Gıda Komitesi, çiğ süt fiyatlarına yapılacak artışla ilgili çalışmasını bayram öncesinde bitirmesine rağmen, Ulusal Süt Konseyi toplantıya çağrılmayarak, yeni fiyat bayram sonrasına bırakılmıştı. Burada üreticinin aleyhine olan küçük hesap dikkat çekiyor. Ulusal Süt Konseyi, eğer bayram öncesinde toplanarak yeni fiyatı açıklamış olsaydı, zamlı fiyatlar 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olacaktı. Ancak toplantının bayram sonrasına bırakılmasıyla birlikte, sütte belirlenen yeni fiyatta en erken 15 Mayıs’ta uygulamaya konulacak. Yani süt üreticisi 15 gün daha zararına üretim yapmaya devam edecek. 

BAKAN KİRİŞÇİ BU KÜÇÜK HESAPLARA NEDEN FIRSAT VERİYOR? 

Yem fiyatlarından dolayı süt üretici sürekli zarar ederken, dişi hayvan kesimi de artmış durumda. Ahırlarda yaşanan yangını en iyi gören ise Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi olmasına rağmen, üreticinin aleyhine olan küçük hesaplara fırsat verilmesi manidar bulunuyor. 

ÜRETİCİNİN SÜTÜ ARTIRILMAZKEN SANAYİCİ SÜTE ZAM YAPMIŞTI!

Süt üreticisi zararına üretim yaparken, market tarafında süt fiyatlarına önceki gün zam yapılırken, Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ süt fiyatlarını yeniden belirlemesiyle birlikte, marketteki sütlere yeni bir zam daha gelecek.