Yüreğiniz yetiyorsa açıklayın!

Havalar ısındı, şeker mevzusu da ısındı! Uzun bir süredir beklemeye alınan Şeker Kanun Tasarısı ve Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi konusu siyasetin sakinleşmesiyle birlikte arka arkaya gündeme getirilecek gibi görünüyor. Bu beklentiden dolayı da özelleştirme taraftarları ve nişasta bazlı şekerlerin pazar payını arttırmak isteyenler de çalışmalarını hızlandırdı.

Yüreğiniz yetiyorsa açıklayın!
banner200
banner217

Geçtiğimiz hafta İstanbul'da yapılan Uluslararası Şeker Örgütü'nün 49'uncu toplantısı da içerideki NBŞ lobisine hizmet etmişti. Uluslararası toplantıda, ne gariptir üretim şekilleri ve hammaddeleri farklı olmasına rağmen pancar şekeri ile mısır nişastasından yapılan tatlandırıcılar bir arada değerlendirilmişti.

Toplantıda Şeker Kurumu Başkanı Hüsnü Tekin, yaptığı sunumların birinde bir anket sonucundan bahsetmişti. Dikkatimizi çeken bu anket çalışmasını biraz irdeleyince bir gerçeği daha öğrenmiş olduk.

Şeker Kurumu, Türkiye'nin en önemli araştırmacılarından Adil Gür'e şekerle ilgili olarak kamuoyunun algısını ölçmek için kapsamlı bir anket çalışması yaptırmış.

Ancak nedense sektör için hayati önem taşıyan bu anket çalışmasının sonuçları kamuoyundan sır gibi saklanıyor.

Tekin'in, toplantıda paylaştığı anketin sadece bir başlığı bile Türkiye'de şeker pancarı üzerinde nasıl bir oyun oynandığını gözler önüne serdi.

Bu paylaşım, sektörü yakından takip edenlerin anlayabileceği 'derin anlamlar' içeriyordu!

Şimdi şunu sormak istiyorum;

Sadece bir parçası bile şeker pancarı üzerinde nasıl bir oyun oynandığını ortaya koyuyorsa…

Siz bir de bu anket çalışmasının tamamının açıklandığını bir düşünün…

Eğer bu anket çalışmasının tamamı kamuoyuna açıklansın şunu net söylüyorum; her şeyden önce Şeker Kurumu Başkanı Hüsnü Tekin, oturduğu o koltukta oturamaz artık.

Sadece bir parçası bile 'niyetleri' ortaya döküveriyorsa, ya tamamı ne yapar?

Bundan dolayı Şeker Kurumu Başkanı Hüsnü Tekin'e seslenmek istiyorum;

Bu anket sonuçlarının tamamını başta bağlı bulunduğunuz Sanayi Bakanlığı olmak üzere devletin üst düzey birimleri ile paylaşacak mısınız bilemiyorum ama kendinize güveniyorsanız anket sonuçlarının tamamını halka açıklayın.

'Ucuz şeker' konusunda gösterdiğiniz hassasiyeti burada da 'halk' adına görmek istiyoruz…

Sadettin İnan / Tarımdan Haber Genel Yayın Yönetmeni

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 5 yıl Önce

Bu ülkede ŞEKER diye bir problem olduğunu yazılarından öğrendim Sadettin kardeşim, bir çok kişinin de aynı şekilde olduğunu sanıyorum. Ülkemizde dönen dolaplardan birisini bilgimiz dahiline sunman mükemmel bir vatan hizmetidir. Her usulsüz konu gibi bu da netice vermeyecektir ama zaferle değil seferle emrolunduğun şekilde verdiğin mücadeleden dolayı Allahu Teala razı olsun senden.

Milli duyarlilik
Milli duyarlilik - 5 yıl Önce

Bu tip idarecileri ve idare biçimlerini ifşa ettiği için tarimdanhabere ve çalışanlarına tsk ediyorum. Müslüman ülkenin ekmeğini yiyip gavurun kılıcını sallayanlar utansın...

Şeker
Şeker - 5 yıl Önce

Şeker tamamen doğal bir üründür bir şeker çalışanı olarak söylüyorum devletin elindeki şeker fabrikalarında emekliliğe hak kazanan yüzde 80 az kaldı şeker fabrikaları kendiliğinden kapanacak elemansızlıktan ve Mısır şekeri girecek piyasaya

banner151

banner251