Çiftçilerin dikkatine! Haşhaş ekim başvuru süresi uzatıldı! Hangi il ve ilçelerde haşhaş ekim izni veriliyor? Çiftçilerin dikkatine! Haşhaş ekim başvuru süresi uzatıldı! Hangi il ve ilçelerde haşhaş ekim izni veriliyor?

Çorum Tarım ve Orman İl Müdürü Hayrullah Göktekin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Hayrullah Göktekin, yaptığı açıklamada “İlimizde görülen şap hastalığı dolayısı ile 17 Ocak 2024 tarihinden bu yana kapalı halde bulunan küçükbaş ve büyükbaş hayvan pazarlarımız, şap hastalığının kontrol altına alınmasıyla, İl Hayvan Sağlığı Zabıta Komisyonu tarafından alınan kararla 18.03.2024 tarihinden itibaren açılmasına karar verilmiştir." Dedi.

ŞAP HASTALIĞININ TEKRAR GÖRÜLMEMESİ İÇİN GEREKLİ ÖNLEMLER ALINACAK!

İl Müdürü Hayrullah Göktekin, "Şap veya benzeri bulaşıcı hastalıkların İlimizde tekrar görülmemesi için 1. Dönem şap aşılama kampanyamızın tüm hızıyla devam ettiğini, üreticilerimizin de daha dikkatli olması gerektiğini, Hayvan nakillerinde üreticilerimizin; hayvanların küpeli olması, İl içinde nakledilen büyükbaş hayvanların pasaportlarının bulunması, küçükbaş hayvanların nakil belgelerinin olması, iller arasında nakledilen küçükbaş ve büyükbaş hayvanların ise bu belgelerle birlikte veteriner sağlık raporunun olmadan hayvanlarını nakletmemeleri hususlarını belirtti. Bu bağlamda İl ve İlçe Müdürlüklerimizce gerekli denetimlerin artırılarak titizlikle devam edeceğini söyledi.