Organik ürün gerçek mi?

Organik ürün etiketi ile satılan bu ürünler gerçekten organik mi?

Organik ürün gerçek mi?
banner200
banner217

Son günlerde bir organik furyasıdır sürüyor. Herkes aldığı sebzenin meyvenin organik olmasını istiyor. Peki, organik ürün etiketi ile satılan bu ürünler gerçekten organik mi? Uzmanlar uyarıyor, gerçekten iddia edildiği gibi ürünler organik olsa dünya nüfusu bir yana Türkiye'yi beslemek bile mümkün değil.

Organik ürün aramanın doğaya duyulan özlemden kaynaklandığını belirtiliyor. Günümüzde tamamen organik ürün yetiştirmenin zor olduğuna vurgu yapan uzmanlar, az ya da çok kimyasalın ürünlere bulaştığını söylüyorlar. Sebze ve meyveleri özellikle Tarım Bakanlığı kontrolünde olan işletmelerden alınması, tanınmış marka ve şirketlerin tercih edilmesi kimyasal kalıntılarını azaltıyor. Buralardan temin edilen ürünlerin daha güvenilir olabileceği belirtiliyor.

SAĞLIK İÇİN MEYVE SEBZE

Sağlıklı beslenmek için organik ürün aramak yerine spor yapmak, günde üç beş kez yaş meyve sebze tüketmek önemli. Araştırmalara göre gelişmiş ülkelerde günde 4 ve üzeri porsiyon meyve tüketiliyor. Kaldı ki bu rakam kronik hastalıklardan korunmak için yeterli bile değil. Normalde 3-6 porsiyon arasında meyve, 3-8 porsiyon arasında da sebze tüketmek gerekiyor.

Sebze ve meyve tüketimi ile, Alzheimer hastalığı, kalp-damar hastalıkları, bazı kanser türleri, inme, katarakt ve yaşla ilintili fonksiyonel kayıp riskinin azalması arasında kuvvetli bir ilişki var. Bu etkinin sebze ve meyvelerin içerdiği diyet posası, folat, potasyum ve C vitamini, E vitamini, beta-karoten gibi antioksidan vitaminler dışında güçlü antioksidan etkinlik gösteren biyoaktif fitokimyasal bileşenlere bağlı olduğu belirtiliyor.

Organik üründe asıl kazananın bu işin ticaretini yapan şirketler olduğuna dikkat çeken konu uzmanları, vatandaşı beş on misli daha pahalı ürün almaması konusunda da uyarıyor.
YORUM EKLE
banner151

banner251