Boş arazilere organik tarım sertifikası iddiası! Bakanlık bu belgeleri nasıl veriyor?

Boş arazilerin ekilmiş gibi gösterilerek organik tarım adı altında sertifikalandırıldığı ve bir şebekenin bundan büyük bir rant elde ettiğine yönelik iddialar, ‘Tarım Bakanlığında organik tarım sertifikaları nasıl veriliyor?' sorusunu gündeme getirdi.

Adıyaman’dan Tarımdan Haber’e gelen bir ihbara göre, bölgede boş arazilerin nar ekilmiş gibi gösterilerek, bu alanların organik tarım yapılıyormuş gibi sertifikalandırıldığı kaydedildi. Söz konusu nar ekilmiş gibi gösterilerek organik tarım sertifikası verilen boş arazinin ada parsel numarası da verilirken, Türkiye'nin önde gelen bir gıda firması ile Adıyaman Tarım ve Orman İl Müdürlüğünde bazı kişilerin de bu yolsuzluğa ortak olduğu iddia edildi.  

BOŞ ARAZİYE 5 YILDIR ORGANİK TARIM SERTİFİKASI!

Adıyaman/Merkez/Boztepe Köyü’nde 116 Ada 1 Nolu parselde bulunan 58 dekar alanın yaklaşık 5 yıldır bu şekilde sertifikalandırıldığına dikkat çekilen ihbarda, “Bu parselin takibi Bakanlıktan yapıldığında 2013 yılından bu yana arazi Organik Tarım Bilgi Sistemi (Otbis) kayıtlı ve 2016 yılından bu yana bu araziden ürün alınmış işlenmiş ve sertifikalandırılmış olduğu kayıtlarda görülecektir. Bu konu incelendiğinde buna benzer birçok arazinin kayıt edildiği ayrıca ÇKS’da 10 dekar nar ekili ise 20-30 dekar ekiliymiş gibi gösterilmektedir” denildi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2021, 11:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Kaya
Murat Kaya - 6 ay Önce

Haberin asparagas olduğu her halinden belli.Bir kere haberde kullanılan parsel görüntüsü ile parselin gerçek görüntüsü tamamen farklı.Sadece 'çamur at izi kalsın" mantığı güdülmüş.Bu habercilik değil.Gazeteci iddialarla hareket etmez.Haberini yapmadan önce, tenezzül edip, suçladığı kurumdan da bilgi alma zahmetinde bulunmalıdır.

bursa16
bursa16 @Murat Kaya - 6 ay Önce

Haberin doğru olup olmadığını bilmem ama olayın aynısına şahidim. yaşanan usulsüzlüğü il müdürüne şikayet etmemize rağmen ne personele bi şey oldu ne de firmaya.

Satılık Kalemler
Satılık Kalemler - 6 ay Önce

Bu haberi yaptıran .......organik firması videonun çekildiği yer ise Adıyaman değil Şanlıurfa Bozova yanında konuşan kişi ... merkez mahalle muhtarı.... Haberi yapan arkadaşa ne kadar para verdi merak ediyorum açıkçası sırf kurumda istediği yasal olmayan işlere müsaade edilmiyor diye bir kuruma karalama yapmak için hazırladığı bir senaryo haberi hazırlayan satılık kalem ise çok küçük bir araştırma yapsaydı zaten iddianın iftira olduğunu anlardı ama tarımdanhaber şimdi paradanhaber ver diyor gerisi önemli değil koca bir kurumu ve çalışanlarını şuçlamak bu kadar kolay olmamalı. Günün yarısını sarhoş kafayla geçiren bir ayyaşın söylemleriyle haber yapılmaz....yazık size

Ahmet Ertem
Ahmet Ertem - 6 ay Önce

Bu konuda yüz akımız olan Adıyaman tarım il müdürlüğünü itibarsızlaştırmak hiç şık kaçmamış kolay gelsin slmlar...

Senol
Senol - 6 ay Önce

Yanılmıyorsam, dün tarım bakanını danışmanları hakkında yazı okudum. Ağzım açık kaldı. Bilmem kaç dava, ceza alma vs, türk çiftçisi niye bu hale düşürüldü şimdi anlıyorum. Tarım bakanı tarımdan,ormandan yetersiz, hayretler içerisindeyim.

Hayri Yılmaz
Hayri Yılmaz - 6 ay Önce

Boş arazi olduğu iddiası saçma olmuş.Parselin büyük çoğunluğunun dikili olduğu görüntüden net bir şekilde anlaşılıyor.

Murat Kaya
Murat Kaya - 6 ay Önce

İlk yorumum üzerine parselin gerçek görüntüsünü habere eklemişsiniz.Gerçek görüntü ise sizi daha çok ele veriyor.Parsel boş falan değil.Açık seçik dikili bir alan...

Nuri Baba
Nuri Baba - 6 ay Önce

Tarımdan Haber yine yalan yanlış ve amaçlı bir habere imza atmış. Baktığım bir site değil ama bazen kulağıma ilginç bir haber yapıldığı gelince tavsiye üzerine giriyorum. Hep çarpıtma, hep algı yaratma... Arada bir doğru dürüst haberleriniz de oluyor mu merak ediyorum.

Satılık Kalemler
Satılık Kalemler - 6 ay Önce

Yazdığım yorumu lütfen yayınlar mısınız gerçekleri yazdım diye yayınlamıyorsunuz herhalde yada IBAN numarası verin bizde hesabınıza gönderelim parayı belki o zaman yayınlarsanız