Veteriner hekimler uygulama ücreti düzenlemesini bekliyor!

Türk Tarım Orman-Sen Genel Başkanı Ahmet Demirci, veteriner sağlık çalışanlarının uygulama ücreti konusunun kafa karışıklığı oluşturmaya devam ettiğini kaydetti. Demirci, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından önceden açıklanan veteriner hekimlere uygulama ücretinin doğrudan ödenmesiyle ilgili düzenlemenin biran önce hayata geçirilmesini istedi.

Veteriner hekimler uygulama ücreti düzenlemesini bekliyor!
banner200

Demirci, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Bir süredir kamuoyunu meşgul eden ve Sağlık Bakanlığında uygulamadan kaldırılan 'bıçak parası' benzetmesi ile üzerinde spekülasyon üretilen; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Veteriner Sağlık Çalışanlarının Uygulama ücretleri konusu, kafa karışıklığı oluşturmaya devam etmektedir.

MORAL VE MOTİVASYONUNU BOZDU

5996 Sayılı “VETERİNER HİZMETLERİ, BİTKİ SAĞLIĞI, GIDA VE YEM KANUNU”nun 14. Maddesi çerçevesinde yapılan ve bakanlıkça her yıl meblağı belirlenen tutar ile ilgili olarak, Bakanlık makamınca 2018 yılına yönelik belirlenen; aşı başı 1 kuruşluk meblağ sonrası, hizmet kolumuz Veteriner Sağlık grubu kamu çalışanlarının kafasını karıştırmış, bu konuda bakanlık taşra teşkilatlarında çalışan bahse konu hizmet sınıfı kamu çalışanlarının moral ve motivasyonu bozulmuştur.

AÇIKLAMALARI İBRETLE TAKİP EDİYORUZ

Özellikle ibrikçibaşı diye nitelenebilecek, esnaf vb bazı kuruluşların başkan ya da yöneticilerinin bile bu uygulamayı diline dolayarak, çalışanlarımızı rencide edici açıklamaları da ibretle takip edilmektedir.

24 Eylül 2017 günü Ankara'da yapılan Tarım İl Müdürleri Koordinasyon toplantısında ilk defa gündeme gelen bu konu, Sendikamız Türk Tarım Orman-Sen, Türk Veteriner Hekimleri Birliği ve bazı meslek kuruluşlarınca gösterilen yoğun tepki üzerine, Bakanlık Makamına geri adım attırmıştır.

Tepkiler sonrası Bakanlık Makamınca yeni bir açıklama yapılmış; “Bahse konu uygulama ücretinin, Veteriner Sağlık Personeli ile üretici arasında olumsuz diyaloglara neden olduğu ve et fiyatlarında artışa az da olsa sebebiyet verdiği” gerekçesi ile ortadan kaldırılacağı, ancak el emeği hak edişlerinin genel bütçe ya da bakanlıkça yürütülen hayvancılık destekleri kapsamında doğrudan hak ediş sahibi meslek mensuplarına aktarılacağı; dolayısı ile Veteriner Sağlık grubu kamu çalışanları ile üretici/çiftçinin parasal muhataplığının ortadan kaldırılacağı, nihayetinde Veteriner Sağlık Sınıfı Bakanlık Çalışanlarının herhangi bir mağduriyet yaşamayacağı kamuoyuna ilan edilmişti.

1 KURUŞLUK BEDEL İLAN EDİLDİ

Gelinen süreçte 2017 yılı sona ermektedir. 2018 yılı ile ilgili Bakanlık Tebliği yayınlamış ve kanuna aykırı işlem yapılmaması adına uygulama ücreti olarak, üreticiden talep edilebilmesi mümkün olmayacak, iz bedeli misali, 1 Kuruşluk bedel ilan edilmiştir.

Bu düzenlemenin anlamı, bahse konu uygulama ücretinin alınmaması anlamına gelmekte olup, ayrıca kanuna aykırı işlem yapılmasının da önüne geçilmiştir.

HAYATA GEÇİRİLMESİNİ BEKLİYORUZ

Ancak Bakanlık Taşra birimlerinde görev yapan Veteriner Sağlık sınıfı kamu çalışanlarımız bu uygulamadan sonra, daha önce Bakanlık tarafından açıklanan ve doğrudan Bakanlık birimlerince, hak edicilere ödenmesine yönelik uygulama ücreti düzenlemesinin bir an önce hayata geçmesini beklemektedirler.

Ülkemizin tarımsal üretim anlamında en önemli gelir ve geçim kalemlerinden biri olan hayvancılık sektörümüz de görev yapan Veteriner Sağlık sınıfı Kamu görevlilerimiz her türlü olumsuzluklara koşullara rağmen; hayvancılığın gelişmesi, salgın hastalıklarla mücadele, buzağı ölüm oranlarının düşürülmesi vb pek çok konuda cansiperane görev yaparken, bahse konu meslektaşlarımızın mağdur edilmemesi için Bakanlık Makamınca biran önce gerekli düzenleme yapılmalıdır.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yetkili sendika niye sessiz
Yetkili sendika niye sessiz - 4 yıl Önce

Yetkili sendika boş işlerle uğraşıp siyaset yapacağına personelin kaybolan haklarının peşinden koşsa yol alır.

El emeği
El emeği - 4 yıl Önce

Tarım Bakanlığı veteriner hekimlere 1 kuruşluk muamele yapmıştır. El emeği devletin faydasına olan bir durumdur vatandaşdan alınan ücretler devlet faydasınadır. El emeğinin et fiyatlarını etkilediğini düşünen Bakanlığın tarım ve hayvancılığa ne faydası olabilir.

El Emeği Göz Nuru
El Emeği Göz Nuru - 4 yıl Önce

Sayın bakanlık çalışanları ve bu konuyu gündeme getiren yetkililer. 1 kuruşluk bir el emeği demek ben günde yüz aşı yapınca 3 lira demektir. Onuda zaten yetiştiriciden istemem demektir. Ülkemiz her türlü hayvan hastalığı ile mücadele etmektedir. Doğuda şap antraks kuduz hala sorun olarak devam edip yetiştiricimiz ve hayvancılık geleceğimiz için büyük bir sorun olarak devam etmektedir. Yetiştiricilerimiz şarbon olan etleri bile ziyan olmasın diye yemektedir. Hal böyleyken sen veteriner hekiminde el emeğini kaldırınca o hekimin aşı yapacağına inanıyorsan kendini kandırmaya devam et. Fırtına öncesi sessizliktir bu. Hastalıklar bir anda fırlayınca herşeyin farkına varacaksın. Bizim el emeğimizle uğraşacağına yemin kilosunu on liraya çek !!!

El Emeği Göz Nuru
El Emeği Göz Nuru - 4 yıl Önce

El emeğime dokunma!
Tane yemin çuvalını 10 Liraya sat yetiştiriciye !
Buzağı desteğini para olarak verme yetiştiriciye illa destek vereceksen ücretsiz fabrika yemi ver. Buzağı için verdiğin parayı yetiştiricimiz buzağıya hayvancılığa harcamıyor.
Buzağı desteği parasını verme entansif bir ahır yap para verme.
Hayvan dağıtma. Dağıttığın hayvanlar kör topal ve geleceği hitap etmiyor. Ücretsiz entansif ahır yap içini yetiştirici istediği hayvanla kendisi doldursun. Verdiğin hayvanı beğenmiyor ücretsiz aldığından dolayı (genç çiftçi) iyi bakmıyor. Nasıl sigortadan alıp paraya çeviririm diye yolunu arıyor. Sen sadece ahırı yap zaten iş yapacak adam kendisi hayvanını alır.
Fiğ Yonca korunga için dönüm parası verme. Tohum ver.
Mazot 1 lira yap!

El emeği
El emeği - 4 yıl Önce

Gelmiş olduğumuz noktada madem Bakanlık el emeği ücretlerini yetiştiricinin sırtında kambur hayvancılığımızın geri kalmasına sebep GöRüYOR, o vakit kimse maliyeti 5 kuruş olan kulak küpesini 5TL ye vererek döner sermaye gelirlerini artırmasın.Bakanlik programlı aşılama olan çiçek aşısının ücretli olarak uygulanması zırvalığına son versin.Herkes işine baksın yetkili sendika üyelerini milletin maskarası olmasına müsade etmesin.meslek onuruyla alay etmek kimsenin haddi değil.Peki şu aşamada çözüm nedir derseniz; çözüm ancak bakanlar kurulunda çıkarılacak olan veteriner sağlık grubuna verilecek ''Hayvan hastaliklari ile mücadele tazminati'' adi altinda personele katsayi çarpani kalkinmada öncelikli illerde dahayüksek olan hatiri sayilir eködeme

Mantıklı
Mantıklı - 4 yıl Önce

Bence bakanlığın uygulama ücreti için 2 lira bile vermesinden vatandaştan 1 lira alınması ülke hayvancılığı açısından daha mantıklıdır

Gülay hanim
Gülay hanim - 4 yıl Önce

Sen belediyede akşama kadar oturup maaş alıyor olabilirsin.bizler yılın çoğu zamanı köylerde mevsim şartlarına,mesai saatlerine aldırmadan çalışıyoruz.arda kalan zamanlarda da dairedeki işlerle uğraşıyoruz.oyle oturduğun yerde ahkam kesme devlet memurların içerisinde bizler kadar çalışan yoktur.

Düh
Düh - 4 yıl Önce

Başkan senin anan baban gelsin ağrı nın köyünde hayvan besleyip gecim zorluğunu yaşa o zaman nekadar büýük para olduğunu görürsün


banner151

banner251