ABD'de yayınlanan bu araştırma sonrasında Türkiye'de nişasta bazlı şekerlerin pancar şekeri kadar doğal olduğunu savunan bazı çevrelerin nasıl bir savunma yapacağı merak ediliyor.

Gıda Hattı'nda, 'Bilim insanları: Mısır şurubu yoksullarda obezite sebebi!' başlığıyla yayınlanan habere göre, Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan yeni bir araştırma, yoksulluk ve obezite arasında, başrolde mısır şurubunun olduğu endişe verici bir ilişki olduğunu ortaya koydu. Çalışmanın sonuçları önemli bir akademik dergide yayılandı.

Mısır şurubu nedir?

Mısır bitkisinden elde edilen nişastanın kimyasal bir işlemin ardından tatlandırıcı olarak kullanılması 1864 yılında başlamış. 100 yıla yakın aynı yöntemle üretilen mısır şurubu, 1967 yılında daha yeni bir yöntemle enzim kullanılarak ticarileştirildi ve ürüne Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu (Mısır Şurubu | Kısaltma: HFCS ) adı verildi.

Mısır şurubu üretilirken,

Mısır tanesinden nişasta ayrılıyor,

Asit hidroliz adı verilen bir işlemle nişasta şuruba dönüştürülüyor,

Şurupta bulunan dekstroz şekerler tatlandırıcı etkisi olan fruktoz şekerine dönüştürülerek şuruptan Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu elde edilmiş oluyor.

Özellikle ABD'de sağlanan devlet teşvikleri sayesinde üretim maliyetleri oldukça düşük. Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu'nu (HFCS) tatlandırıcı olarak birçok ürününde kullanan üreticilerse bu durumdan oldukça memnundu.

Mısır şurubu, yoksulluk ve obezite arasında bir köprü mü?

ABD'deki Tennessee Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı tarafından yapılan yeni bir çalışmanın sonuçları, HFCS'nin obezite salgınındaki rolü tartışmasını alevlendirecek gibi görünüyor.

Dünyanın en saygın akademik dergilerinden Nature'a bağlı Palgrave Communications'da yayınlanan araştırmanın en ciddi bulgusu, Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu'nun yoksul bireylerde obezite ile özellikle ilişkili olması.

ABD'de Mısır Şurubu ve obezite birlikte yayıldı

Tennessee Üniversitesi Antropoloji Bölümü başkanı ve araştırmanın yazarlarından Alex Bentley, konu hakkında şunları söylüyor:

“Düşük gelir seviyesi ve ABD'deki yetişkin obezitesi arasında 1990'lara kadar bir ilişki olmadığını gördük. 1990'lara kadar böyle bir sorun bulunmuyordu. Amerika'daki yoksul vatandaşlar obeziteden orantısız bir şekilde etkilendi. 2004 – 2013 arası dönemde, ABD'nin en varlıklı 25 şehrinde obezite %1 artarken, en yoksul 25 şehirde obezite %10'dan fazla arttı."

1 nesil sonra ortaya çıktı

ABD'de obezitenin 2016 yılında zirveye çıktığını söyleyen Bentley, bu tarihin Mısır Şurubu kullanımından 1 nesil sonraya denk geldiğini, 1990'lı yılların ortasından itibaren bu maddenin ucuz gıda ürünlerinde yaygın şekilde kullanıldığını söyledi. Mısır Şurubu'nun daha fazla üründe kullanılması ve organik gıdaların yaygın hale gelmesinin ürün ve et fiyatlarını arttırması nedeniyle, düşük gelirli ülkelerdeki insanların işlenmiş gıdalara yönelmekten başka çaresi kalmadı.

2015 yılında, yıllık hane geliri 45 bin dolardan düşük olan ABD nüfusunun %35'i obezdi. Yıllık hane gelirinin 65 bin doları üzerinde olduğu grupta ise obezite oranı %25'in altındaydı.

Neden diğer ürünler değil de Mısır Şurubu?

Bu trendin esas sebeplerinden biri fazla karbondihrat ve şeker tüketimi olmasına rağmen araştırmacılar neden Mısır Şurubu'nu suçluyor? Yazarlara göre bunun sebebi 1970'li yıllarda (kullanıma sunulduğu sene) hiç kullanılmayan Mısır Şurubu'nın, ABD'de 2000 yılı itibariyle kişi başı yılda 30 kilograma çıkmış olması.

TARIMDANHABER