Mor Aronya, %100 aronya meyvelerinden tamamen doğal içerikli, katkısız ürünler üretip tüketicileriyle  buluşturuyor. Üretimde kullandığı aronyaların, tüm aşamalarını analizlerle  kontrol ederek  doğal ve katkısız ürünler hazırlarken aronya  pazarına da  yön vermeye devam ediyor.

Aynur Rona ve Songül Koç, tarımsal faaliyete pandemi öncesinde başlarken, kadın girişimci olarak kurdukları Aronya Sağlık ve Gıda şirketi ile Mor Aronya markasını hayata geçirdiler. Girişimci kız kardeşler, “Son yıllarda Türkiye'de aronyaya artan talepten mutluyuz. Ömrü 25-30 yılı bulan bir çalı bitkisi olan ve ülkemiz coğrafyasıyla çok iyi uyumlanan aronyanın 5 yaşına gelen bir fidanından ortalama 4 - 5 kg meyve alınabiliyor. Mor Aronya olarak, 3 yaş  ve 4 yaş 100 bin fidanımız var ve tahmini rekolte de yüzümüzü güldürüyor. Her yıl üretim  miktarımızı artırıyoruz ve bu yıl hedefimiz 60 ton aronyayı katma değerli ürün olarak işlemek.” dedi.

Gübre firmaları gübre fiyatlarında güncellemeye gitti! Üre, DAP, Can ve kompoze gübre fiyatları! Gübre firmaları gübre fiyatlarında güncellemeye gitti! Üre, DAP, Can ve kompoze gübre fiyatları!

Hedefleri kendi tesislerini kurarak üretimde büyümek

Mor Aronya Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Rona “Kendi arazilerimizden ve anlaşmalı olduğumuz çiftçilerden aldığımız doğal ve yüksek antioksidan oranına sahip aronyaları işleyip katma değerli ürünler haline getiriyoruz. Üretimde kullandığımız tüm aronyaları kendi bahçelerimizden  elde etmeyi ve gelecek yıllar içinde 400 ton ürün hasat etmeyi hedefliyoruz.

Yüzde 100 aronyadan ürettiğimiz aronya suyu, aronya konsantresi, sirkesi, tozu, kurusu, elma ile tatlandırdığımız reçeli, marmelatı ile sağlıklı gıda alanındaki ihtiyacı gözönüne alarak üretim yapıyoruz. Takviye gıda alanında üretimini tamamladığımız aronya kapsülü ve çiğnenebilir jel formu  raflarda yerini aldı. Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Sağlık üzerinde olumlu etkileri olan  çay reçete formüllerini üniversitelerdeki değerli  danışmanlarımızla hazırladık ve yakında çıkartmaya hazırlanıyoruz. Hedefimiz orta vadede kendi tesisimizi kurmak. Kendi aronyalarımızın yanı sıra diğer üreticilerin de  aronyalarını işlemeyi  amaçlıyoruz.” dedi.

Türkiye’de aronyadan elde edilen ilk gıda takviyesi

Türkiye’de aronya meyvesini kapsül ve gummy formlu ürün haline getiren ilk marka olduklarını belirten Mor Aronya Yönetim Kurulu Başkan Vekili Songül Koç “Bilinen tüm meyveler içinde en fazla antioksidan içerdiği bilimsel çalışmalarla  kanıtlanan aronya, C vitamini, PP, B, E vitamini ve yüksek miktarda antosiyanin içeriyor. Aynı zamanda potasyum, magnezyum, kalsiyum, manganez ve yüksek oranda life sahip olan aronya, anti-aging özelliğinin yanısıra bağışıklığın güçlenmesi, kalp-damar sağlığının korunması, alerjilerin gerilemesi ve bir çok  otoimmün hastalık üzerinde olumlu yönde etki sağlıyor.

Kanser, yaşa bağlı dejenerasyonlar, demans, alzheimer  gibi kronik rahatsızlıklarda, radyasyonun olumsuz etkilerinde, ruhsal ve mental sağlık gibi bir çok konuda  koruyucu özelliği  bulunuyor. Türkiye’de bir ilk olarak, aronyayı çiğnenebilir jel formu ve %100 bitkisel kapsül  gıda takviyesi olarak tüketicilerimize ulaştırdık” diye konuştu.