Üzümde tahmini rekolte çalışmaları tamamlandı

İzmir Ticaret Borsası koordinatörlüğünde yapılan toplantıda, kuru üzüm rekolte tahmin çalışmaları tamamlandı. Toplantıya, Ege Bölgesi'nde yer alan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri ve Ticaret Borsa kuruluşları katıldı.

Üzümde tahmini rekolte çalışmaları tamamlandı
banner200
banner217

İzmir Ticaret Borsası Meclis Salonu'nda düzenlenen toplantıda alınan görüşlere göre, 2016 ve 2017 kuru üzüm sezonun rekoltesinin bir önceki seneye göre, yüzde 50 artacağı tahmin ediliyor. Ayrıca bölgede verim çağında bulunan yaklaşık 1 milyon dekar bağ alanından toplam 313 bin ton çekirdeksiz kurum üzüm hasat edileceği tahmin ediliyor.

İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, "Rekolte tespit heyetini tebrik ediyorum. Her sene çok başarılı çalışmalarla isabetli rekolte tahminleri yapılıyor. Bu seneki tahminlere göre artışın yüzde 50 olması sevindirici. Bu anlamda ticaret borsamızla yaptığımız tüm projelerde ve çalışmalarda çok güzel sonuçlar alıyoruz. Bu çalışma da onlardan bir tanesidir." dedi.

Kuru üzümün ülkenin tarımsal ürünleri içerisinde ekonomik değeri en yüksek olan ürünlerden bir tanesi olduğunu ifade eden Güldal, "Üzümün zamanında ve doğru hasat edilmesi, temiz ve hijyenik koşullarda kurutulması, depolanması ve gerek yurt dışına gerekse yurt içine sorunsuz olarak sevk edilmesi konusunda hepimize düşen görevler var. Üretici boyutunda yaşanan aksaklıkların ortadan kalkması için gerekli yeni projeleri Bakanlık ve İl Müdürlüğü olarak başlatmak üzereyiz. Ticaret boyutunda ise İl Müdürlüğü, Bakanlık, Enstitü, Borsa dairesinde bu güzel iş birliğinin devam etmesini diliyorum. 2016 – 2017 kuru üzüm rekoltesinin ülkemize başta üreticilere olmak üzere ticaretini yapan herkese hayırlı ve bereketli olmasını temenni ediyorum." diye konuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2019, 17:32
YORUM EKLE
banner151

banner251