" />

‘Domateste şeker var’ tartışması büyüyor!

Prof. Dr. Canan Karatay'ın 'domatesin fazla şeker içeriği ve bu yüzden fazla tüketilmemesi gerektiği şeklindeki' ifadelerine Uzman Ziraat Mühendisi Mine Pakkaner'den tepki geldi. Pakkaner, “Tarımla ilgili meslek lisesi düzeyindeki en temel bilgilere dahi sahip olmayan kişiler, sürekli açıklamalar yapıp gündemde kalmayı başarmaktadır" açıklamasını yaptı.

‘Domateste şeker var’ tartışması büyüyor!
banner200
banner217

Prof. Dr. Canan Karatay'ın 'domatesin fazla şeker içeriği ve bu yüzden fazla tüketilmemesi gerektiği şeklindeki' demecini eleştiren Pakkaner, geniş kitlelerin bu uzmanlara körü körüne inandığını ileri sürerek, “Tarımla ilgili meslek lisesi düzeyindeki en temel bilgilere dahi sahip olmayan kişiler, sürekli açıklamalar yapıp gündemde kalmayı başarmaktadır. Her ne hikmetse bu kişilerin medyatikliği ve popülerliği de ortadadır, dahası reytinglerini ve isimlerinin ticari olarak marka değerini artırmak için tarımı seçmiş olmaları da çok acıdır. Ayrıca vahim olan bir husus da şudur; araştırma yapmayı bilmeyen çok geniş bir kitle kendilerine körü körüne itibar etmektedir. Sonuç ise ne yazık ki tarım ve gıda açısından zarar verici boyutlara ulaşmış bulunmaktadır" ifadesini kullandı.

Bilimsellikten Uzak Konuşmalar

“Gıdanın sanayileşmesine, işlenmesine, bu şekilde işlenmiş endüstriyel gıdayla beslenmeye karşı olabilirsiniz, hatta yaşam felsefesi haline de getirebilirsiniz" diyen Pakkaner, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Organik tarım savunucusu olup konvansiyonel tarımın hiçbir türlüsüne evet demeyebilirsiniz ancak Dr. Canan Karatay'ın domatesle ilgili verdiği demeçte olduğu gibi bilimsellikten uzak konuşmazsınız. Karatay, herhangi bir ziraat mühendisi veya teknikerine sorsaydı ya da herhangi bir çiftçimizin görüşünü alsaydı işin doğrusunu öğrenirdi. Böyle yaparsanız, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak yerine meyve nedir, sebze nedir öğrenirsiniz, bölgelere göre yetiştiricilikten haberdar olursunuz. Zaten zor durumda olan çiftçimizin binbir emekle yetiştirdiği tarladaki milyonlarca ton ürününe çamur atmaz, amacı ailesini ve kendisini sağlıklı beslemek olan milyonlarca ana babayı manipule etmezsiniz."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Misafir
Misafir - 2 yıl Önce

Canan hoca doğru demiş domatesi ne zaman yesem glesemik endeksi yüksek olduğundanmıdır yada şeker fazla bulunduğundanmıdır ne yesem domatesi birtane daha birtane daha yiyeyim diye kemdimi tıtamıyorım ve sabahı kilo almış bir rıj haliyle uyanıyorum bence doğru domates fazla tüketilirse meyve gibi hemen kilo yapıyor bende bu bendeki izlenimlerim bana böyle kilo aldırıyor..

Şafak E.
Şafak E. - 1 yıl Önce

Canan hoca bu konuda hakli. Domates, sekeri asiri derecede yukseltiyor.

Esma soyder
Esma soyder - 1 yıl Önce

Canan hoca ne diyosa doĝru diyodur, domates şekerimi yukseltiyor

Yasemin kıvrak
Yasemin kıvrak - 4 ay Önce

Aynn cok dogru surekli domates yiyorum şekerim düşmüyor bende yeni farkettim canan karatay cok dogru demiş

banner151

banner251