Domates ihracatı arttı!

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Satıcı, Rusya'nın uyguladığı tarım ambargosuna rağmen domateste yüzde 50 oranında ihracat artışı olduğunu söyledi

Domates ihracatı arttı!
banner200
banner217

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Satıcı, yaptığı açıklamada, Rusya ile yaşanılan tarım krizine rağmen domateste yüzde 50 oranında ihracat artışı olduğunu bildirdi. Satıcı, “Yılın geride kalan ilk çeyreğinde Batı Akdeniz'den en fazla domates ihracatı gerçekleşti. Bölgemizden gerçekleşen domates ihracatı yüzde 50,3 oranında artışla 65 milyon 102 bin 316 dolara yükseldi. Rusya Federasyonu'nun ülkemizden domates alımına onay vermemesine rağmen gerçekleşen ihracat artışı sektör temsilcilerinin alternatif pazar oluşturmada ve mevcut pazarlardaki etkinliğini artırmada ki başarısını gözler önüne serdi" ifadesini kullandı.

Satıcı, BAİB istatistiklerine bakıldığında Batı Akdeniz'den, Asya ve Avrupa kıtasına ağırlıklı olmak üzere Ortadoğu dahil 41 ülkeye domates gönderildiğini, bu ülkeler arasında Hint Okyanusunun ortasında bulunan ve 1200 adadan oluşan Maldivlerin de yer almasının dikkat çektiğini söyledi.

“Bölgemizden en fazla domates ihracatı ise yakın coğrafyamızdaki ülkelere gerçekleşti. Batı Akdeniz'den yılsonuna kadar gerçekleşecek domates ihracatının 180 milyon doları aşması bekleniyor" diyen Satıcı, şunları kaydetti:

İlk Sırada Beyaz Rusya

“Batı Akdeniz'den gerçekleşen domates ihracatının ülkelere göre dağılımına bakıldığında ilk sırada yüzde 68,5 artış ve 16,2 milyon dolar ile Beyaz Rusya'nın yer aldığı görülüyor. İkinci sırada yüzde 86 artış ve 13,6 milyon dolar ile Romanya yer alıyor. Bulgaristan, yüzde 69,7 artış ve 6,7 milyon dolar ile üçüncü sırada, Ukrayna yüzde 9,2 artış ve 4,7 milyon dolar ile dördüncü sırada, Almanya ise yüzde 199,9 artış ve 4,2 milyon dolar ile beşinci sırada bulunuyor.

Körfez Ülkelerine Yönelik Çalışmalar Var!

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), her sektör ve ürün grubunda olduğu gibi yaş meyve sebze ve domates ihracatının daha da gelişmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Dubai, Abu-Dhabi, Suudi Arabistan başta olmak üzere Körfez ülkelerine yönelik çalışmaların önümüzdeki süreçte meyvelerini vermesi bekleniyor. Yine Avrupa ülkelerine yönelik çalışmaların yaş meyve sebze ve domates ihracatının gelişimine katkı sağlaması bekleniyor. Rusya'ya yönelik domates ihracatının başlaması da en büyük beklentilerin başında yer alıyor.

Domates İhracatı Yüzde 50'ye Ulaştı!

Domates ihracatındaki artışın yüzde 50'ye ulaşması, Rusya'nın ürünlerimizi almaması nedeniyle yeni pazarlara girme ve mevcut pazarlarda artış sağlama stratejisinin başarılı olduğunu da gözler önüne serdi. Bölgemizden gerçekleşen başta domates olmak üzere yaş meyve sebze ihracatının artması ürün fiyatlarının da iyi setretmesini sağladı. Fiyatların mevsim normallerine göre yüksek olması üreticinin iyi bir sezon geçirmesine katkı sağladı. Bunda da ihracatın önemli payı oldu."

KAYNAK: haberantalya.com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Domates 5 -  6   TL
Domates 5 - 6 TL - 4 yıl Önce

Merhaba;

Benmi yanlış görüyorum anlamadım ama istanbulda domates 5 TL 6 TL iken ihracat yapıyoruz diye sevinilmesi ne kadar komik geliyor bana ülkede fiyatın ne olduğu kimin umrunda ihracat yapalım yeter yazık diyorum başka ne diyeyim

- 4 yıl Önce

Domat Domates Domaatees Domaaaateeees

banner151

banner251