Tefeci uyarısı

Tarımsal verimliliği arttırmak amacıyla düzenlenen “Eğiticilerin Eğitimi Programı” toplantısı Genel Müdür İrfan Güvendi'nin katılımı ile Ankara Holiday Inn Otel'de gerçekleştirildi.

banner255
Tefeci uyarısı
banner200

İyi tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması amacıyla gerçekleştirilen eğitim toplantısına, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü ve Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Güvendi, Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, Gübretaş Genel Müdürü Şükrü Kutlu, Tarım Kredi Kooperatifleri Ankara Bölge Müdürü Veli Altunkaş katıldı.

Çiftçimizin tefeciye borçlanmasına izin vermeyeceğiz

Güvendi, burada yaptığı konuşmada tarım sektöründeki finansal ihtiyaçların temininde dikkatli olunması gerektiğinin altını çizdi. Güvendi, şunları kaydetti: “Çiftçilerimizin finansal okur yazarlığının arttırılması konusunda üreticilerimize destek olmamız gerekiyor. Bugün çiftçimizin finansal ihtiyaçları değişik yerler tarafından karşılanabiliyor. Emektar çiftçilerimiz tefecilerin ve tefeci gibi çalışan bazı finans kuruluşlarının yoğun faiz baskısı altında üretim yapmaya çalışıyor. Bugün yüzde 20 ila 33 arasında faizle çiftçiye kredi kullandıran yapılar var. Bu konuda çiftçilerimizi uyarmamız gerekiyor. Tarım Kredi Kooperatifleri'nde ise maksimum faiz oranı yüzde 8 ve indirimli kredilerde yüzde 0-6 ile arasında üreticiye kredi veriliyor. Yüksek finans maliyeti çiftçimizi, üreticimizi bir müddet sonra kötü durumlara düşürebiliyor. Tarım Kredi Kooperatifleri olarak çiftçimizin tefeciye borçlanmasına izin vermeyeceğiz. Bu yüzden çiftçimize bütçe yapmayı, gelir gider tablosu yapmayı da öğretmemiz gerekiyor.”

YORUM EKLE
banner151

banner251