Tarım Kredi’nin eski Genel Müdürüne suç duyurusu!

Görevden alınan Tarım Kredi Kooperatifleri eski Genel Müdürü Ayhan Karayama hakkında görevi kötüye kullanma iddiasıyla kamu davası açılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusunun, 3 milyon Avronun teminatsız bir şekilde yurt dışında bir şirkete gönderen Tareks Hayvancılık A.Ş şirketinin eski yönetim kurulu başkanı tarafından yapılması dikkat çekti.

Tarım Kredi’nin eski Genel Müdürüne suç duyurusu!
banner200
banner217

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'ndeki iş akdi fesh edilen başmüfettiş Mümtaz Büyüknalça, görevden alınan eski Genel Müdür Ayhan Karamaya, Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Güneş ve İnsan Kaynakları Müdürü Reyhan Çelik hakkında görevi kötüye kullandıkları iddiasıyla kamu davası açılması talebiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda, Tarım Kredi Kooperatiflerinden hiçbir gerekçe gösterilmeden ve Merkez Birliği Yönetim Kurulu'nun kararı olmadan iş akdinin apar topar fesh edilerek kurumdan uzaklaştırıldığına dikkat çeken Büyüknalça, Ayhan Karayama ile birlikte çalıştığı dönemde karşılaştığı olaylarda ortaya koyduğu tavır nedeniyle iş aktinin fesh edildiğini iddia etti.

ESRARENGİZ 3 MİLYON AVRO SUÇ DUYURUSUNA GİRDİ!

Bu görüş ayrılıklarına örnek olarak esrarengiz 3 milyon Avronun örnek gösterilmesi dikkat çekti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusunda konuyla ilgili olarak şu ifadeler dikkat çekti:

ŞOK İFADELER!

“Müvekkilim ile Ayhan KARAYAMA arasında ilk görüş ayrılığı, Tarım Kredi Kooperatiflerinin bağlı Şirketi olan Tareks Hayvancılık A.Ş.'nde Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmakta iken; Macaristan'da kurulu bulunan Dilek KFT firmasına hayvan getirilmesi için avans olarak 3.024.000,00 Euro gönderilmesi yönünde Ayhan KARAYAMA tarafından Yönetim Kurulu Kararı aldırmaya çalışmış, “bu şekilde yurtdışına para transferinin çok riskli olduğunu, böyle bir kararı" imzalamayacağını Müvekkilimin Ayhan KARAYAMA'ya ifade etmesi üzerine, Ayhan KARAYAMA Müvekkilimden “Şirket Yönetim Kurulu Başkanlığından istifasını, yerine kendisini yazmasını" istemiş, belirtildiği şekilde Şirket Yönetim Kurulu Üyeliği'nden istifa, yerine ise Ayhan Karayama'nın görevlendirilmesi şeklinde hazırladığı yazıyı kendi isminin çıkarılması sadece Müvekkilimin Şirket Yönetim Kurulu Üyeliğinden istifa şekline dönüştürülmesini sağlamak suretiyle Şirkete göndermiştir.

Müvekkilimin Şirket Yönetim Kurulu Üyeliği'nden istifasını müteakip yurtdışına yukarıda ifade edilen tutar transfer edilmiştir. Müvekkilim belirttiği olayın yaşanmasının ertesi günü Genel Müdür Ayhan KARAYAMA ile görüşerek “bu şekilde görevde kalmasının doğru olmadığını, güven bunalımı oluştuğunu" ifade ederek, Başmüfettişliğe avdetini talep etmesine karşılık, müvekkilime güvendiğini belirterek talebine uygun cevap vermemiştir.

Bu arada Firma sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmek için verilen 4 (dört) aylık sürede yükümlülüklerini yerine getirmemiş ve ödenen avans tutarını da iade etmemiştir.

GİZEMLİ 3 MİLYON AVRODAN SONRA ŞİRKET NAKİT SIKIŞIKLIĞINA GİRDİ!

Sözleşme süresinin bitimi sırasında Dilek KFT borcuna karşılık olarak, Estonya'da kurulu AGRO-SMS LİVESTOCK ÖU firmasının Et ve Süt Kurumu'ndan doğan alacaklarının temlikine ilişkin talep iletilmiştir.

Tareks Hayvancılık Şirketi yurtdışına yaklaşık 10 milyon liralık avans gönderdiği için nakit sıkışıklığına düşmüş ve bu sıkıntısını aşabilmek için de bankadan 2 milyon lira kredi kullanma ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

Son yaşanılan olay sebebiyle bu defa da Şirket Genel Müdürü Bekir YILDIZ görevinden istifa etmiştir. Para transferinden sonra Genel Müdür Ayhan KARAYAMA'ya müvekkilimce hayvanların gelip-gelmediği sorulmuş, “hayvanların peyder pey geldiğini ve süreci kendisinin ve Özgür ÖZKAN (TMO'nden fındık eksperi olarak TKK'nde görevlendirilmiş olup, TKK aslında bu kişi tarafından yönetilmektedir.) tarafından takip edildiğini" ifade etmiştir."

Suç duyurusunun netice ve talep kısmında ise Mümtaz Büyüknalça'nın Tarım Kredi Kooperatiflerinden hiçbir gerekçe gösterilmeden ve Merkez Birliği Yönetim Kurulu'nun kararı olmadan iş akdinin apar topar fesh edilerek kurumdan uzaklaştırıldığı gerekçesiyle şunlar kaydedildi: "Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birlikleri Kanununun 20. maddesi ve bu kanuna göre düzenlenen Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Anasözleşmesinin 39. Maddesi ile 1163 sayılı Kooperatifler Kanununun 62. maddesi delaletiyle Genel Müdür Ayhan KARAYAMA, Genel Müdür Yardımcısı Mehmet GÜNEŞ ve İnsan Kaynakları Müdürü Reyhan ÇELİK'in Türk Ceza Kanununun 257 (Görevi Kötüye Kullanma) maddesi uyarınca cezalandırılmaları gerekmektedir"

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yiğit adam
Yiğit adam - 3 yıl Önce

Mümtaz bey ttkda kişiliği ve bilgisi ile ender şahsiyetlerden biridir. Bu suç duyrusuyla yiğitliğini tekrar göstermiştir. Aynı zamanda yiğitlik ünvanı bu sitenin editörü hakediyor. Ayhan ve şükelasının yaptıklarını yanına bırakmadığı için. Her türlü baskı ve tehdite dik durduğunuz okurlar tarafından bilinen bir konudur. Ülkemiz için sizi gibi insanların hep olmasını Cenabı Allahtan dilerim. Ttk yönetim kurulu bu haberi ihbar değerlendirip ilgililerden zararın tahsil edilmesi için girişimlerde bulunması gerekir. Allah mücadale azminizi daim ve muzaffer kılsın.

Yedirmeyiz
Yedirmeyiz - 3 yıl Önce

Güneş bu kurumun emniyet subabıdır, yedirmeyiz. Heleki çar çakala. Heveslenmeyin emeklisiniz emekli gibi davranın.

Gizli no
Gizli no - 3 yıl Önce

Ayhan a personel atama yetkisi veren ve atamalari kooperatifcilerden duyan kisilerw merkez birligi yonetim kurulu uyesi denmektedir.

KARANLIK NOKTA
KARANLIK NOKTA - 3 yıl Önce

Mümtaz Büyüknalca nın görevden alınmasının başka bir sebebi; TKK kurumunca her yıl Fransız Groupama şirketine ödenen yıllık 120 milyon TL Ortak Hayat Sigorta tutarının kurum bünyesinde kalması amacıyla; Mümtaz Büyüknalca tarafından KREDİ RİSK FONU projesi hazırlanır ve bu projeyi uygulamak ister. Dönemin Genel Müdürü Ayhan Karayama bu projeye karşı çıkarak, Genel Müdür Yardımcısı Mümtaz Büyüknalca yı apar topar hukuksuz bir şekilde görevden alır. ( Bu arada Ayhan Karayama nın kendi itirafı; Fransız Groupama şirketi bu projenin uygulanmaması ve Acente Sözleşmenin yenilenmesi için 100 milyon teklif etmiş) KARANLIK NOKTA! nın aydınlatılması gerekir.

Gunes mudurumuze
Gunes mudurumuze - 3 yıl Önce

Ayhan son yönetiminde tayin edilen personel için bir çalışma yapacakmısınız. Mağduruz. İntetnet kayıtlarımıza ve emaillerimize bakarak bizi tayin ettiklerini duyduk. Bu kayıtları sizdende fikret beydende gizli veren bilgisayarcı yalakasının hala görevde tutulmasınıda anlamış değiliz. Ayhan bey benimle özel görüşür gnl mdr yardımcısından daire başkanın haberi olmadan benimle görüşürüz diye böbürlendiği hherkesçe bilinmektedir. Bu kişinin görevde olması kurum için tehlike değilmi. Ayhan döneminde iştiraklare alınan personelin fetö inceleme yapıldımı? Lise üniversite ve yurt kayıtlarına bakın. Devlet kurumlarına işe giremeyenlerin ayhanla goruserek üsten emirle yakınlarını iştirake yerleştirdikleri konuşuluyor.

Helal Sana Ustadim
Helal Sana Ustadim - 3 yıl Önce

Bu olaylarin ustune gittigin icin.elinize saglik ustadim. Yalniz degilsin. Sadettin bey sizi de yine tebrik ediyoruz
Yaklasik 1 yildir tum belgeleri cesurca yayinladiniz. Milli goruscusunuz ne de olsa.

ibret
ibret - 3 yıl Önce

Butun buroktatlari gorevden aldikdan sonra yaptigi butun isler teftis kurullari tarafindan denetlenmeli..kimsenin yaptigi yanina kar kalmamali.. cok buyuk cezalar verilmeliki.gelen burokrarlarada ona gore hareket etmeli

Ey külcüüüü
Ey külcüüüü - 3 yıl Önce

Bu isler donerken sen nerdeydin. Iyi idari yonetim is basinda diye aciklama yapmistin. Bumu iyi idari yonetim??


banner151

banner251