Tarım Kredi’nin değerli arazisi Meclis gündemine taşındı!

Tarım Kredi Kooperatifleri, konsorsiyum ortağının haberi olmadan feshettiği arazi sözleşmesi ile ilgili bir açıklama yapmazken, konu verilen bir soru önergesi ile Meclis gündemine taşındı.

Tarım Kredi’nin değerli arazisi Meclis gündemine taşındı!
banner200
banner217

Tarım Kredi Kooperatifleri'nin tartışmalı bir şekilde feshedilen değerli arazisi Meclis gündemine taşındı. Milli Gazete tarafından gündeme getirilen iddialarla ilgili olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına bir soru önergesi veren CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, “Feshin hileli olduğu iddiaları doğru mudur?" diye sordu.

2013 YILINDA KONSORSİYUMA VERİLMİŞTİ

Milli Gazete tarafından gündeme getirilen çiftçinin değerli arazisi ile ilgili iddiaları Meclis gündemine taşıyan Gaytancıoğlu, Mülkiyeti Tarım Kredi Kooperatiflerine ait olan Yenimahalle ilçesi Susuz köyü Bozyer mevkiinde bulunan 236 bin metrekare imarsız arazinin, 2013 yılında yapılan ihale ile Kur İnşaat ve Yeni Avrupa Asya iş ortaklığına verildiğini hatırlattı.

PROJE MAHKEMELİK OLDU

Bu iş ortaklığına verilen proje kapsamında arazinin üzerine; 1100 adet konut, 32 bin metrekare büyüklüğünde AVM, 10 bin metrekare büyüklüğünde Rezidans, 50 bin metrekare büyüklüğünde cadde dükkanları, 165 yatak kapasiteli otel, özel okul ve 32 katlı ayrı bir rezidans inşa edileceğini anımsatan Gaytancıoğlu, şunları kaydetti: “Tarım Kredi Kooperatifleri ile konsorsiyum arasında imzalanan arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi kapsamında da projenin yüzde 30'u Tarım Kredi Kooperatiflerinin yüzde 70'i ise konsorsiyum şirketlerinin olacağı ifade edilmişti.

Proje kapsamında arazinin önce planlaması yapılarak imara açıldı. Arazinin imara açılmasıyla birlikte inşaat projelerinin belediyeden onaylanması beklenirken, Kur İnşaat, konsorsiyum ortağı Yeni Avrupa Asya'ya haber vermeden Tarım Kredi Kooperatifleri ile 2013 yılında imzalanan sözleşmeyi feshettiği bildirilmişti. Yeni Avrupa Asya şirketi de fesih işleminin ardından, Kur İnşaat'ın tek taraflı olarak fesih yetkisinin bulunmadığını belirterek, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Kur İnşaat aleyhine mahkemeye dava açmış, Yeni Avrupa Asya Şirketi, çiftçinin değerli arazi için ihtiyati tedbir talebinde bulunmuş, Tarım Kredi Kooperatiflerinin söz konusu taşınmazı yeniden ihaleye çıkarması halinde sözleşmenin ifası imkansız hale geleceğini bildirmiştir"

BAKAN ÇELİK'TEN CEVAPLANDIRILMASI İSTENEN SORULAR

Gaytancıoğlu, buna göre Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'ten konuyla ilgili olarak şu soruların cevaplandırılmasını talep etti:

-Yenimahalle'deki arazi ile ilgili anlaşmanın feshedilmesinin nedeni nedir?

-Fesihin hileli olduğu iddiaları doğru mudur?

-Sözleşmenin konsorsiyum ortağının haberi olmadan feshedildiği doğru mudur?

-Sözleşmenin feshi sonucu bir kamu zararı olmuş mudur? Oluşmuş ise bu kamu zararı ne kadardır?

TARIMDAN HABER

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sigorta şirketine isim
Sigorta şirketine isim - 4 yıl Önce

Sigorta şirketi için isim yarışması yaptılar, HalkBank adına tescilli ismi öneren kişiye de 20.000 tl ödediler. Banka'ya ödenen miktarda ayrı husus. Bir de sorarlar tabi, ödül alan kisi gerçekten isim önerisinde bulunmuş mu, yoksa adı Gn Md danışmanı mı, kalem müdürü mü olduğu bilinmeyen kişice mi verildi? İsim önerisi sonradan mı ilave edildi? Kurumun konuyla ilgili müdürü baskılara karşı istifa etmeye kalktı mı diye...Ak Parti bu bürokratlardan çekiyor ne çekiyorsa.

Ömer Ekşi'ye dair.
Ömer Ekşi'ye dair. - 4 yıl Önce

Kurumda birtek gün dahi mesai yapmadan binlerce lira maaş ve ikramiye almaktan çekinmeyen Ömer Ekşi' nin şimdi de kurum sırtından yurtdışına gideceği doğru mudur? Çiftçiye hizmeti değil, yakın yandaşı zengin etmeyi önceleyen bu idare kalıcı olmasa gerektir. Sayın Cumhurbaşkanı' nın Ddk eliyle kurumu arpalığa çevirenl, özel misafirlerine ikramlarını bile faturalayıp kuruma ödetenlerin gerçek yüzlerini deşifre etmelerini bekliyoruz. Ak siyaset kara bürokratlarla mümkün olamaz.

- 4 yıl Önce

sadettin inan!!! hayırdır genel müdür istediğin kemiği daha vermedimi sana bekleme vermez...senin gibi sülükler o yüzden saldırıyor, biliniyor bunlar.

7/22
7/22 - 4 yıl Önce

Ayhan KARAYAMA paralelle mücadelede rüştünü ispat etmiş bir kişiliktir. Böyle nazik bir dönemde konusu suç olan işlemlere imza atacagini düşünmek deli saçması iddalardir. Hesap gününe iman etmisiz. Gazetecilik, bu ülkede halkin doğru haber alma özgürlüğünü hiçbir zaman hakkiyla yerine getirmemiştir. Sen, şu şu fiilleri isledinmi? tarzinda sorularla maddi gerçeğe ulasilma usulü masa başı gazeteciliktir. Hukuka aykiri şu eylem icra edilmiştir. Belgeside şudur dersin namuslu gazeteciliğin gereğini yapmış olursun. Bende tüm medyaya soruyorum ismarlama para karşılığı hiç haber yapmadik diyen bir grup varmi camianizda... siyasal düşünceden bagimsiz salt objektif gazeticilik yapan bir grup ne yazik ki yok. Demokrasimizin aksakligida bundandirFS

Çan çin çon:))
Çan çin çon:)) - 4 yıl Önce

Kurumun kadro, yetki ve diğer ünvan sınavlarındaki geçme notu nedir? Uzmanlık sınavında geçme notu kaç olarak bildirilmiştir? 70 geçme notu ne olmuşta çan eğrisi uygulayacağız diyerek 40 'lı puanlara düşürülmüştür? Uzmanlık bahsedilen proğramların hepsinin üzerinde bir pozisyon iken ne olmuşta puanı tüm sınavların altına indirilmiştir? Çan eğrisi uygulanmadan 70 ve üzeri puan alanlar 50 kişi civarındayken, 320 küsür kişiye niçin çıkartılmıştır? Cevabı mâlûmdur ama biz genede bu Çan çin çon'u dikkate sunalım dedik.

banner151

banner251