Çay sektöründe kooperatifleşmeye destek

Tarım Kredi Genel Müdürü İrfan Güvendi, üreticilerin kooperatifleşmesini önemsediklerini belirterek, çay sektöründe ÖZÇAY Kooperatifi ile yaptıkları üretim ve pazarlama işbirliğinden olumlu sonuçlar aldıklarını söyledi.

Çay sektöründe kooperatifleşmeye destek
banner282

İrfan Güvendi, Trabzon Bölge Müdürü Ergin Çubukçu ile çay sektöründe işbirliği yaptıkları, Trabzon'un Of ilçesinde faaliyet gösteren ÖZÇAY Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Fabrikası'nda incelemelerde bulundu, yetkililerle görüştü.

ÖZÇAY Genel Müdürü Erdal Saral ile 2012'den itibaren fabrikanın aldığı yaş çayların bedellerini ödemesinden, karşılığında aldıkları kuru çayın pazarlanması aşamasına kadar olan konuları görüşen Güvendi, çok ortaklı kooperatif statüsünde olan ÖZÇAY ile yaptıkları işbirliğinden memnun olduklarını belirtti.Güvendi; “Birliğimize üye üreticilerden ÖZÇAY'a ürün teslim edenlerin yaş çay yaprağı bedellerini piyasa fiyatı üzerinden ödüyoruz. Ödediğimiz bedel karşılığında da ÖZÇAY'dan kuru çay alıp, Türkiye genelindeki satış reyonlarımızda pazarlıyoruz. Tüketicilerden gelen taleplerden memnunuz. Hedef ÖZÇAY'ın daha fazla üretmesi, bizim de satmamızdır.” dedi.

Tüketicilerin son yıllarda çayda kalite ve organikliğe önem verdiklerine dikkat çeken İrfan Güvendi şunları söyledi:

"Kaliteyi bozmadan her gün üzerine koymak lazım. Piyasada kalıcı olmak için kalite ve buna bağlı istikrar çok önemli. Yaptığımız işbirliğinde kaliteden taviz vermiyoruz. ÖZÇAY da bu konuda takdire değer bir itina ile üretim yapıyor. Dünya kaliteye yöneliyor. Gıda maddelerinde sıfır hata istiyor. Günümüzde üretim, müşteri talebi dikkate alınarak yapılmalı. Bu daha fazla tüketim, dolayısıyla aynı oranda da üretim demektir. Biz Tarım Kredi olarak kaliteli üretim ve ambalaj ile marka isimler yaratmanın çabası içindeyiz."

ÖZÇAY Genel Müdürü Erdal Saral da, üretimi durma noktasına gelen kooperatifin Tarım Kredi'nin desteği ile hayata döndüğünü ve her gün üzerine koyarak kaliteli üretimi arttırıp, ortaklarına da katkı sağladığını vurgulayarak, araştırma-geliştirme ve marka oluşturma çalışmalarına ağırlık verdiklerini söyledi.

Genel Müdür İrfan Güvendi, daha sonra fabrikayı gezerek yaş çay yaprağının kuru çaya dönüştüğü imalat aşamaları hakkında bilgi aldı.

YORUM EKLE